Barcelona, Španielsko
Galéria(7)

Barcelona očami architekta: Ako spoznať autentickú metropolu Katalánska?

Partneri sekcie:

Pokiaľ chcete spoznať autentickú Barcelonu, pripravte sa, že budete tráviť čas primárne vonku. Barcelona je totiž viac o verejnom priestore ako o samotnej architektúre.

Pri objavovaní mesta odporúčam zaujať postoj, že cesta je cieľ, atmosféra mesta sa vám dostane pod kožu práve vtedy, ak sa nebudete ponáhľať na konkrétne miesta. V tomto extrémne rušnom meste na vás na každom kroku čaká veľa podnetov, preto je oveľa zábavnejšie viac pozorovať a vnímať, než sledovať navigáciu v telefóne.

Mnoho ľudí cestuje do Barcelony iba na predĺžený víkend, a preto úplne najzákladnejšou radou, ktorú všetkým dávam, je vyhnúť sa stavbám od Antoniho Gaudího. Okrem toho, že tieto stavby z viacerých dôvodov nemajú v súčasnosti veľa spoločného s autenticitou mesta, tak takmer všetky z nich sa nachádzajú v jednej štvrti.

Spoznať Barcelonu znamená navštíviť tieto štvrte, pretože práve ich historickým vývojom a spojením vzniklo dnešné veľkomesto. Každá zo štvrtí, ako napríklad Gracia, La Barceloneta, Sant Gervasi či Les Corts, má osobitý charakter a čo i len krátka návšteva vám hneď poskytne komplexnejší obraz o meste.

Poďme si teda predstaviť pár miest, ktoré keď navštívite, tak uvidíte, že budete mať zaručene lepší pocit zo svojej návštevy, než sa tlačiť v dave turistov s cieľom vidieť v podstate iba jeden typ architektúry.

Lokálny trh Mercat della Terra
Lokálny trh Mercat della Terra | Zdroj: Peter Dostál

Objavovanie najstaršieho centra mesta

Na začiatku sa úplne prirodzene ocitnete v najstaršom centre meste vo štvrti El Raval alebo El Gòtic, ktoré rozdeľuje najznámejšia ulica La Rambla. Vaše kroky by som nasmeroval do vedľajšej štvrti El Born, plnej malých obchodov s produktovým dizajnom od lokálnych dizajnérov.

Rýchlo vsiaknete atmosféru úzkych uličiek, nachádza sa tu viacero múzeí a galérií, z ktorých jednoznačne odporúčam Picassovo múzeum. Pre enormný záujem si musíte vstupenky objednať s predstihom na konkrétny čas. Expozícia galérie okrem jeho tradičných kubistických diel prezentuje, ako Pablo Picasso zásadne posunul grafickú techniku linoryt, ktorá v mnohých smeroch ovplyvnila umenie a grafický dizajn 20. storočia.

Štvrť El Born
Štvrť El Born | Zdroj: Peter Dostál

Tradičnou záležitosťou prímorského mesta sú tržnice, ktoré ponúkajú okrem čerstvých plodov mora aj tradičné španielske jedlá. Vstúpte skôr do tržníc Mercat de Sant Antoni, prípadne Mercat de Santa Caterina, v ktorých je o niečo menej ľudí než v najznámejšej tržnici Mercado de la Boqueria. Pokiaľ však chcete navštíviť naozaj lokálny trh s domácimi produktmi, ideálna príležitosť prichádza každú sobotu doobeda na Mercat de la Terra s nádhernou architektonickou kulisou troch tehlových komínov.

Autenticita Barcelony sa nenachádza v centre, ale skôr na jeho rozhraniach s priľahlými mestskými štvrťami. Tam dochádza jednak k zmene urbanizmu a o niečo viac sa prelínajú aj spoločenské vrstvy obyvateľstva. Spomínaná tržnica Mercat de Sant Antoni sa nachádza presne na rozhraní medzi Eixamplom a El Raval. Ulica Ronda de Sant Antoni je už dlhodobo dopravne uzavretá. Pridružené malé námestie so stromami, všadeprítomné obchody s ovocím, kaviarne s terasami, dôchodcovia sediaci na lavičkách, hrajúce sa rodiny s deťmi, to je každodenný život v meste.

Vykročenie z centra

Po vykročení z historického centra vás už pohltí typická mestská bloková štruktúra Barcelony – Eixample. Typický blok so stranou dlhou 113 metrov je skosený vo všetkých štyroch rohoch a vymedzuje tradičnú križovatku. V dôsledku nedostatku verejného priestoru dochádza v súčasnosti k reorganizácii dopravy v meste a k transformácii týchto križovatiek na dočasné či trvalé verejné priestranstvá. Práve tieto miesta boli jedny z mojich najobľúbenejších.

