Vizualizácia Nového Istropolisu

Developer to povedal jasne. Nový Istropolis chcú stavať už na budúci rok

Partneri sekcie:

S výstavbou projektu Nový Istropolis na Trnavskom mýte plánuje developerská spoločnosť Immocap začať na jar 2024. Pre TASR to uviedol riaditeľ developmentu spoločnosti Jakub Gossányi. V súčasnosti pracuje na získaní povolení.

„S projektom sme v procese získavania potrebných povolení. Územné rozhodnutie plánujeme získať vo štvrtom kvartáli roku 2023. Stavebné povolenie prvom kvartáli 2024,“ priblížil Gossányi. Deklaruje, že Nový Istropolis sa naďalej pripravuje podľa verejne predstaveného pôvodného zámeru. „Na tom sa nič nemenilo,“ poznamenal.

Cieľom je podľa neho vytvoriť na Trnavskom mýte vitálnu štvrť pre bývanie a prácu, a to vrátane kultúrno-spoločenského centra. Gossányi doplnil, že práce na príprave nového projektu idú podľa plánovaného harmonogramu. Asanácia pôvodných objektov bola dokončená koncom minulého roka.

Podľa pôvodne predloženého zámeru chcela spoločnosť začať s výstavbou už tento rok, prvú fázu ukončiť v roku 2025 a druhú v roku 2026. Začiatok sa trochu posúva, no ukončenie výstavby zostáva naplánované na záver roka 2026.

Nový Istropolis prinesie so sebou celú modernú štvrť.
Nový Istropolis prinesie so sebou celú modernú štvrť. | Zdroj: Immocap

V súčasnosti na ploche Nového Istropolisu prebieha separovanie, recyklácia a zhodnocovanie odstránených stavebných materiálov. Práve recyklovaním chce dopomôcť k zníženou uhlíkovej stopy, hovorí tiež o udržateľnosti.

Po odstránení stavebných materiálov na povrchu budú práce pokračovať odkrývaním a asanáciou základových konštrukcií. Pokračovať sa tiež bude v projekčných prácach a príprave infraštruktúry na realizáciu.

Odborársku stavbu nahradí polyfunkčný súbor

Developerská spoločnosť Immocap prepracovala svoj pôvodný zámer podľa pripomienok rezortu životného prostredia, dotknutej odbornej a laickej verejnosti, občianskych združení, štátnych a verejných organizácií a všetkých ostatných účastníkov konania.

Správa o hodnotení vplyvov projektu Nový Istropolis na životné prostredie z augusta minulého roka okrem dvoch pôvodných variantov projektu (A a B) dôkladne zhodnotila aj tzv. nulový variant. Súčasťou správy o hodnotení vplyvov aj modifikovaný variant (C), ktorý vzišiel z požiadaviek mesta Bratislava.

Celý projekt počíta s troma zónami: A – kultúrno-spoločenské centrum a hotel, centrálnu zónu B – jedna rezidenčná a dve administratívne budovy, a zónu C – verejný priestor so spevnenými plochami a drobnou architektúrou.

Na historicky významnom mieste

Budova súčasného Istropolisu vyrástla v 80. rokoch minulého storočia. Slúžila ako zjazdový palác pre špičky komunistického režimu. Po roku 1989 bola majetkom odborov. Novomestská samospráva sa ju pred rokmi pokúšala odkúpiť, k dohode neprišlo.

Odbory predali Istropolis súkromnému investorovi v roku 2017. V Novom Istropolise počíta developer okrem kultúrno-spoločenského centra aj s dvoma obytnými budovami, troma administratívnymi budovami či kongresovým hotelom. Z toho jedna stavba má mať výšku 116 metrov. Okrem Domu odborov chce investor prestavať aj jeho okolie. Nový Istropolis má nahradiť pôvodný Dom odborov, známy ako Istropolis, ktorého asanácia pokračuje.

Polyfunkčný súbor Nový Istropolis

Lokalita: BratislavaNové Mesto
Investor: Trnavské mýto
Architekt: KCAP a City förster
Predbežné náklady: vyše 170 mil. eur
Parcely v majetku investora: 36 828 m²
Plánovaný začiatok výstavby: 1. kvartál 2024
Plánovaný koniec výstavby: 4. kvartál 2026