Košický kraj začína rekonštruovať cesty z Košíc po hranicu s Ukrajinou

Košický kraj začína rekonštruovať cesty z Košíc po hranicu s Ukrajinou

Košický samosprávny kraj (KSK) začína druhú časť rekonštrukcie cesty vedúcu z Košíc po hranicu s Ukrajinou. Kým prvá časť, ktorú župa spustila v máji tohto roka, prebieha v obciach v okrese Košice-okolie, druhá sa dotkne deviatich obcí v okresoch Trebišov a Michalovce.

Projekt rekonštrukcie tejto cesty realizuje Košický samosprávny kraj z prostriedkov z Integrovaného regionálneho operačného programu, práce si vyžiadajú viac ako 5,8 milióna eur. Informoval o tom KSK.

„Týmito okresmi nevedú žiadne diaľnice, všetka dopravná záťaž je vedená po cestách nižších tried. Konkrétne táto cesta je hlavným dopravným ťahom pre obyvateľov cestujúcich z Dolného Zemplína do Košíc. Je preto dôležité, aby bola v dobrom stave pre vodičov i pre tých, ktorí cestujú verejnou dopravou. Súčasťou rekonštrukcie je okrem rekonštrukcie samotnej vozovky aj oprava 17 autobusových zastávok. Zlepšiť tak chceme možnosti prístupu obyvateľov za prácou, skvalitniť dopravné prepojenie obcí a zvýšiť dopravnú obslužnosť v rámci nášho kraja,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V rámci rekonštrukcie pribudne nová vozovka na úsekoch v celkovej dĺžke deväť kilometrov. Autobusové zastávky budú upravené v obciach Zemplínska Teplica, Egreš, Čeľovce, Zemplínsky Branč, Brehov, Oborín a Veľké Raškovce, a to v oboch smeroch. V rámci prác budú vybudované aj nové nástupištia s bezbariérovou úpravou a chodníky pre chodcov budú osvetlené.

V obci Stanča bude stabilizovaná krajnica cesty, ktorá je v súčasnosti prepadnutá, počas týchto prác bude úsek dočasne uzavretý. Zrekonštruujú aj cestu v Zemplínskom Branči v dĺžke takmer troch kilometrov. Kraj zrekonštruuje aj priepusty vo Veľkých Raškovciach a v Zemplínskej Teplici. Súčasťou rekonštrukcie bude aj výmena či doplnenie zvodidiel a osadenie dvoch meteostaníc s kamerovým záznamom.

Práce si vyžiadajú čiastočné dopravné obmedzenia, s výnimkou krátkodobej uzávery cesty v obci Stanča by mala byť doprava v rekonštruovaných úsekoch presmerovaná do jedného jazdného pruhu. Cestovanie prímestskou autobusovou dopravou počas prác nebude v dotknutých obciach obmedzené.

Podľa zmluvy so zhotoviteľom by mali práce na rekonštrukcii trvať rok, ukončené by mali byť v jeseni budúceho roka.

© SITA Slovenská tlačová agentúra