
Novinky zo sveta architektúry
Vybrali sme pre vás zaujímavé realizácie, knihy, novinky, výstavy a súťaže z oblasti architektúry, ktoré sa minulý týždeň objavili na iných domácich či zahraničných portáloch.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
1. Dva domy, dvaja architekti, Pauliny Hovorka architekti
Aj nemecký časopis A10 si všimol dvojicu susedných rodinných domov od architektonickej dvojice Martin Pauliny a Branislav Hovorka. Prvým, starším z dvojice je ‚Dom Zlomu‘. Dom je reakciou na požiadavky investora, ktorými boli maximum svetla a minimum schodov. Dom je pôdorysného tvaru L, ktorý zahŕňa malé nástupné podlažie v suteréne a veľké obytné podlažie nad ním. Druhým domom je Dom K2. Dom vyrovnáva výškový rozdiel terénu troma úrovňami. Ten je prekonávaný jednoramennými schodiskami, čo vytvorilo dynamické tvarovanie domu.
www.a10.eu/magazine/issues/57/
2. Dni architektúry 2014
Dni architektúry sa otvoria vo štvrtok 15. mája o 17.00 vo Výstavných priestoroch oA, ÚSTARCH SAV vernisážou výstavy Monitoring moderny. Výstava prezentuje súčasnú prax v starostlivosti o diela modernej architektúry. Dni architektúry budú pokračovať do nedele komentovanými exkurziami po vybraných architektonických dielach v Bratislave a Žiline.
www.facebook.com/expedicia.panelstory?fref=photo
3. Nedokončený dom, Yamazaki Kentaro
Dom búra hranice klasického bývania a nedefinuje vopred jeho formu. Je zložený zo štyroch dvojpodlažných kontajnerov, ktoré sú spojené jedným centrálnym otvoreným priestorom. V pôdoryse sú usporiadané šikmo, aby medzery medzi nimi umožnili výhľady z objektu. Jednotlivé kontajnery sú na spodnom podlaží kuchyňou, spálňou alebo zázemím. Ich horná časť je nedefinovaným priestorom, ktorý si môže každý obyvateľ upraviť.
www.designboom.com/architecture/yamazaki-kentaro-design-workshop-house-in-kashiwa-japan-04-18-2014/
4. Kniha Architektura a globalizace
České vydavateľstvo Zlatý řez pripravilo už piate vydanie Textov o moderní a súčasné architektuře. Tentoraz pod názvom Architektura a globalizace. Globalizácia je totiž téma, ktorá v poslednej dobe často rezonuje vo všetkých odvetviach a nevyhla sa ani architektúre. Kniha je zhromaždením textov z rokov 1993-2012, ktoré odpovedajú na otázku: „Co znamená globalizace pro architekturu?“
5. Národní centrum záhradní kultury v Kroměřiži, Architekti DRNH
V areáli záhrady kroměřížskeho zámku vznikol komplex troch nových objektov, ktoré sa nachádzajú na mieste pôvodných objektov zo 70. rokov. Objekty sú prevádzkovým a skladovacím zázemím pre okolitý park. Tri jednoduché stavby tu obklopujú malý dvor. Architektúra objektov je zaujímavá svojím novodobým výrazom v detailoch, ale celkový tvar a výraz objektov pripomína doby minulé. Fasády objektov sú z dreva, ktorého sa svojím starnutím- oxidáciou stane súčasťou záhrady zámku.
www.dezeen.com/2014/05/05/wooden-gardening-facilities-architekti-drnh-czech-republic/
6. Stanica na námestí vo Winterthur
Malé Švajčiarske mesto Winterthur dostalo do svojho centra novú autobusovú zastávku od architektov Stutz Bolt. Nová stanica nahradila pôvodné zastávky z roku 1980, ktoré mali nízku strechu a zakrývali výhľad na centrum mesta. To, že sa skladali z viacerých objektov prekážalo prirodzenému pohybu po námestí. Nový objekt vytvoril dáždnik, ktorý prekrýva všetky nástupištia a je dostatočne vysoký, tak aby neuzatváral priestor, ale umožňuje čo najviac vnímať okolie. Celý dáždnik vychádza z jedného decentralizovaného bodu, v ktorom sa nachádza zázemie zastávky.
www.frameweb.com/news/winterthur-station-square-by-stutz-bolt
7. Konverzia starej vodnej veže na vyhliadku
V národnom parku v Holandsku sa podarila zaujímavá konverzia starej nevyužívanej vodnej veže na vyhliadkovú. Holandskí architekti Zecc Architecten do betónového vnútra veže vložili nové schody. Schody prechádzajú cez vnútro v rôznych smeroch, čo umožnilo panoramatický pohľad na krajinu už pri výstupe na vyhliadku. Schody sú obalené v OSB doskách, ktoré vytvárajú príjemný kontrast voči chladnému betónovému vnútru veže. Vrch veže bol doplnený o veľké okná, ktoré umožňujú lepšie pozorovanie prírody národného parku.
www.dezeen.com/2014/05/02/viewpoint-sint-jansklooster-observation-point-staircases-zecc-architecten/
Výber pripravil Marián Stanislav.