Laureáti Krištáľového krídla 2018

Ocenenie Krištáľové krídlo si odnieslo domov 11 osobností

Mená laureátov ocenenia Krištáľové krídlo 2018 vyhlásili počas slávnostného galavečera v novej budove SND. Krištáľové krídla si prevzalo 11 osobností, ktoré v roku 2018 dosiahli výnimočný počin. Mimoriadnu cenu získala odborníčka na paliatívnu medicínu, doktorka Kristína Križanová.

V 22. ročníku sa členovia odborných porôt zaoberali vyše 600 návrhmi a z nich vybrali v každej z desiatich kategórií laureáta. „Nominácie boli úžasné a naplnili svoj cieľ. Veľká porota sa cez ne musela ,prehrýzť´ a zistila, že v návrhoch je jedna výnimočná lekárka, ktorá dokázala spojiť svoju odbornosť s empatiou,“ povedal Gabriel Csollár, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko a zároveň predseda Veľkej poroty Krištáľového krídla, o laureátke Mimoriadnej ceny, MUDr. Kristíne Križanovej.

Veľká porota KK
Veľká porota KK: zľava – generálny riaditeľ Umeleckého súboru Lúčnica Marián Turner, konateľ spoločnosti RESPECT Dušan Guľáš, generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, prezident Slovenského olympijského výboru Anton Siekel, riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV profesorka Silvia Pastoreková, prezident MATADOR Group Štefan Rosina, riaditeľ spoločnosti Milestone group Václav Mika, akademický maliar Ivan Pavle, autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová, predseda predstavenstva Coop Jednota Slovensko Gabriel Csollár, generálny riaditeľ News and Media Holding Michal Teplica, hudobný dramaturg Rádia Jemné a Rádia Vlna Roman Juhás |

V kategórii výtvarné umenie získal ocenenie sochár Ján Ťapák. „S pokorou prijímam a s veľkou radosťou sa púšťam do ďalšej svojej práce. Sochárstvo je krásne dobrodružstvo. Robím ho už skoro 30 rokov a ono mi dovolilo myslieť srdcom a cítiť rozumom,“ vyjadril úprimné poďakovanie pri preberaní ceny.

Laureát v kategórii výtvarné umenie – Ján Ťapák
Laureát v kategórii výtvarné umenie – Ján Ťapák |

Slávnostné odovzdávanie ocenení bolo nabité osobnosťami a príťažlivým programom. Rok 2018 sa niesol v duchu osláv storočnice vzniku Československa a organizátori Krištáľového krídla sa rozhodli, že programom bude sprevádzať česko-slovenská moderátorská dvojica Karin Haydu a Libor Bouček.

V pôsobivej otváracej choreografii vystúpili členovia Old School Brothers. Nádherná česká speváčka Monika Bagárová zaspievala pieseň od Alicie Keys. Slovenské dueto Skúška snov predviedla Katarína Knechtová a Miroslav Žbirka. Veľkou perlou v programe bolo aj svetoznáme hudobné zoskupenie Janoska Ensemble.

V programe zaznela aj pieseň Skúška snov od Kataríny Knechtovej a Miroslava Žbirku.
V programe zaznela aj pieseň Skúška snov od Kataríny Knechtovej a Miroslava Žbirku. |

Záverečnú bodku v programe dal René Štúr s piesňou Zbohom buď, lipová lyžka od Michala Dočolomanského, ktorá bola poctou všetkým, ktorí nás opustili v roku 2018. Veľkoleposť Krištáľového krídla umocnil Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriana Kokoša,“ zhrnul program galavečera jeho režisér Nikita Slovák.

„Tento ročník bol pre mňa magický. 22 je majstrovské číslo, symbolizujúce energiu, intuíciu, inteligenciu, rovnováhu, harmóniu. Je znakom idealizmu, osobnej moci a filantropie. Nie nadarmo sa mu hovorí anjelské číslo. A týmto chcem poďakovať svojim anjelom – dlhoročným partnerom, porotcom, nominovaným, oceneným, účinkujúcim, všetkým svojim spolupracovníkom a ľuďom participujúcim na všetkých 22 ročníkoch Krištáľového krídla, “ povedala o slávnostnom galavečere jeho autorka a producentka Mária Vaškovičová.

Autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová a predseda predstavenstva Coop Jednota Slovensko Gabriel Csollár
Autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová a predseda predstavenstva Coop Jednota Slovensko Gabriel Csollár |

Laureáti Krištáľového krídla za rok 2018:

Publicistika a literatúra: prozaička Etela Farkašová za citlivý pohľad na problematiku vytesňovania starnutia zo spoločenského kontextu v románe Scenár.
Šport: strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková za vybojovanie na Majstrovstvách Európy v Rakúsku v individuálnej streľbe bronzovú a striebornú medailu, v tímovej streľbe striebornú a zlatú medailu.
Hospodárstvo: Miloslav Čurilla za výstavbu najmodernejšieho papierenského stroja, ktorý bude vyrábať nový inovatívny produkt na báze zberového papiera.
Divadlo a audiovizuálne umenie: operný spevák Miroslav Dvorský za výnimočné stvárnenie Pucciniho opery Tosca.
Populárna hudba: skupina IMT Smile za nový album Budeme to stále my, z ktorého sa len za prvý mesiac predalo viac ako 8 500 nosičov.
Medicína a veda: kardiochirurg Michal Hulman za prvé implantovanie umelého srdca pacientovi s priamym ohrozením života v rámci V4.
Hudba: kontrabasista Roman Patkoló za ocenenie OPUS KLASSIK, nové vyznamenanie v oblasti klasickej hudby v Nemecku.
Výtvarné umenie: sochár Ján Ťapák za veľkolepú výstavu V srdci v bratislavskej Danubiane.
Inovácie a start-upy: Tomáš Brngál za aplikáciu Human Anatomy VR, ktorá umožňuje nahliadnuť na tie najdetailnejšie zákutia ľudského tela pomocou virtuálnej reality.
Filantropia: Jana Danišová za sociálny projekt vnucka.sk, ktorý vytvára rodinu pre osamelých seniorov.
Mimoriadna cena: odborníčka na paliatívnu starostlivosť na Slovensku Kristína Križanová.

Laureáti Krištáľového krídla 2018 1
Laureáti Krištáľového krídla 2018 – zľava: Miroslav Dvorský, Ján Ťapák, Miloslav Čurilla, Michal Hulman, Etela Farkašová, Kristína Križanová, Jana Danišová, Zuzana Rehák Štefečeková, Roman Patkoló, Tomáš Brngál, IMT Smile (zástupca vydavateľstva Universal music) |

Foto: René Miko, Andrej Lojan