Keď nimi budete prechádzať, na chvíľu sa zastavte a využite najbližšiu lavičku. Budete svedkami toho, ako ľudia všetkých vekových kategórií a kultúr spolu trávia čas vonku, pričom veľmi tolerantne a intenzívne zdieľajú verejný priestor na hru a rozhovory. Vysoká koncentrácia rôznych kultúr, ktoré vám skrz gastronómiu veľmi pravdivo komunikujú ich tradície a spôsob života, je sama o sebe obohacujúca a zároveň stelesňuje hlavnú esenciu metropoly Katalánska.

Tradičná križovatka prerobená na dočasný verejný priestor
Tradičná križovatka prerobená na dočasný verejný priestor | Zdroj: Peter Dostál

Hlavným verejným priestorom v meste sú ulice. Najlepším príkladom je ulica Passeig de Sant Joan s dostatkom zelene, dobrou organizáciou dopravy a oddychových plôch. Rafinované umiestnenie stromov dokonca nedáva potrebu majiteľom gastroprevádzok situovať vizuálne rušivé konštrukcie terás so slnečníkmi.

Tu okamžite pochopíte, ako v tomto pokuse zlyháva najslávnejšia ulica La Rambla, ktorú ste nemohli minúť. Pokiaľ by ste mali chuť ísť do parku, vyhnite sa najväčšiemu parku Parc de la Ciutadella a radšej navštívte Parc de l’Estació del Nord, Parc de Joan Miró alebo Jardines de la Rambla de Sants. Práve posledné spomenuté miesto je obdobou High Line v New Yorku, kde sa tiež architektom a urbanistom podarilo úspešne transformovať bývalú železnicu na podlhovastý peší koridor a integrovať ho tak znovu do organizmu mesta.

Passeig de Sant Joan
Passeig de Sant Joan | Zdroj: Peter Dostál

Navštívte verejné inštitúcie

Pri objavovaní mesta sa nebojte vstúpiť do verejných inštitúcií. Tieto budovy účelovo slúžia obyvateľom mesta, a to hlavne v letných mesiacoch ako pomyselný úkryt pred ostrým slnkom. Knižnice, múzeá či galérie poskytujú množstvo priestorov, v ktorých môžete stráviť čas bez toho, aby ste si kúpili lístok. Pred verejnými stavbami nikdy nie je ticho. Skôr je to platforma pre pouličný futbal či jazdenie na skate, a preto sa používanie trvácnych materiálov stalo štandardom. Na vymedzenie futbalovej bránky stačí fasáda plus 2 kolobežky ako tyčky.

Jednou z najkvalitnejších verejných stavieb z hľadiska architektúry a obsahu je múzeum moderného umenia Fundació Joan Miró na vrchu Montjuïc. O dôvodoch, prečo navštíviť túto výnimočnú stavbu, som písal v článku 10 stavieb, ktoré sa oplatí v Barcelone navštíviť . V skratke, ide o spojenie kvalitnej architektúry, umenia a množstva zelene, kde nestretnete nadmerné množstvo turistov.

Zaujímavou lokalitou s unikátnym charakterom je celá štvrť El Poblenou. V minulosti industriálna a logistická štvrť dnes prechádza výraznou premenou, pričom sa z nej po vzore iných veľkomiest stáva epicentrum alternatívnych podnikov. Domáci sa sem sťahujú za prácou, zakladajú malé autentické podniky, ktoré cielia skôr na lokálne obyvateľstvo ako na turistov.

Ak vykročíte mimo centrum mesta, určite odporúčam stráviť večer na malých námestiach, ktoré vznikli často posunom niekoľkých budov. Námestí, ako napríklad Plaça de la Concòrdia, ktoré sú plné domácich, je v meste naozaj dostatok.

Na záver

Pri hľadaní ubytovania si skúste zarezervovať byt s tradičným španielskym balkónikom. Ak nebudete chcieť tráviť každý večer v rušnom bare, tak malý balkón vám poskytne trochu pokoja. Aj na balkóne ste stále súčasťou nočného života v meste, iba z trochu inej perspektívy.

Pre všetky miesta na svete dnes platí jedno pravidlo: kde je najviac turistov, tam sa vytráca autenticita. Miesta, ktoré som vám z rôznych pohľadov odporučil, nie sú príliš preplnené, a preto budete mať viac mentálnej kapacity nasávať skutočnú atmosféru mesta. Barcelona toho ponúka naozaj veľa, treba si len vybrať časti, ktoré budú formovať váš zážitok, ale v zásade v nej stačí jednoducho byť, aby ste sa v nej cítili dobre.

Barcelona, Španielsko
Passeig de Sant Joan
Tradičná križovatka prerobená na dočasný verejný priestor
Lokálny trh Mercat della Terra
Štvrť El Born
calle sarria barcelona