asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Na trenčianskom futbalovom štadióne začali s kladením vyhrievaného trávnika

01.12.2016

Na jeseň 2018 dostane Trenčín nový reprezentatívny futbalový stánok. Rekonštrukčné práce na futbalovom štadióne na Sihoti začali inštaláciou vyhrievaného trávnika, ktorý má priniesť novú kvalitu hry.

Systém termokáblov DEVI od spoločnosti Danfoss elektricky vyhrieva už niekoľko trávnikov na európskych futbalových štadiónoch. Osvedčil sa tiež na bratislavskom štadióne na Pasienkoch (bývalý Inter, dnes Slovan). Ďalším slovenským mestom, kde sa vďaka vyhrievanému trávniku bude hrať futbal bez ohľadu na ročné obdobie, sa stane Trenčín. „Na Slovensku sa už viackrát stalo, že štart jarnej časti aj prvej ligy sa musel posunúť na neskorší termín kvôli nevhodným podmienkam na trávniku. Vyhrievaný trávnik tento problém nadobro odstráni,“ hovorí Dušan Lašák zo spoločnosti Danfoss.

Vyhrievaný trávnik predlžuje futbalovú sezónu a umožňuje nepretržitú prípravu. Zároveň chráni zdravie futbalistov, keďže na zamrznutých alebo šmykľavých trávnikoch je väčšia pravdepodobnosť zranenia. Jednoznačne zlepšuje imidž a zvyšuje prestíž klubu. Výhodou je možnosť zimnej prípravy na domácom trávniku a možnosť jeho prenajímania v tomto období aj iným klubom.

Štadión podľa najvyšších štandardov

Nová trenčianska aréna bude spolu s Trnavou a Žilinou patriť do najvyššej kategórie štadiónov u nás. Kapacita 11 694 divákov je takmer trojnásobne väčšia ako tá pôvodná. Samozrejmosťou je kryté sedenie, VIP sektory a nové parkovacie možnosti. Nový vzhľad tribún získa štadión až v poslednej fáze prestavby. Už dnes sa však pracuje na tom najdôležitejšom faktore pre hru – na novom kvalitnom trávniku. Trenčiansky trávnik bude vďaka termokáblom DEVI spĺňať nariadenie UEFA, podľa ktorého sa kvalifikačné stretnutia smú hrať len na vyhrievaných trávnikoch.

Elektricky vyhrievaný trávnik má vysokú životnosť

Vo svete sú futbalové trávniky vyhrievané viacerými spôsobmi, najčastejšie odporovými káblami alebo teplovodným systémom. Spoločnosť Danfoss využíva na vyhrievanie ihrísk systém termokáblov DEVI, ktorých životnosť je minimálne 50 rokov.

To je oveľa viac ako životnosť napríklad plynových kotlov na ohrev vody. Ich výhodou oproti teplovodnému vykurovaniu je tiež možnosť regulácie vykurovania trávnika podľa sekcií. Systém má vlastnú reguláciu, pri ktorej môže správca na obrazovke počítača zapínať tie zóny, ktoré potrebuje práve vyhriať. Ak na časť plochy svieti slnko, môže sa časť siete vypínať, čo pri vodnom systéme nie je možné. Účinnosť termokáblov je v podstate stopercentná. Ďalšou výhodou termokáblov je to, že udržujú rovnomernú teplotu po celej svojej dĺžke.

Celý proces položenia nového trávnika (celková renovácia ihriska, trávnik, systém vykurovania, zavlažovanie, drenáž) trvá približne štyri týždne a prvý zápas na ňom možno odohrať už po štyroch až piatich dňoch. Ak sa aplikuje systém do hotového trávnika, proces stavebnej činnosti sa skracuje približne o 10 dní.

Viac informácií nájdete na www.devi.sk

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Ďalšie z JAGA GROUP