Stavebný zákon, ilustračná foto

Črtá sa novela stavebného zákona. Poslanci predlžia návrh ešte predtým, než bude nový zákon účinný

Poslanecký návrh novely zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon), ktorý je v parlamente v prvom čítaní, reaguje aj na plánované stavby financované z plánu obnovy.

Nové zákony o územnom plánovaní a výstavbe budú totiž účinné až v apríli 2024 a sú obavy, aby to dovtedy nespôsobovalo problémy pri projektoch v už otvorených výzvach na využitie zdrojov z tohto mechanizmu.

„Hlavnou podstatou novely je zlúčenie územného a stavebného konania, ak sú zastavovacie podmienky stanovené v konkrétnom regióne územným plánom. Verím, že novela úspešne prejde, nevyčkávame a snažíme sa niektoré veci riešiť skôr než prídu nové stavebné predpisy,“ uviedla štátna tajomníčka Ministerstva dopravy a výstavby SR Katarína Bruncková (nom. Sme rodina).

Novela podľa nej reaguje aj na potrebu urýchlenia konaní pri pripravovaných investičných projektoch alebo nových priemyselných parkoch. Úpravu súčasného starého stavebného zákona, ako aj zákona o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb a o nútenom obmedzení vlastníckeho práva k ním pripravilo ministerstvo dopravy a výstavby aj na podnet úradu vlády.

Návrh novely predložili v Národnej rade SR poslanci Miloš Svrček, Jozef Lukáč a Petra Hajšelová (všetci Sme rodina), hlasovať o nej v prvom čítaní majú na súčasnej prerušenej schôdzi.

„Nový stavebný zákon si vyžiada veľmi veľa vykonávacej legislatívy,“ informovala zástupcov stavebného sektora Bruncková. Podľa nej od budúceho roka príde ministerstvo dopravy a výstavby o celú sekciu výstavby, ktorá sa presúva na novozriadený Úrad pre územné plánovanie a výstavbu v súvislosti s novými stavebnými predpismi.

„Moji kolegovia v úzkej spolupráci s úradom podpredsedu vlády aj s novozriadeným úradom participujú pri príprave vykonávacej legislatívy. Verím, že to prinesie aj želaný efekt, zákon bude v praxi vykonateľný a prinesie iba pozitíva,“ dodala Bruncková s tým, že čas to ukáže.