Diaľnica D1 na úseku Mengusovce – Jánovce

Sprejazdnenie diaľnice s tunelom Višňové sa posúva

Odklad sa pohybuje v mesiacoch. Zvýšiť by sa mala aj zmluvná cena.

Sprejazdnenie úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala vrátane tunela Višňové sa posúva o niekoľko mesiacov. Predseda predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS) Juraj Tlapa o tom informoval v pondelok v súvislosti s aktuálnou situáciou pri dostavbe diaľničného úseku na základe posledných informácií z kontrolného dňa na tejto stavbe.

Zmluvná cena za dostavbu diaľnice s tunelom Višňové sa bude pravdepodobne zvyšovať. „Keďže na stavbe pôsobí skúsený zhotoviteľ, sme pripravení prijímať akceleračné opatrenia. Zatiaľ je predčasné hovoriť o konkrétnom termíne sprejazdnenia, ako aj o sume navýšenia.

Dôvodom je vyhodnotenie spôsobu odstránenia identifikovaných vád,“ povedal Tlapa. Vzhľadom na prebiehajúce medzinárodné arbitrážne konanie sa podľa predsedu predstavenstva NDS v tejto chvíli nemôže vyjadrovať k stratégii uplatňovania nárokov voči bývalému zhotoviteľovi.

Aktuálny zmluvný termín dokončenia úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala v dĺžke 13,5 kilometra, z toho tunel Višňové 7,5 kilometra, je koniec roka 2023. Ten je dôležitý z hľadiska financovania projektu z európskych prostriedkov v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 až 2020.

Združenie stavebných spoločností na čele so Skanska SK, a. s., sa zaviazalo diaľnicu dokončiť za pôvodne takmer 255 mil. eur bez DPH. Zmluvu na dokončenie rozostavaného diaľničného úseku spolu s tunelom Višňové podpísali NDS a zhotoviteľ v závere apríla tohto roka.

SITA