Partneri sekcie:

Bytové domy pri Trnave na novopostavenej ulici

Bytové domy pri Trnave na novopostavenej ulici

Vidiecke sídlo v centre perspektívneho regiónu Trnavy. To je základná charakteristika pripravovaného súboru bytových domov, ktorý sa stavia v obci Opoj neďaleko Trnavy. Jeho opodstatnenosť je zrejmá. Vznikne v blízkosti moderných priemyselných parkov, kde sa etablovala automobilka PSA Peugeot-Citroën a výrobca elektroniky Samsung. Navyše, prichádzajú tam aj ďalšie dodávateľské spoločnosti. Slovami spoluautora projektu Ing. arch. Juraja Šujana, výsledkom budú prostrediu primerané málopodlažné bytové domy poskytujúce príjemné bývanie v zeleni na novopostavenej ulici.

Súbor deviatich štvorpodlažných obytných domov bude na okraji obce Opoj. Jednotlivé bytové domy sú trojpodlažné so štvrtým – ustúpeným terasovým podlažím, v každom je spolu 13 dvoj- až štvorizbových bytov, ktoré majú obytnú úžitkovú plochu od 55 do 110 m2.

Vnútorné priestory domu sa riešia tak, aby sa dosiahlo maximálne preslnenie a presvetlenie denným svetlom. Schodisková hala je otvorená na celú výšku domu a zhora ukončená veľkým strešným svetlíkom. Denná časť bytov je riešená ako multifunkčný obytný priestor rodiny so zachovaním možnosti stavebného vyčlenenia kuchyne.

Všetky byty majú exteriérový pobytový priestor, a to buď predzáhradku, balkón, alebo strešnú terasu. Každý dom má zádverie s poštovými schránkami, kočikáreň, pivničný priestor, uzamykateľný priestor na bicykle, krytý prístrešok na komunálny odpad a vlastné parkovisko pre obyvateľov a návštevníkov. Ku každému bytu patrí vlastná parkovacia plocha pre auto a odkladací priestor.

„Architektúra bytových domov sa vyznačuje priamočiarymi tvarmi; harmonizuje s okolím, pričom však vytvára vhodný výrazový akcent,“ hovorí architekt Juraj Šujan. „Dispozičné, materiálové a technické riešenie domov vychádza z interných smerníc koncernu Wien-Süd, ktorý sa od roku 1910 špecializuje na výstavbu bytov vo Viedni a Dolnom Rakúsku, kde je jedným z dominantných investorov. Som presvedčený, že architektonický návrh zaručuje vysokú kvalitu života vo veľkoryso presvetlených priestoroch v peknom a zdravom prostredí.“

(pet)
Vizualizácie: Mgr. art. Ján Krížik