Bienále v Benátkach alebo čo je za architektúrou?
Galéria(2)

Bienále v Benátkach alebo čo je za architektúrou?

Out There: Architecture Beyond Building, čiže vo voľnom preklade Vonku: architektúra mimo budovy. Téma 11. Bienále architektúry v Benátkach nie je jednoduché. Provokuje, kladie otázky a núti hľadať odpovede. Šéfkurátor bienále Aaron Betsky si jednoducho povedal, že architektúra je niečo viac ako objekt budovy a so spolupracovníkmi sa pokúsil nájsť formy zodpovedajúcej prezentácie. Na otázku, ako to dopadlo, by sa dalo odpovedať, že podľa očakávania – teda rôzne. Ale jedno sa mu nedá uprieť. Jeho koncepcia bola poriadnou dávkou výzvy na premýšľanie.


Priestory Arsenale a taliansky pavilón sa naplnili priestorovými inštaláciami, vizionárskymi utópiami a novátorskými manifestmi. Experimentálne formy sa predháňajú v novom definovaní architektúry a priestoru, v ktorom žijeme, ako aj sondami do ľudského vnútra.

Aaron Betsky dal voľnú ruku tvorcom, akými sú Asymptote, Frank O. Gehry, Barkow Leibinger Architects, Zaha Hadid, Greg Lynn, Massimiliano Fuksas, MVRDV, Herzog & de Meuron, Morphosis, Coop Himmelb(l)au a mnohým ďalším – aby predstavili svoju interpretáciu architektúry za objektom budovy.

Národné pavilóny sú zase tradične výsledkom domácich kurátorov, ktorí sa vo svojom koncepte viac-menej dotýkali leitmotívu bienále. To potrvá až do 23. novembra, pričom od jeho otvorenia (13. 9. 2008) ho v priebehu prvého mesiaca videlo takmer 30 000 tisíc návštevníkov.

Ceny udelené na Bienále architektúry v Benátkach

Zlatý lev za najlepší národný pavilón
Poľsko
Projekt: Hotel Polonia, The Afterlife of ­Buildings
Autori: Nicolas Grospierre, Kobas Laksa
Kurátori: Grzegorz Piątek, Jarosław Trybuś

Zlatý lev za najlepšiu inštaláciu na medzinárodnej výstave
Greg Lynn Form (USA)
Recycled Toys Furniture
 
Strieborný lev pre mladého architekta na medzinárodnej výstave
Elemental – architektonická skupina z Čile

Zlatý lev za celoživotné dielo
Frank O. Gehry – pôvodom kanadský architekt, najväčšiu slávu mu prinieslo Guggenheimovo múzeum v baskickom meste Bilbao (1998) a Koncertná hala Walta Disneyho v Los Angeles (2005). Známy je aj jeho Tancujúci dom v Prahe.

James S. Ackerman – renomovaný americký historik architektúry, ktorý svoje hlavné práce venoval renesančnej architektúre.

(pet)
Foto: Giorgio Zucchiati