Národné športové povedomie
Galéria(5)

Národné športové povedomie

Nie je to tak dávno, čo v slovenskej športovej verejnosti vládla eufória. Pre Národný futbalový štadión už existoval aj vzor zo švajčiarskeho Bazileja pre 35-tisíc ľudí, začiatok výstavby zimného štadióna v Bratislave bol po odklepnutí majstrovstiev sveta v hokeji v roku 2011 pre Slovensko vlastne už iba otázkou času. Dnes eufóriu vystriedal stav blížiaci sa k panike a vo vzduchu visí otázka, či vôbec svetový šampionát v našej výkladnej športovej skrini – teda v hokeji – zorganizujeme. Nehovoriac už o futbale, kde hrozí, že naše medzištátne zápasy budeme hrávať mimo Slovenska. Inými slovami, je to taká malá národná hanba.

Kde sú priority?

Obidva naše najpopulárnejšie športy tak vo vzácnej zhode prepojil jeden spoločný problém. Nikto zatiaľ nevie, kde a kedy sa bude stavať. Predsa sa len zdá, že veci sa skôr pohnú pri hokeji. Už aj preto, že bratislavský primátor Andrej Ďurkovský vyhlásil, že definitívne rozhodnutie o tom, v ktorej bratislavskej lokalite bude vybudovaná nová multifunkčná aréna (teda aj pre ľadový hokej), by malo padnúť na zastupiteľstve v septembri 2007. Určite aj preto, že o futbalovom štadióne premiér Robert Fico vyhlásil, že „to nie je priorita, sú dôležitejšie veci“.

Hokej

Na výstavbu arény sú v hre stále dve lokality – jedna na petržalskej strane medzi Prístavným mostom a Mostom Apollo, druhá v lokalite Letisko západ, medzi úsekom diaľnice D1 a letiskom približne na úrovni nákupného centra Avion. Obe tieto lokality sú vhodné na výstavbu viacúčelovej haly s kapacitou okolo 13-tisíc divákov. Ako vždy je predmetom úvodného sporu majetkové vyrovnanie pozemkov, no rokovania postupujú.
„Najmä aby sa začalo stavať,“ zdôrazňuje šéf marketingu SZĽH Martin Ryba, ktorý zatiaľ odmieta špekulácie, že by sa organizovanie šampionátu presunulo na neskôr, teda podobne, ako to museli urobiť svojho času Česi. Hala, v ktorej by malo byť napríklad aj 40 skyboxov, reštaurácie s kapacitou 900 miest, dve desiatky bufetov, dvanásť šatní pre tímy a ďalšia potrebná infraštruktúra, by mala stáť viac ako 3 miliardy korún. Financovanie by sa malo rozdeliť medzi štát a súkromný sektor.

Futbal

Pred Národným futbalovým štadiónom stojí ešte šibeničnejší termín – 2009. Isté je, že dovtedy štadión, ktorý by spĺňal podmienky Európskej futbalovej únie, postavený nebude. Čo to znamená? Slovenský futbalový zväz bude musieť požiadať o ďalšiu výnimku. Jednu už má a platí do konca budúceho roka.
„Ak by sme ho začali čo najskôr budovať, tú výnimku nám dajú,“ povedal pre Hospodárske noviny hovorca zväzu Ivan Čeredejev, ktorý zároveň hovorí, že treba sa poobzerať po iných možnostiach a postaviť štadión bez účasti vlády. Inak by domáce kvalifikačné zápasy o postup na majstrovstvá sveta v roku 2010 musela hrať naša reprezentácia v zahraničí, napríklad v Budapešti či vo Viedni.
A kde by mal stáť futbalový štadión? „Tehelné pole ako domovský stánok Slovana Bratislava je najschodnejšia cesta. My potrebujeme štadión, na ktorom sa nebude hrať len najvyššia súťaž, ale bude to komplexný areál s nákupným strediskom, hotelom atď. Na to je najlepšie Tehelné pole,“ tvrdí Čeredejev.

Čakanie na zlatú kravu

No uvidíme. Kvalifikáciu na futbalové Euro 2008 sme dohrali na polorozpadnutom štadióne Slovana, pričom vypomôcť musela aj Trnava. A hoci sa generálny manažér hokejového Slovana Maroš Krajčí snaží každoročne vylepšovať staručký štadión na Ulici odbojárov v Bratislave, medzinárodné parametre ponúka zatiaľ len košická Steel Aréna. Určite budem liať vodu do mora, keď spomeniem, že šport okrem svojho ozdravujúceho pôsobenia patrí medzi silné marketingové značky. Verím, že aj u nás by si už poniektorí radi podojili z tejto zlatej kravy, len zabúdajú, že preto treba aj niečo urobiť.

Ľudo Petránsky
Foto: Dano Veselský, TASR – František Iván