Bytový komplex NIDO

Partneri sekcie:

Na rohu Tomášikovej ulice a Trnavskej cesty vyrástol neprehliadnuteľný bytový komplex – svojou architektúrou, spôsobom projekcie, realizáciou a detailmi, ktoré vytvárajú harmonický a atraktívny celok. Áno, NIDO sa marketingovo interpretuje ako hniezdo (z talianskeho slova nido) na nové bývanie, ale čo je ešte dôležitejšie, je to jeden z pilotných projektov bytových domov, pri ktorom sa komplexne používalo projektovanie v modelovom informačnom systéme BIM, ktorý zabezpečilo architektonické štúdio ACREA.

Len pripomeňme, že kancelária Grido je aj za projektom bytového komplexu Octopus Habitat z roku 2007 na Záhradníckej ulici. To naznačovalo, že aj pri projekte NIDO bude cítiť osobitý rukopis, ktorý potvrdzovali aj vizuály projektu. Aj tu tvorí základ rozhýbaná hmota, ktorá ako keby niekde chýbala, dvíha sa a klesá, uprostred ponecháva priestor na zelené átrium s ihriskom ako náručou v podobe hniezda, a vytvára tak priestor na komunitný život.

Rozhýbaná fasáda

Tri bytové domy s výškou päť až deväť podlaží okamžite pritiahnu pozornosť a veľmi prekvapujú. Hmoty a priestor medzi nimi rozohrávajú dialóg, pri ktorom vnímame vykrojenia, otvory a neobstavaný priestor ako rovnocenného partnera plného priestoru. Organickosť riešenia je pretavená do čisto pravouhlých tvarov a precíznych detailov, a možno práve tento kontrast je zdrojom nevšednosti, ktorá núti zastať a prezrieť si dom zblízka.

„Myslím, že to je jedna z mála stavieb v Bratislave zrealizovaná takýmto spôsobom,“ hovorí Michal Krpala, projektový manažér zo spoločnosti ise, ktorá bola generálnym dodávateľom stavby. „Nejde o klasický obdĺžnik, sú tam rôzne oblúky a obliny, niektoré časti sú ponechané ako surové, pri ktorých zaznieva betón, iné sú zase pozakrývané. Surový betón vidieť aj v zasklených šachtách, ktoré sú celé otvorené. Čo sa týka konštrukcie, železobetónový skelet je vyplnený tehlami a zateplený minerálnou vlnou, pričom je výrazne využívané drevo v rôznych tvaroch a detailoch – od okien až po svietidlá.“

Výrazový základ tvorí rozhýbaná hmota ktorá ako keby niekde chýbala dvíha sa a klesá a vytvára náruč v podobe hniezda
Výrazový základ tvorí rozhýbaná hmota ktorá ako keby niekde chýbala dvíha sa a klesá a vytvára náruč v podobe hniezda |
Bytový dom NIDO
Drevené detaily balkónov
Drevené prvky ako akcenty v interiéri
Pôdorys 4NP
Rezy
Situácia 2
Večerný pohľad na vnútroblok
Vizuálne atraktívny doplnok balkónov s drevenými prvkami treláže s dekoratívnym efektom

Farebná kombinácia

V mnohých prípadoch boli pri výstavbe využité netradičné technológie, ktorých dodávku zastrešoval skúsený generálny dodávateľ stavajúci na kvalite overených subdodávateľov. „Spoločnosť ise si zakladá na kvalite, takže aj výber dodávateľov a vstupná kontrola dodávateľov prebieha na každodennej báze, takže potom aj my vieme dosiahnuť kvalitu, ktorou sa prezentujeme,“ zdôrazňuje Michal Krpala. „Pri spolupráci investor – architekt – stavebná firma sa vždy hľadalo spoločné riešenie, či už z vizuálneho, alebo finančného hľadiska. Tak, aby všetky strany boli spokojné.“

Ku každému bytu prináleží balkón, pri ktorých vynikajú atypické drevené okná, ktoré boli realizované na celú svetlú výšku otvoru. Čiže ak je svetlá výška 2,60 m aj okná majú 2,60 m. Vizuálne atraktívna farebná kombinácia sivých balkónov s drevenými prvkami treláže, čiže stavebným doplnkom na balkónoch a terasách s dekoratívnym efektom, a bielej fasády so zelenými strechami, vytvárajú pre svojich obyvateľov akési prírodné hniezdo.

