Rodinný dom – s duchom či bezduchý?
Jeden z mojich najobľúbenejších výrazov v architektúre je genius loci (duch miesta). Ak sa podarí architektovi objaviť, pochopiť, zachytiť, uchopiť a vystihnúť genia loci užívateľ, pozorovateľ, okoloidúci zjednodušene povedané cíti, že objekt „sedí“ na svojom mieste, že tam patrí.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
… iný nová nábrežná promenáda s obchodným centrom (áno, aj to je miesto, o ktorom sa dá v súvislosti s geniom loci hovoriť) a niečo iné sú rodinné domy.
Byť vlastníkom nezvyčajnej lokality v podobe morského útesu…
… zákutia pri jazere… | |
|
|
… prípadne lúčky pod lesom alebo priamo v lese je z pohľadu hľadania genia loci priam požehnaním. | |
|
Základným predpokladom je dobrý, skúsený, citlivý architekt (-ka), ktorý(á) sa dokáže zhostiť náročnej úlohy. Finančné zabezpečenie je tiež dobrý štart, to sa potom niektoré nehmatateľné veci vystihujú oveľa ľahšie. Výnimočné prostredie si priam pýta výnimočné riešenia. Paradoxne, vo výnimočnom prostredí vyniknú tie najjednoduchšie nápady.
Na druhej strane, čo sa dá očakávať od jednoduchej hranatej parcely uprostred novodevelopovaného územia – miesta, kde jediné vibrácie, čo sa dajú pocítiť, pochádzajú od suseda, ktorý práve ťažkou technikou robí terénne úpravy alebo vrty na tepelné čerpadlá?
V súvislosti s geniom loci myslieť napríklad na bratislavské satelity sa skutočne javí ako bizarná myšlienka.
Netreba podliehať letargii. Niekedy sa podarí aj na zdanlivo bezduchom území docieliť primerane duchaplný výsledok. Opäť je predpokladom zdatný projektant, ktorý dokáže prispôsobiť svoje tvorivé ego prozaickej lokalite, a investor, ktorý tiež svoj kreatívny potenciál udrží na uzde.
Nielen pre architektov je základnou vodiacou líniou územný plán zóny alebo aspoň sídla. Je v ňom je jasne stanovené, čo si na vlastnom pozemku môžete postaviť. Nie je to len plezír urbanistov a sekirantsvo úradníkov zo stavebného úradu, že váš dom s maximálne dvoma nadzemnými podlažiami umiestnite presne tri metre od hranice pozemku, a beda vám, ak bude hrebeň strechy vyššie ako 10,5 metra nad zemou, nehovoriac o mnohých ďalších obmedzeniach týkajúcich sa smeru hrebeňa strechy, zastavanosti parcely, odstupov, uličnej čiary a podobne.
Najskôr nadobudnete dojem, že sa tam rovno môžu „nasekať“ rovnaké domy a je to vybavené. Nuž, v podstate je ten dojem správny. Regulatívy sú na to, aby zabránili vzniku ulíc, kde sú domy v štýle každý pes iná ves.
V ideálnom prípade developer rovno rodinné domy (dvojdomy alebo aj celú radovú zástavbu) aj postaví.
To je základ pre architektonicky čistú a dobre vyriešenú ulicu alebo celú štvrť. Jasná je štruktúra zástavby, kompozícia, členenie, raster ulíc, rád okien a podobne.
Treba len dodať, že mnohým novovzniknutým štvrtiam satelitných obcí by detailné a ucelené urbanistické a architektonické riešenie len prospelo. Na výraz genius loci sa v spojení s mnohými príkladmi ani len nedá pomyslieť, nieto ho ešte vysloviť.
Mária Novákova
Foto: Dano Veselský
–>–>