Ocenenie pre Jamesa Carpentera za prácu s denným svetlom
Svetovo uznávaný architekt James Carpenter si tento týždeň v Kodani prevzal cenu The Daylight and Building Component Award 2010 za najlepšiu prácu so stavebnými prvkami privádzajúcimi denné svetlo do budov. Toto ocenenie každoročne udeľuje medzinárodná nadácia VILLUM and VELUX FOUNDATION.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Sám James Carpenter, architekt, sochár a výtvarník prirodzeného osvetlenia pôsobiaci v New Yorku, vysvetľuje princípy svojej práce so svetlom takto: „Verím, že prirodzené svetlo sa dá vnímať dvoma spôsobmi. Ten prvý je tradičnejší a architektúra sa pri ňom spolieha na to, že denné svetlo odhalí jej formy. Mohli by sme teda tvrdiť, že svetlo je v službách architektúry a používa sa na jej zdôraznenie. Druhý názor vychádza z predstavy, že denné svetlo je v podstate informácia o okolitom prostredí a architektúra môže napomáhať odhaľovanie hlbších a komplexnejších kvalít prirodzeného osvetlenia. Architektúra existuje preto, aby odhalila silu svetla. Osobne sa hlásim k druhému názoru.“
Kto je James Carpenter
V súčasnosti stojí na čele štúdia James Carpenter Design Associates (JCDA) v New Yorku. Pracuje predovšetkým v mestskom prostredí, do ktorého svojimi projektmi vnáša prírodné prvky. Svetlo prenikajúce, odrážané a lomené je pre jeho architektonickú tvorbu prvotnou inšpiráciou.
Medzi novšie projekty, na ktorých sa podieľalo štúdio JCDA, patrí 7 World Trade Center, prvá budova, ktorú znovu vystavia na tomto mieste po 11. septembri 2001, návrh novej budovy Penn Station na strednom Manhattane, v súčasnosti aj prestavba Izraelského múzea v Jeruzaleme a prestupná stanica metra Street Transit Center v New Yorku.
Carpenterovu inšpiráciu svetlom dokazuje napríklad jeho návrh svetelnej steny 7 WTC, šesťdesiatposchodového krištáľového hranolu zachytávajúceho denné svetlo, ktoré odrážajú rieky Hudson a East River, a navracajúceho toto svetlo do úzkych ulíc, ktoré obklopujú túto budovu.
O cene Daylight and Building Component Award 2010
Cena Daylight and Building Component Award sa každoročne udeľuje jednotlivcovi alebo skupine, ktorá svojou umeleckou, vedeckou alebo praktickou činnosťou výrazne prispela k pochopeniu hodnoty a významu prirodzeného svetla. Cena sa udeľuje od roku 1980 a v predchádzajúcich rokoch ju získali napríklad architekti Jørn Utzon, Henning Larsen a solárny vedec Richard Perez.
Peňažná prémia 100 000 eur patrí k najväčším, ktoré sa na celom svete udeľujú architektom, vedcom či umelcom, a každoročne ju získa kandidát, ktorý dosiahol výrazný úspech v jednej z týchto kategórií:
- Dizajn prirodzeného osvetlenia
- Príspevok k náuke o prirodzenom svetle
- Príspevok k povedomiu alebo záujmu o využitie prirodzeného osvetlenia
- Príspevok povedomiu o význame, hodnote a praktickom využití priemyselných stavebných komponentov v bežnom živote
Cenu udeľujú VILLUM FOUNDATION a VELUX FOUNDATION, dve neziskové nadácie, ktoré v roku 1971 založil staviteľ a vynálezca Villum Kann Rasmussen. Ten vyvinul moderné strešné okno, ktoré sa otvorilo novému svetu architektonických možností s využitím prirodzeného svetla a čerstvého vzduchu. Na základe svojho vynálezu založil spoločnost VELUX.
Výbor pre udeľovanie ceny tvorí medzinárodná porota šiestich architektov a stavebných projektantov so silnými akademickými väzbami a rozsiahlymi praktickými skúsenosťami. Jej predsedom je bývalý prezident spoločnosti VELUX Bjarne Thomsen.
Zdroj: VELUX