Metropolis okolití developeri skritizovali. Netradičný tvar však ostáva

Metropolis
Zdroj: CITY WORK

Projekt Metropolis je bližšie k realite. Na jar ho začnú stavať a realitná kancelária už spustila predpredaj bytov.

„Áno, môžem to potvrdiť. S výstavbou by sa malo začať v máji budúceho roka,“ uviedol pre ASB.sk architekt Juraj Sonlajtner, autor rezidenčného projektu Metropolis, ktorý vznikne priamo v centre novovznikajúceho downtownu Bratislavy. 

Projekt bol pôvodne známy ako Rezidencia Bottova. Má už vyše roka právoplatné stavebné povolenie a jeho investor Mint Investment pripravil na bratislavský trh 298 bytových jednotiek. Z toho bude 142 bytov a 156 apartmánov. Najväčší je počet „dvojizbákov“ – až 136. Ich predpredaj začala spoločnosť Herrys len nedávno a cena bytovej jednotky sa začína v priemere na 3 800 eur/m2 (bez DPH). 

„Chceli sme, aby dom vynikal aj napriek tomu, že je oveľa nižší a menší, než okolité ambiciózne projekty,“ hovorí Juraj Sonlajtner, zakladateľ  pražskej architektonickej kancelárie CITY WORK. 

Projekt je koncipovaný ako dvojica hmôt utvárajúca výrazný celok. Tvar písmena „M“ vznikol hneď v úvodných skiciach. Aj preto dostal nakoniec názov Metropolis a mal asociovať slová ako moderný či multifunkčný. 

„Za tento dizajn ma kritizovali slovenskí developeri stavajúci okolo nás, ale máme istotu veľkej dôvery nášho investora. Pre architekta je dôležité, že klient nespochybňuje prácu a necvičí vás na desiatkach variantov projektu. Ostatne, aj predstavitelia mesta zareagovali pozitívne. Páčilo sa im, že dom dodržuje uličné čiary, že dotvára blok, drží pevný roh, že má obchodný parter a snaží sa správať ako veľkomestský projekt,“ dodáva Sonlajtner.

Metropolis
Metropolis | Zdroj: CITY WORK

Na lukratívnej adrese

Metropolis sa nachádza na Mlynských nivách. Najbližšie je objekt Apollo Residence, o čosi ďalej je Panorama City, Sky Park či Tower 115

„Samozrejme, že sme komunikovali s tvarmi týchto stavieb, ktoré už mali svoje výšky, sklony, osvetlenia, oslnenia a podobne. Taktiež sme boli limitovaní veľkosťou pozemku na križovatke ulíc Bottova – Chalupkova, ako aj výškovou reguláciou. Paradoxne, dominanta, ktorá bola vzdialenejšia od križovatky, bola v regulácii vyššia, než tá, čo je bližšie ku križovatke. Preto majú naše objekty výšku striech 60 a 50 m,“ objasňuje architekt. 

Fasády objektu budú podľa Sonlajtnera z trvanlivých a kvalitných materiálov, interiérové prvky v dosahu užívateľov budú mať vyšší štandard. V bytoch sa počíta s hliníkovými oknami a sklenenými zábradliami. Všetky jednotky budú s rekuperačným vetraním, inteligentným stropným chladením a stropným vykurovaním. 

V parteri sa budú nachádzať obchodné prevádzky. Tie budú dvojpodlažné a zasunuté do ulice, čím sa vytvorí podlubie a zdôrazní sa mestský charakter. Celý projekt by mal byť dokončený v polovici roka 2023.

Ľudovít Petránsky