Manažérka ocenenia CE ZA AR Oľga Miháliková

Manažérka ocenenia CE ZA AR: Ocenené občianske stavby sú dobrým signálom do budúcnosti

Ceny, ktoré sa na Slovensku spájajú s tým najlepším zo súčasnej architektúry, odovzdali v stredu počas slávnostného galavečera. Manažérka ocenenia CE ZA AR Oľga Miháliková pre ASB.sk prezradila viac o tohtoročnom výbere.

V čom bol tento ročník výnimočný?

Úplne vo všetkom. Štandardne sa prihlasovanie začína už v apríli, no zasiahla nás pandémia COVID-19. Nakoniec sme si povedali, že do toho ideme, lebo chceme, aby sa o architektúre rozprávalo. Našou úlohou je prezentovať kvalitnú architektúru na Slovensku. To, že je o čom hovoriť, nám potvrdil aj rekordný počet prihlásených diel – celkovo ich bolo 110.

Zároveň bolo aj najviac nominácií…

Áno, navštívili sme 30 diel a porotu presvedčilo až 21 z nich, ide o najvyšší pomer v histórii.

Je to tým, že kvalita architektúry na Slovensku stúpa?

Tento rok sme mali v porote českého architekta (Antonína Nováka, pozn. red.), ktorý hodnotil diela aj pred deviatimi rokmi. Podľa neho sa kvalita jednoznačne výrazne zlepšila. Dostávame sa do stavu, že sme porovnateľní so zvyškom Európy.

Ako by ste charakterizovali tohtoročné nominované diela?

Sú veľmi pestré, čo nám robí veľkú radosť. Zastúpenie majú malé projekty, ktoré nie sú finančne náročné, väčšie, realizované za pomoci Fondu na podporu umenia, aj subtílne, ale milé záležitosti, ako je napríklad populárna lesná sauna. Sú medzi nimi tiež riešenia, ktoré vznikli spoločne s participáciou verejnosti.

Čo tento rok potešilo vás?

Že sa do výberu nominácií dostali aj projekty financované z verejných zdrojov, napríklad monument v Banskej Bystrici, knižnica či lodenica. Potvrdzuje to, že hľadanie najkvalitnejšieho riešenia má väčší zmysel ako hľadanie najlacnejšieho riešenia, a je to dobrým signálom do budúcnosti.

TEXT + FOTO: Veronika Rajničová