Architektonická súťaž – Nearly Zero Energy House

architektonicka sutaz nearly zero energy house

Spoločnosť Xella pripravila zaujímavú výzvu pre architektov. Môžu sa zapojiť do unikátneho projektu 5 krajín strednej Európy a navrhnúť dom, ktorý bude synonymom estetickej, energetickej a ekonomickej dokonalosti.

Podľa európskej legislatívy o energetickej hospodárnosti budov by sa mali od roku 2021 v členských krajinách stavať už len budovy so spotrebou blízkou nule, známejšie pod označením nulové domy. 

Úlohou architektov je navrhnúť nepodpivničený, dvojpodlažný rodinný dom pre 4 osoby, ktorý bude výnimočný nulovou alebo takmer nulovou spotrebou energie a použitím pórobetónu YTONG ako stavebného materiálu.

Dom by mal byť postavený na ploche približne 482 m2. Pri návrhu je vítané použitie najmodernejších technológií. Do návrhu sa odporúča zakomponovať trvácne produkty a materiály. Použitie systému inteligentného domu na prípadný „facility managment“, ovládaný prostredníctvom PC alebo smartphonu, je vítaný.

Jednotlivé projekty architektov z piatich krajín Európy bude hodnotiť prestížna päťčlenná medzinárodná odborná porota.

Víťazný návrh plánuje spoločnosť Xella realizovať v najväčšom európskom areáli vzorových domov Blaue Lagune vo Viedni. V areáli sa nachádza 85 domov od približne 100 dodávateľov. Aj vďaka blízkosti Viedne sem ročne príde približne 200 000 ľudí – z nich až tretina prichádza zo Slovenska, Čiech, Maďarska alebo Slovinska.

Okrem samotnej zákazky na vykonávací projekt víťazného návrhu, čakajú na troch najlepších architektov aj vecné a finančné odmeny.

Viac informácií na www.ytong.sk/sk/content/architektonicka-sutaz.php

–>–>

Komentáre