Aj Incheba plánuje kultúrne a kongresové centrum. Odkazuje na Dedečka

Projekt Incheba
Zdroj: Incheba

Od leta je okolo lokácie národného kultúrneho a kongresového centra čulý ruch. Po Immocape ukázali svoju  víziu aj majitelia Incheby.

Najväčšie slovenské výstavisko by mohlo prejsť zásadnou modernizáciou. Takou zásadnou, že by sa z neho stala nová dominanta Bratislavy a tiež národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC). Bývalý premiér Pellegrini naň sľúbil štátnu dotáciu vo výške 60 miliónov eur.

„Vláde ponúkame naše dlhoročné profesionálne skúsenosti s organizáciou akcií na najvyššej úrovni, know-how a dobré vzťahy so zahraničnými centrami. Kultúrne a kongresové centrum sme schopní manažovať tak, aby si nevyžiadalo žiadne dodatočné náklady na financovanie prevádzky, čím chceme prispieť k efektívnemu nakladaniu so štátnymi prostriedkami,“ povedal Alexander Rozin ml., člen predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti Incheba. Projekt je podľa neho možné zrealizovať do troch rokov.

Mesto Bratislava je 12-percentným akcionárom spoločnosti Incheba a okrem nepriamych príjmov z kongresových turistov by tak malo profitovať aj z priamych príjmov centra. O Inchebe ako potenciálnom priestore pre kongresové centrum sa hovorilo už v roku 2009 v materiáli Generel cestovného ruchu hlavného mesta Bratislavy.

Projekt Incheba
Projekt Incheba | Zdroj: Incheba

S dôrazom aj na exteriér

Hlavným zámerom Ivana Kulifaja, ktorý je autorom predstaveného návrhu, bolo pokračovať v duchu diela architekta Vladimíra Dedečka a symbioticky pracovať s existujúcim objektom aj jeho okolím.

„Exteriér v priamom okolí slúži aj verejnosti v rámci prepojenia zeleného pásu pri Dunaji a k nemu pridružených funkcií. Najatraktívnejším prvkom pre funkcie kongresu je výhľad na Bratislavský hrad, centrum Bratislavy a Dunaj, čo je podložené výnimočnou polohou Incheby. Tá je nenahraditeľná nielen z vizuálneho, ale aj z funkčno-prevádzkového hľadiska v rámci širších vzťahov,“ uvádza Ivan Kulifaj.

Nové centrum bude disponovať 17 300 m2 kongresových a reprezentačných priestorov, 15 000 m2 zelene a 3 500 parkovacími miestami. Investor chce priniesť viac života na petržalskú stranu Dunaja a využiť potenciál rieky. Projekt počíta aj s výstavbou maríny.

Incheba na spoluprácu oslovila architektonicko-dizajnérske štúdio Diller Scofidio + Renfro (DS+R) z New Yorku. Špecializuje sa na výstavbu kongresových a koncertných sál a stojí za realizáciami The Ligh Line, Metropolitnej opery či Múzea moderného umenia v New Yorku. V súčasnosti okrem iného pracuje na projekte nového sídla londýnskeho symfonického orchestra.

Nový Istropolis
Nový Istropolis | Zdroj: Immocap

Na Trnavskom mýte

Ako prvý vyjadril ambíciu postaviť NKKC developer Immocap pri prezentácii projektu, ktorý má nahradiť súčasný Dom odborov na rušnom Trnavskom mýte. Do spoločenskej sály Nového Istropolisu sa má zmestiť 3-tisíc miest na sedenie. Prvé vizualizácie ukázal developer verejnosti v júli. Výstavba by sa mohla začať na prelome rokov 2022 a 2023 a ukončená by mala byť do konca roka 2025.

Aj v tomto prípade investor siahol po zvučných medzinárodných menách. Pri navrhovaní interiéru spolupracoval so štúdiom Charcoalblue, ktoré stojí napríklad za Kráľovským Shakespearovým divadlom vo Veľkej Británii, Anglickým národným divadlom v Londýne, sídlom nadácie bývalého prezidenta USA Obamu v Chicagu alebo novým Centrom umenia v New Yorku.

Immocap jedným dychom dodal, že sa bude uchádzať o štátnu pomoc. „Takéto centrum bez participácie mesta či štátu vzniknúť nemôže. Išli by sme proti sebe, ak by sme sa neuchádzali o dotáciu,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Immocap Group Martin Šramko pre Index.

Eurovea City
Pôvodný zámer – kongresovo – administratívne centrum napravo | Zdroj: JTRE

Jeden projekt škrtli

Konkurent JTRE predstavil ešte v roku 2019 svoju víziu kongresového centra ako súčasti novej štvrte Eurovea City. Počítal s výstavbou administratívno-kongresového centra na mieste tlačiarne Versus, pričom ho mali tvoriť dva navzájom prepojené funkčné celky – dvojpodlažné kongresové centrum a administratívna veža s 26 podlažiami.

Projekt sa však nepáčil magistrátu a dostal stopku. JTRE sa napokon rozhodol kongresové centrum škrtnúť a postaviť len administratívnu vežu. Nie je vylúčené, že developer nájde pre NKKC iné miesto.

TEXT: Veronika Rajničová
FOTO: Incheba, Immocap, JTRE