Dornyk – nové bývanie v bratislavskej Trnávke

dornyk nove byvanie v bratislavskej trnavke

Nová výstavba malometrážnych bytov na Ivanskej ceste, v blízkosti obchodného centra AVION a susedstve športcentra K1, rozširuje súčasnú ponuku bývania na bratislavskom trhu realít. Bytový projekt Dornyk, ktorého výstavbu štartuje investor na jeseň tohto roku, prinesie spolu v troch etapách 150 jedno- až trojizbových bytov v rozlohe od 22 do 61 m2.

Projekt so 150 bytmi
Výstavba bytových domov Dornyk bude prebiehať v troch etapách. V prvej etape pôjde o kompletnú rekonštrukciu existujúcej budovy niekdajšieho odborného učilišťa. Železobetónový skelet získa nové obvodové múry, medzibytové steny, vnútorné priečky, rozvody elektriny, vody a kanalizácie, nové lodžie, balkóny, okná… Vznikne tak 61 bytových jednotiek, ktoré budú zrealizované v štandardnom vyhotovení. V druhej etape investor plánuje zrealizovať nadstavbu troch podlaží. Tá prinesie ďalších 42 bytov. Tretiu etapu, s ktorou sa počíta v budúcom roku, predstavuje prístavba samostatného objektu s ôsmimi nadzemnými podlažiami. Projekt tak bude mať spolu 150 bytov.

Projekt Dornyk, ktorý svojím pomenovaním nadväzuje na historické pramene, je zasadený do prostredia zabývanej bratislavskej mestskej časti – Trnávky. Kedysi v minulosti bol priestor, kde byty vyrastú, súčasťou vajnorského chotára, v urbárnych análoch zaznamenaný ako Dornyk alebo Dvorník.  Tvorili ho polia, lúky a pasienky. Dnes je to štvrť s rozvinutou infraštruktúrou, službami a neďalekými veľkými nákupnými centrami.
„Kvalitné malometrážne byty sú v súčasnosti na trhu nedostatkovým tovarom. Hneď ako sa dostanú do predaja, takmer okamžite sa predajú. Pre dnešného kupujúceho je dôležitý počet izieb a celková výška ceny bytu. Až potom zohráva úlohu prostredie, služby v okolí a doprava. Sme presvedčení, že náš projekt prináša na trh to, čo práve na ňom chýba. Kombinujú sa v ňom požiadavky kvalitnej architektúry, vyhotovenia, vybavenia s účelnými a efektívnymi pôdorysmi a rozumnými cenami. Navyše, sú v bratislavskej štvrti disponujúcej rozvinutými službami a bezproblémovým spojením MHD s centrom mesta,“ hovorí Ľuboš Čema, projektový manažér spoločnosti Iuris Invest.

Dornyk
Miesto: Ivanská cesta, Bratislava – mestská časť Trnávka
Investor: Ivanská cesta, s. r. o.
Projektový manažér: IURIS INVEST, s. r. o.
Predajca: IURIS, spol. s r. o.
Architekt: Architekti Šebo – Lichý, s. r. o.
Začiatok výstavby: predpokladaný 10/2012
Ukončenie výstavby: leto 2013
Počet bytov v prvých 2 etapách: 103 bytov
Rozloha bytov: 22 – 61m2
Celkové investície: 9 mil. €

Architektúra
Architektúra projektu Dornyk je svieža a dynamická. Odzrkadľuje požiadavky dnešných dní – flexibilitu, účelnosť, efektivitu – a súčasne vyniká aj snahou po odlišnosti. „Spolupráca na tomto projekte je pre nás príjemná, keďže ide o skúseného developera s presnou predstavou o produkte, ktorý umiestňuje na trh,“ hovorí autor projektu Tomáš Šebo. „Zadanie bolo pre nás zaujímavou výzvou priniesť kvalitnú architektúru aj do segmentu cenovo dostupného bytového projektu. Do predmestskej lokality chceme priniesť hravosť a ľahkú identifikovateľnosť objektu. Umiestnením balkónov a lodžií vzniká variabilita výsledného usporiadania inak veľmi racionálne navrhnutých dispozícií bytov. Vzhľadom na cieľ – ponúknuť cenovo dostupné bývanie – bolo zvlášť dôležité, aby dispozície boli riešené úsporne, bez hluchých miest, s ohľadom na jestvujúcu konštrukciu, no zároveň dostatočne pestro.“

Takmer každý byt v Dornyku je iný. Na výber je množstvo typov, ktoré sa navzájom nelíšia len orientáciou, predzáhradkou, balkónom, či lodžiou. Presvedčenie investora, že byt sa nekončí vstupnými dverami, prispelo k nadštandardnej úprave bezprostredného okolia bytového domu. Pre pocit bezpečnosti a súkromia obyvateľov povedie k Dornyku súkromná prístupová komunikácia s rampou a elektrozámkom. Pre voľnočasové aktivity pribudne v areáli projektu detské ihrisko a zelená oddychová plocha.

(pet)
Vizualizácie: Architekti Šebo Lichý, s. r. o.

Článok bol uverejnený v časopise ASB.