aku znamku dostal pociatek od stavbarov
Galéria(1)

Akú známku dostal Počiatek od stavbárov?

Mnohé konferencie a oficiálne stretnutia sú už z titulu svojej oficiality neuveriteľne nudné.
Panelová diskusia sa vedie za panelom, kde všetci sedia, takže prítomní od polovice sály ďalej len počujú, ale nevidia, a to čo počujú, je niekedy horšie ako to, čo nevidia.
Stretnutie lídrov slovenského stavebníctva 29. novembra 2012 oživilo zaužívaný stereotyp hlasovaním zúčastnených. Sto náhodne vybraných šťastlivcov dostalo hlasovacie zariadenie a mohli v priebehu stretnutia odpovedať na položenú otázku a s výsledkom boli konfrontovaní pozvaní diskutéri.

aku znamku dostal pociatek od stavbarov 6393 big image
Takže akú známku dostal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja od lídrov slovenského stavebníctva?

Poďme pekne po poriadku. Z pravidelnej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek vybral tie najšťavnatejšie údaje. Ako uviedol, časy neustáleho rastu v období rokov 2000 až 2009 sú preč, stavebníctvo stále klesá, pričom pätina riaditeľov stavebných spoločností si myslí, že to najhoršie ešte len máme pred sebou. Sťažujú sa na nedostatok zákaziek a svoje kapacity majú vyťažené na 72 %. Až 82 % firiem sa chystá šetriť, a dokonca sa znižuje kvalita práce vzhľadom na požiadavku nízkej ceny.

Minister Ján Počiatek neskôr reagoval, že kríza v stavebníctve je spôsobená najmä zníženým dopytom privátneho sektora. Dodal, že tento výpadok štát nedokáže nahradiť.

Kto vie, kto ministrovi pripravuje úvodné príhovory, ale aspoň raz by mohol vsunúť do tých niekoľkých viet aj konkrétne a hmatateľné informácie. Takto sme sa len dozvedeli, že vláda a ministerstvo si problém v stavebníctve uvedomujú, chceli by pomôcť, a teda najmä plánujú legislatívne zmeny. Prítomní si tak museli vystačiť aspoň s prísľubom nového stavebného zákona (toto „sústo“ kompetentní prežúvajú už takmer 15 rokov). Ján Počiatek však povedal, že pripravia „taký dobrý zákon, ako sa len dá.“ Tak prečo by sme mu neverili?

F ako Figeľ a futbal
Trochu vzrušenia do pléna priniesla prvá otázka pre prítomných, aká je aktuálna situácia v slovenskom stavebníctve. Až 60 % si myslí, že je návratom do reality, takmer tretina považuje krízu za dočasnú a 11 % nevedelo.

Dramaturgia podujatia bola naozaj vydarená. Kombinácia dvoch spolusediacich – ministra vo funkcii konfrontovaného s jeho predchodcom Figeľom – už vopred dávala tušiť, že to v sále bude trochu iskriť. Ján Figeľ pripomenul, že „cesta z krízy vedie cez iný prístup“. Prevaha chlapov mu dodala odvahy na prirovnanie, že férovosť a transparentnosť musia byť tak vo futbale, ako aj v stavebníctve. Nuž, keď sme pri tých hrách, celkom bez humoru, niekedy je práca na stavbe skôr ruskou ruletou. A celkom radi by sme uverili aj jeho tvrdeniu, že obstarávanie nie je súťaž pre politikov, ale pre firmy.



Jazykové okienko

Z jazykovedného hľadiska bolo na dnešnom stretnutí najzaujímavejšie definovanie špekulatívnych firiem. To sú tie s niekoľkými viac alebo menej rýchlo kvasenými projektovými manažérmi, dobre podkutými právnikmi a silným vozovým parkom zaparkovaným na dvore, pričom nejde o ťažkú stavebnú mechanizáciu. Tak to sú podnikavci. Tí sú tá škodná, ktorá nehorázne podlieza ceny vo verejnom obstarávaní tak, že strelí žuvačku o stenu a povie sumu, zlízne smotanu a svoj podiel a nechá subdodávateľské firmy, nech zákazku zvládnu, ako chcú, čiže v mene zákona o padajúcom oném. „A verejná mienka si myslí, že ako len tie stavebné firmy pred krízou zarábali, keď dnes môžu stavať aj o 60 % lacnejšie,“ povedal na margo podnikavcov Dušan Mráz, prezident spoločnosti Doprastav. Opäť sme si vypočuli aj otázku o tom, kto vlastne stanovuje cenu toho-ktorého diela? A odpovede sme sa opäť nedočkali.

Magdaléna Dobišová, generálna riaditeľka Skanska SK, pridala svoju poznámku o nevyhnutnom dodržiavaní zákona a vymožiteľnosti práva, čo je alfou a omegou celého podnikania.

S neplatičmi do chládku
Treba uznať, že oproti predošlému stretnutiu sa rozprúdila naozaj živá debata, až Richard Dírer musel prítomných krotiť, čo jediné prispelo k úsmevu na tvári. Horúce chvíle zažila Zita Táborská, predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie. Hoci má pravdu, že verejné obstarávanie je jedna vec a obchodný zákonník druhá, neubránila sa poznámkam, že jej úrad nevyvíja dostatočnú iniciatívu pri tvorbe zákona o verejnom obstarávaní. Všeobecného súhlasu sa dostalo poznámke o tom, že neplatenie faktúr by konečne malo byť trestným činom a hneď by sa na Slovensku podnikalo ľahšie.


V úrade len 6 mesiacov

Keď si to zhrnieme, vlastne sme počuli len staré opakujúce sa ponosy a nepočuli sme ani od ministra, ani od podnikateľov žiadne povzbudivé slová. Ba čoby nie. Ján Počiatek, konfrontovaný s výsledkom odpovedí na otázku Akú známku by ste dali za opatrenia vlády na podporu rastu slovenského stavebníctva? uviedol: „Ani som iný výsledok nečakal.“ Dodal, že by sme si mali nastaviť zrkadlo, aby sme našli príčinu toho, v akom stave sa slovenské stavebníctvo nachádza. A napokon neodolal: „Vláda sa nebráni žiadnemu dobrému nápadu, a ak niekto príde s čarovným prútikom, potešíme sa.“

Prítomní známkovali ako v škole. O jednotke nebola reč, tri percentá mu dali dvojku, desať trojku, dvadsaťjeden štvorku a 66 percent by ho odmenilo päťkou.

Nuž, ale čo má Ján Počiatek robiť, „keď je vo funkcii len 6 mesiacov“?

Ing. arch. Mária Nováková
autorka je šéfredaktorka časopisu ASB
foto: CEEC Research

–>–>