Bitka o národné kultúrne a kongresové centrum pokračuje. Môže vyrásť aj v Novom Lide

Partneri sekcie:

Projektom multifunkčného kultúrneho a kongresového zariadenia sa J&T REAL ESTATE (JTRE) zaoberá už dlhší čas. Po stopke v projekte na jednom nábreží Dunaja navrhuje riešenie na tom druhom. 

Diskusia o národnom kultúrnom a kongresovom centre (NKKC), na výstavbu ktorého sľúbil ešte Peter Pellegrini 60 miliónov eur, sa naplno rozprúdila v lete. Ako by mohlo vyzerať na Trnavskom mýte ukázal developer Immocap, zatiaľ čo majitelia Incheby ho videli na nábreží Dunaja.

V blízkosti veľtoku ho od začiatku plánoval aj JTRE. Najprv malo byť NKKC súčasťou Eurovea City. Komplex stojaci na mieste tlačiarne Versus mali tvoriť dva navzájom prepojené funkčné celky – dvojpodlažné kongresové centrum a administratívna veža s 26 podlažiami. Projekt však zastavili námietky magistrátu. Developer sa napokon rozhodol kongresové centrum škrtnúť a postaviť len administratívnu vežu. Teraz prichádza s alternatívou v štvrti Nové Lido.   

Vizualizácie NKKC Nové Lido
Vizualizácie NKKC Nové Lido
Vizualizácie NKKC Nové Lido
Vizualizácie NKKC Nové Lido
Vizualizácie NKKC Nové Lido
Vizualizácie NKKC Nové Lido
Vizualizácie NKKC Nové Lido
Vizualizácie NKKC Nové Lido

Pribudne nový most

„Vybavením, službami, možnosťami ubytovania aj napojením na centrum mesta sú nábrežné štvrte ideálne pre vybudovanie národného kultúrneho a kongresového centra. Zahraniční návštevníci vďaka pešej dostupnosti objavia čaro nášho hlavného mesta – všetky kultúrne a spoločenské funkcie sú vzdialené len niekoľko minút od navrhovanej lokality,“ myslí si Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

Územie Nového Lida má v dlhodobej stratégii hlavného mesta názov Celomestské centrum, čo vyjadruje jeho význam pre rozvoj Bratislavy ako metropoly na rieke. Urbanistická štúdia Nového Lida počíta s vybudovaním významnej spoločenskej stavby na mieste, kde sa stretáva hlavné námestie s centrálnym parkom štvrte.

Vybudovanie plánovaného promenádneho mosta, umiestneného  medzi Mostom Apollo a Starým mostom, spojí námestia nových mestských štvrtí Eurovea City a Nové Lido a prepojí tak mesto na oboch brehoch Dunaja vizuálne aj prevádzkovo.

Priamo v území Nového Lida je plánovaná eletričková trať s prestupovým uzlom na železnicu za Einsteinovou. So širším regiónom spojí novú štvrť diaľničné a železničné prepojenie. Ako argumenty na umiestnenie kongresového centra do tejto oblasti uvádza developer aj dostatok parkovacích miest vďaka podzemným garážam a pre peších námestie bez áut. Projekt novej štvrte počíta aj s vybudovaním prístavu osobnej rekreačnej lodnej dopravy na Dunaji.

Vizualizácie NKKC Nové Lido
Vizualizácie NKKC Nové Lido | Zdroj: JTRE

Strecha s amfiteátrom

Autorom konceptu KKC v Novom Lide je ateliér Compass. Riešenie konzultovali s britským ateliérom Ian Ritchie Architects a štúdiom Efterklang, ktoré sa zaoberá akustikou kultúrnych podujatí a priestorov.

Na návrhu je unikátny najmä strešný priestor s amfiteátrom: „Projekt umožňuje využiť strechu ako pobytovú terasu s pódiom a amfiteátrom, s výhľadom na dominanty mesta a rozšíri už tak široké spektrum priestorov, ktoré koncept ponúka,“ vysvetľuje architekt Juraj Benetin.

Zámer podľa slov developera pripravili v spolupráci s domácimi a zahraničnými profesionálmi v oblasti organizácie a prevádzky kongresov a promotérmi kultúrnych akcií tak, aby spĺňal náročné požiadavky na medzinárodné kultúrne a kongresové priestory.

„Štandard medzinárodných kongresov vyžaduje centrum s viacerými modifikovateľnými sálami s rôznymi veľkosťami, ktoré umožňujú organizovať jedno veľké alebo viac menších podujatí súbežne a vďaka samostatným vstupom umožniť oddelenie ich účastníkov, čo umožňuje aj veľkú variabilitu pre konanie kultúrnych a spoločenských akcií,“ uvádza Pavel Pelikán.

Vizualizácie NKKC Nové Lido
Vizualizácie NKKC Nové Lido | Zdroj: JTRE

Variabilný priestor

KKC v Novom Lide tak bude mať jednu hlavnú a dve menšie sály. Dajú sa rozdeliť a sú prístupné tromi samostatnými vchodmi zvonku. Vybavenie dopĺňa hotel, ktorý je situovaný zo strany bulváru a priamo prepojený s kultúrnym a kongresovým centrom.

Veľká sála má kapacitu až päťtisíc stojacich a sediacich divákov na koncerte, tritisíc sediacich návštevníkov kongresu, konferencie alebo koncertu klasickej hudby. Môže byť rozdelená na dve, tri až štyri samostatné sály pre podujatia od 500 do 1 500 účastníkov. K dispozícii sú aj ďalšie dve sály pre maximálne 200 a 500 návštevníkov a viaceré seminárne miestnosti. Projekt počíta aj s požiadavkou na menšie výstavné plochy, ktoré vyžadujú partneri kongresov.

Celý objekt má byť šetrný k životnému prostrediu. „Počítame s nízkoenergetickou budovou so zelenou strechou, využívaním zadržiavanej dažďovej vody a výhradne podzemným parkovaním,“ opisuje Juraj Benetin.

Súčasná vláda nie je proti

JTRE sa chce predstaveným zámerom uchádzať o avizovanú štátnu dotáciu. Po vybudovaní národného kultúrneho a kongresového centra počíta s odovzdaním objektu do rúk štátu. V prípade záujmu však JTRE môže projekt aj prevádzkovať bez požiadavky na ďalšiu finančnú participáciu štátu.

Čerpanie dotácie je naplánované na roky 2021 až 2026. Pellegriniho vláda tesne pred koncom funkčného obdobia schválila účelovú dotáciu vo výške 60 miliónov eur. Ako podmienky uviedli kapacitu 3000 miest  v hlavnej hale a 500 miest na sedenie v menšej, umiestnenie v širšom centre mesta, dobrú dostupnosť na MHD, blízkosť dostatočného počtu hotelových kapacít či pozemok s výbornou viditeľnosťou.

Aj keď mal súčasný minister financií Eduard Heger voči Pellegriniho návrhu námietky, nápad ako taký červenú nedostal. Pozitívne sa voči nemu vyjadril aj minister financií Andrej Doležal, podľa ktorého by výstavba KKC priniesla „Slovensko na mapu konferenčného biznisu, kde je teraz len biele miesto.“

Veronika Rajničová