Matej Grébert

Matej Grébert: Inšpirujte sa aj mimo vášho odboru

Uplynulý rok bol ťažký pre všetkých, stavebný sektor nevynímajúc. Čierne prognózy sa však nepretavili do reality a sektor nepadol na kolená tak veľmi, ako sa predpokladalo. Aj preto hovorí Matej Grébert o ťažkých časoch, no zároveň sa nechce sťažovať. „Mám známych v sektoroch, ktoré korona úplne odstavila. V našej práci vieme pokračovať aj z domu, čo je veľká výhoda,“ dodáva.

So spoluzakladateľom ateliéru Compass architekti sme na webinári ASB preberali, ako ho ovplyvnila pandémia a čo ho pri práci najviac inšpiruje. Lockdown nás ochudobnil o neformálne stretnutia a „small talky“ pri obede. Do digitálneho priestoru sa preniesli porady, pohovory s uchádzačmi o prácu, aj párty na oslavu pracovných úspechov. 

Napriek komplikáciám Matej Grébert hlási, že žiaden z pripravovaných projektov ateliéru v súčasnosti nemešká. Práca online má svoje výhody. „Šetríme čas na presunoch, stihneme viac stretnutí. Zároveň môžeme organizovať kapacitne väčšie mítingy, keďže nás nelimituje priestor kancelárie.Vieme sa ľahko spojiť aj s klientom, ktorý teraz žije v Singapure,“ vyratúva architekt. 

Prácu im výrazne uľahčili nové platformy a aplikácie. „Objavili sme, že Microsoft má aplikáciu, kde môžete kresliť do screenshotu. Tak si vieme veľmi presne ukázať, aké zmeny chceme na projekte urobiť. Vďaka treklistom a poznámkam v chatoch sa môžeme k problémom aj nápadom kedykoľvek vrátiť,“ dodáva Grébert. 

Práca verzus súkromie

Zároveň však priznáva, že prechod do plného online režimu sa neobišiel bez úskalí. Klienti si podľa neho zvykli pomerne rýchlo. Problematickejšia bola komunikácia so štátnymi inštitúciami. Počas pandémie sa často menili úradné hodiny, elektronická aj telefonická komunikácia viazla. Práca z domu si nevyhnutne vyžaduje dobré pripojenie a pokojné miesto pre prácu, čo je najmä pre pracujúcich rodičov vždy ťažký oriešok. 

Problémom je často aj to, že sa nám v domácom prostredí ľahko začne spájať čas určený na prácu a súkromný život. Potvrdzuje to aj Grébert. „Víkendy sa mi v lockdowne často zlievajú s pracovnými dňami a to nie je celkom dobré. Mojou istotou je sobotné upratovanie, do ktorého ma urguje manželka,“ smeje sa. 

Jeho denný rozvrh vyzerá veľmi rôzne. „Niekedy končím o piatej a niekedy až neskoro večer. Závisí to napríklad aj od toho, či sa idem počas dňa bicyklovať, zabehať si alebo sa prejsť do prírody. Potom sa vrátim domov a ďalej rozmýšľam. Často mi napadli najlepšie veci práve pri športe,“ prezrádza architekt. Pri pohybe si vyčistí hlavu, utriedi si myšlienky a dá priestor novým. 

Keď inšpirujú ľudia

Pýtali sme sa ho, či sa dá tvorivosť, vlastnosť, ktorú architekti neodmysliteľne potrebujú, naučiť, alebo musí mať človek jednoducho talent. „Ak ho má, mal by ho ďalej rozvíjať a pracovať na ňom, jedno bez druhého nefunguje. Úspech v architektúre je do istej miery o talente, ale aj o tvrdej práci a šťastí,“ myslí si Grébert. 

Preňho bolo šťastím to, že v správnom čase natrafil na správnych ľudí, ktorí sú dnes jeho kolegami. Ateliér Compass architekti spoluzaložil s Jurajom Benetinom. „Od začiatku sme mali veľmi zaujímavé príležitosti na projekty. Keby sme však na nich tvrdo nepracovali, úspech by sa nedostavil,“ dodáva. 

Práca kolegov je pre Gréberta aj zdrojom inšpirácie. Aj keď majú často kreatívne nezhody, každý člen tímu má podľa neho priestor vyjadriť sa. Funguje kreatívny proces inak na papieri a v digitálnom prostredí? Architekt krúti hlavou. „Sú kolegovia, ktorí dokážu najlepšie svoj nápad opísať, sú takí, ktorí ho naskicujú na papier, postavia 3D model, alebo ho ukážu cez softvér. Je úplne jedno, ako ukážete svoju myšlienku. Hlavne nech je uchopiteľná,“ hovorí. 

Rád sleduje architektonické portály, no povzbudzuje k tomu, aby sa kreatívci inšpirovali aj mimo svojho odboru. „Rozšíri vám to obzory. Naposledy som počúval podcast o genetike. Kreativitu nájdete všade, aj v továrňach. Ľudia nie sú stroje a sú omylní, ale na druhej strane môžu prísť s vylepšením, na ktoré by robot nikdy neprišiel, lebo si len robí svoju prácu,“ radí Grébert. 

Pandémia nás síce ochudobňuje o mnohé podnety, no na druhej strane môže k lepšiemu zmeniť to, ako sa pozeráme na navrhovanie obytných priestorov. „Viac myslíme na rozdelenie interiéru, v ktorom je aj miesto na pokojnú prácu, aj na odpočinok. Citlivejšie vnímame veľkosť balkónov a to, že musia byť funkčnou súčasťou bytu,“ dodáva. 

Veronika Rajničová