RD Krkonose exterier foto Petr Polak pro MT
Galéria(15)

Sklenená fasáda rodinného domu prináša scenériu okolitej českej prírody do každej izby

Niekde uprostred chránenej českej prírody, približne štyri kilometre od najbližšej obce, vyrástol dom, kde je scenéria okolitého lesa každodenným programom za celou presklenou fasádou na juhozápadnej strane. Každá izba sa tak stáva súkromnou pozorovateľňou nikde nekončiacej panorámy.

Tento rodinný dom si našiel miesto v Krkonošskom národnom parku, čo jeho obyvateľom poskytuje nerušený pokoj a zároveň výhľady do okolitej prírody s horským reliéfom. Ich zámer však bolo potrebné konzultovať s ochranármi a príslušnými úradmi, ktorí splnenie ich sna museli schváliť.

Ing. arch. Zdeňka Fránka z architektonického ateliéru Fránek Architects si presne spomína na jedno z obmedzení, ktorým sa bolo potrebné riadiť: „Vzhľadom k umiestneniu stavby uprostred chráneného územia, bolo potrebné dodržať prísne regule ich návrhu. Nebolo napríklad možné postaviť dom na ľubovoľnom mieste pozemku. Pre uľahčenie rokovania s úradmi sme preto išli v stopách objektu, ktorý tu pôvodne stál a ktorého pôdorys nová stavba kopíruje.“

RD Krkonose exterier foto Petr Polak pro MT 2
Dom v krkonošských lesoch. | Zdroj: Peter Polák

Spodná časť objektu, ktorej základ tvorí železobetónová konštrukcia, je zapustená do svahu. Severovýchodná strana s hlavným vchodom domu je celá pod úrovňou terénua juhozápadná strana smerom od záhrady je prístupná.

Hlavným vstupom sa vchádza do prvého nadzemného podlažia technologicky riešeného ako drevostavba. Strecha domu je podľa prísnych požiadaviek na vzhľad a z podstaty horského prostredia sedlového tvaru so strmým sklonom. Krytinu zastupujú lepené smrekovcové dosky, ktoré architekt zároveň využil ako obklad fasády celého domu.

„Tým, že dosky sú lepené, nedochádza k ich skrúcaniu, vďaka čomu lepšie odolávajú náročným klimatickým podmienkam horského prostredia,“ vysvetľuje Zdeněk Fránek.

Veľkolepé výhľady

Najväčším tromfom tohto domu je najmä jeho juhozápadná strana, ktorá je na oboch poschodiach presklená, čím každej izbe otvára výhľad do krajiny. „Presklenie celých stien bolo realizované pomocou bezrámových okien, pri ktorých sklo zvonka prekrýva ich nosné konštrukcie. Fixné prvky sú doplnené na spodnom podlaží francúzskymi oknami umožňujúcimi vstup na záhradu a na hornom poschodí HS portálom vedúcim na balkón trojuholníkového tvaru,“ hovorí architekt.

Keďže otvárateľné okenné prvky vyrobili zo smrekovca, ideálne sa dopĺňajú s vonkajším obložením domu. O počte miestností, ich funkcii a dizajne mali majitelia od začiatku jasnú predstavu. Pri vstupe z hlavného chodu narazí návštevník na obytnú časť s kuchyňou, pracovňou, jednou izbou a hygienickým zázemím.

RD Krkonose interier foto Petr Polak pro MT 4
Výhľad z domu je na nezaplatenie. | Zdroj: Peter Polák

Centrálna obytná miestnosť je otvorená až do krovu, pod ktorým sa nachádza relaxačný priestor pre meditáciu a knihovňa. Spodné podlažie zapustené do svahu slúži ako pokojnejšia časť domu. Nachádzajú sa tu tri izby, kúpeľňa s toaletou, ďalej práčovňa a technická miestnosť.

Jednotlivé poschodia prepája točité schodisko. Na želanie majiteľov je celý priestor zariadený jednoducho a v svetlých farbách. Svetlé polyuretánové stierky na podlahe dopĺňajú biele steny. Zhodne sú ladené kúpeľňové obklady, zárubne s interiérovými dverami a väčšina nábytkového vybavenia.

Účelne a minimalisticky zariadený interiér necháva vyniknúť krásu panenskej prírody za presklenými stenami a tak maximalizuje pocit prepojenia interiéru s nekonečnou diaľkou horskej scenérie.

RD Krkonose exterier foto Petr Polak pro MT 2
RD Krkonose exterier foto Petr Polak pro MT
Sklenená fasáda dominuje domu v krkonošských lesoch.
RD Krkonose interier vyhled okenni kovani MAXIMAL foto Petr Polak pro MT
RD Krkonose exterier foto Petr Polak pro MT 3
RD Krkonose interier foto Petr Polak pro MT 4
Okná, ale aj interiérové dvere architekt vybavil kovaním MAXIMAL a MINIMAL z dielne výrobcu M&T, ktoré plne korešpondujú s minimalistickým štýlom celého interiéru.
Interiér domu v krkonošských lesoch.

Dom v Krkonošskom národnom parku

Rok realizácie: 2017 – 2018
Zastavaná plocha: 225 m2
Úžitková  plocha: 376 m2
Architekt: Zdenek Fránek (Fránek Architects)

Architekt Zdeněk Fránek rodil sa v roku 1961 v Boskoviciach. Po štúdiách na Fakulte architektúry VUT v Brne pôsobil na ÚHA v Blansku, v roku 1989 založil firmu Fránek Architects. V súčasnej dobe sa venuje projekčnej, publikačnej a pedagogickej činnosti doma aj v zahraničí. Od roku 2012 do roku 2018 bol dekanom Fakulty umenia a architektúry na Technickej univerzite v Liberci.

Zdroj informácií: M&T