Súťaž: Mrakodrapy budúcnosti

sutaz mrakodrapy buducnosti

Magazín eVolo vyzýva architektov, študentov, inžinierov, návrhárov a umelcov z celého sveta na účasť v ôsmom ročníku prestížnej ideovej súťaže eVolo 2013 Skyscraper Competition. Súťažiť môžu jednotlivci aj tímy a neexistujú nijaké obmedzenia z hľadiska umiestnenia, náplne či veľkosti projektu. Popustite uzdu fantázii a prihláste svoj projekt do jednej z najprestížnejších súťaží zameranej na výškovú architektúru na svete. Koniec registrácie do súťaže je už 15. januára 2013!

Perexové foto: Himalaya Water Tower, 1. miesto, autori: Zhi Zheng, Hongchuan Zhao, Dongbai Song, Čína

Súťaž eVolo Skyscraper Competition si kladie za cieľ motivovať tvorcov na úvahy o vzťahu mrakodrapov k mestu, prírode a komunite. Oceňuje inovatívne projekty, ktoré prezentujú využitie nových technológií, materiálov, estetiky a priestorových organizácií v nadväznosti na úvahy o globalizácii a digitálnej revolúcii.

Účastníci by mali reagovať na technologické pokroky a sociálne problémy našej doby a mali by svojimi projektmi výškových budov vytvárať nové urbanistické a architektonické cesty riešenia problémov súčasných miest, ako sú znečistenie, skokový nárast počtu obyvateľov, živelné rozrastanie mieste či nedostatok zdrojov.

Minuloročným víťazom sa stal mrakodrap Himalaya Water Tower čínskeho tímu Zhi Zheng, Hongchuan Zhao a Dongbai Song. Autori svojím projektom reagovali na problém globálneho otepľovania a vysoko do Himalájí umiestnili veže, ktoré dokážu zhromažďovať dažďovú vodu, zmraziť ju a následne uchovať na neskoršie využitie. Rozmiestnenie týchto veží v Himalájach, kde sa nachádza 40 percent zo svetových zásob sladkej vody, by malo pomôcť pri distribúcii vody v obdobiach veľkého sucha a zároveň by veže mali fungovať ako zásobníky pitnej vody pre budúce generácie. 

Svoj projekt možno registrovať na stránkach do 15. januára 2013. Najneskorší termín na odovzdanie projektu je 22. január 2013. V tomto roku v medzinárodnej porote nebudú chýbať napríklad Kivi Sotamaa alebo Giacomo Costa.

Viac informácií a registračný formulár nájdete na stránkach www.evolo.us

Mountain Band-Aid, Yiting Shen, 2. miesto, autori: Nanjue Wang, Ji Xia, Zihan Wang, Čína

Monument to Civilization: Vertical Landfill for Metropolises, 3. miesto, autori: Li Yu-Ta, Anne Schmidt, Taiwan

Citadel Skyscraper, autori: Victor Kopieikin, Pavlo Zabotin, Ukrajina

Occupy Skyscraper, autori: Ying Xiao, Shengchen Yang, USA

Folded City, autori: Adrien Piebourg, Bastien Papetti, Francúzsko

Migrant Skyscraper, autori: Damien Przybyla, Rafal Przybyla, Poľsko

House of Babel, autori: Post- crisis Skyscraper, MADETOGETHER- Nikita Asadov, Rusko

Plastic Fish Tower, autori: Kim Hongseop, Cho Hyunbeom, Yoon Sunhee, Yoon Hyungsoo, Južná Korea

Airport Skyscraper, autori: ZhiYong Hong, XueTing Zhang, Čína

Cliff Dwellings, autori: PLUG: Román J. Cordero Tovar, Eric Israel Dorantes, Daniel Justino Rodríguez, Izbeth K. Mendoza Fragoso, Mexiko

Human Rights Skyscraper in Beinjing, autori: Ren Tuanhang, Luo Jing, Kang Jun, Čína

Bridge of Hope Skyscraper, autori: Mohammed Adib, Ivan Arellano, Jordi Cunill, Maria Teresa Farre, Christian Koester, Davide Roncato, Španielsko

Coal Power Plant Mutation, autori: Chipara Radu Bogdan, Rumunsko

Veronika Benešová
zdroj: evolo.es
foto: evolo.es

–>–>

KategórieSúťaže