Vnútroblok vytvára priestor na komunitný život
Vnútroblok vytvára priestor na komunitný život |

BIM – s tabletom po stavbe

Architektonická kancelária Grido vypracovala projekt pre územné rozhodnutie, ale investor sa nakoniec rozhodol, že osloví architektonický ateliér ACREA na spracovanie projektu pre stavebné povolenie a realizačný projekt. Rozhodol sa prvýkrát siahnuť na projektovanie v modeli BIM a vyskúšať si, ako to celé funguje.

„Projektovanie v BIM-e si vyžadovalo celkom iný prístup a už v prvých mesiacoch som pochopil, že systém, rozmýšľanie a prístup bude celkom iný,“ hovorí Michal Pasiar, konateľ ateliéru ACREA. „Už na začiatku sme si zadefinovali mnoho vecí, ktoré sa za normálnych okolností definujú na konci – štandard, dizajn a manuál. Ak by som to mal zjednodušiť, už na úvod musel investor vedieť typ vypínača, aby to fungovalo a dalo sa to nahadzovať. Efekt bol v tom, že v neskorších štádiách projektovania pri realizačnom projekte už viac-menej išlo o rutinu.“

„Dôležité bolo, že sme na vlastnej koži pocítili, že projektovanie v BIM-e je najmä o mentálnom nastavení zúčastnených strán a je dôležité, aby investor a neskôr aj dodávateľ presne vedeli, čo robíme. Investor bol otvorený a v zásade sme neskončili tým, ako sa to často na Slovensku deje, že by sa len v BIM-e vytlačila dokumentácia a model zostal na serveri. Čo sa týka bytového komplexu NIDO, podarilo sa nám presvedčiť generálneho dodávateľa, aby nakúpil potrebný hardvér a jeho ľudia prešli školeniami. V zásade sme využívali model veľmi živo a intenzívne, a v podstate sa naozaj podarilo to, že sme využívali tablety ako projektovú dokumentáciu,“ dodáva hlavná inžinierka projektu a BIM manažérka Ing. Andrea Jaurová.

Vizuálne atraktívny doplnok balkónov s drevenými prvkami treláže s dekoratívnym efektom
Vizuálne atraktívny doplnok balkónov s drevenými prvkami treláže s dekoratívnym efektom |

Nasleduje druhá fáza

„Predaj projektu hodnotíme veľmi úspešne, už pri kolaudácii sme mali predaných 94 % bytov pri dodržaní cenníkových cien, resp. náraste cien pri niektorých bytoch,“ hovorí Lucia Borošová z developerskej skupiny IURIS Group. Aj preto sa chystá 2. etapa (tzv. NIDO 2) tohto projektu, ktorý prinesie 99 apartmánov určených na dlhodobé bývanie a približne 5 000 m2 komerčných priestorov. Investor očakáva stavebné povolenie na jar v roku 2019, následne plánuje začať s výstavbou.

Bude to posledná fáza projektu, ktorá dotvorí nárožie na križovatke Tomášikova ulica a Trnavská cesta. Investor chce aj na druhú fázu použiť BIM s tým, že sa ešte ďalej rozšíri jeho potenciál. Podľa slov Michala Pasiara, ako prvý na Slovensku využije pri organizácii výstavby 4D a 5D modelovanie, čiže simuláciu v čase a finančných prostriedkoch počas výstavby.

Večerný pohľad na vnútroblok
Večerný pohľad na vnútroblok |
BYTOVÝ DOM NIDO
Miesto: Trnavská cesta, Tomášikova ulica, Bratislava
Investor: Pri Kuchajde, s. r. o.
Developer: IURIS Group, a. s.
Autor projektu: Ing. arch. Peter Sticzai-Gromski (Grido architekti, s. r. o.)
Realizácia 1. etapy: 1. Q/2017 – 3. Q/2018
Koordinácia BIM: ACREA, s. r. o.
Generálny dodávateľ: ise, s. r. o.
Počet bytov v 1. etape: 115 vo výmere od 30 – 140 m2
Úžitková plocha: 7 826 m2
Zastavaná plocha: 4 840 m2

 

Text: Ľudovít Petránsky
Foto: Martin Matula

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2018.