Na ilustračnej snímke sú pracovníci na stavbe.

Odborníci navrhnú dočasnú úpravu stavebného zákona, vznikla pracovná skupina

V súvislosti s plnením opatrení plánu obnovy vznikla potreba úpravy súčasného stavebného zákona ešte do účinnosti zákonov o výstavbe a územnom plánovaní. ASB to potvrdilo v utorok (21. júna) Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Oba nové zákony, ktoré schválil parlament koncom apríla tohto roka, sú platné od apríla 2024. „Preto sme vytvorili pracovnú skupinu odborníkov z rôznych rezortov a organizácií, ktorej úlohou je navrhnúť a pripraviť požadovanú úpravu zákona,“ informoval tlačový odbor rezortu.

Skrátenie povoľovacích procesov

Počas Development Summitu (16.júna) v Bratislave povedal výkonný riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja Juraj Suchánek, že premiér Eduard Heger dal úlohu rezortu dopravy, aby pripravil rýchlu novelu stavebného zákona. „Cieľom je skrátiť povoľovacie procesy tak, aby bolo čo najlepšie možné čerpať finančné prostriedky z fondu obnovy,“ uviedol.

Úloha vyplynula podľa Suchánka zo stretnutia, ktoré sa uskutočnilo minulý mesiac, na ktorom boli aj stavebné firmy. Odznelo tam, že kapacity a stavebný materiál na výstavbu sú, problém je časovo stihnúť povoľovací proces a verejné obstarávanie. Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren dodal, že Združenie miest a obcí Slovenska predložilo v minulosti novelu stavebného zákona, ktorý zlučoval územné a stavebné konanie.

Zvýšenie kapacity stavebného sektora

Oficiálna stránka Plánu obnovy a odolnosti SR uvádza, že na výstavbu a obnovu budov je v pláne obnovy vyčlenených vyše 2,7 miliardy eur, ďalších viac ako 600 miliónov eur bude smerovať do investícií v rámci dopravnej a energetickej infraštruktúry.

Zvyšovanie energetickej efektívnosti verejných aj súkromných budov je dôležitou súčasťou plánov obnovy naprieč členskými štátmi Európskej únie (EÚ). S investíciami do stavieb a infraštruktúry ráta aj nové programové obdobie fondov EÚ, ktoré počíta s alokáciou vyše štyri miliardy eur.

Vláda má seriózny záujem zapojiť stavebný sektor do naplnenia plánu obnovy. Preto sa uskutočnila na Úrade vlády diskusia (17.mája) predstaviteľov štátu na čele s premiérom Eduardom Hegerom a zástupcami sektora. Iniciovala ju Národná implementačná a koordinačná autorita.

Podľa citácie uverejnenej na stránke plánu obnovy premiér Heger povedal, že cez investície do budov a infraštruktúry  sa rozbehne množstvo výziev a stavebných infraštruktúrnych projektov. Je preto nevyhnutná úzka spolupráca  vlády, verejnej správy a stavebného sektora. Budú to práve firmy a odborníci zo stavebného sektora, ktorí budú realizovať tieto investície. „Na pokrytie týchto masívnych investícií bude potrebné zvýšiť kapacity aj zo strany súkromného sektora tak do kapitálu, ako aj do kvalifikovanej pracovnej sily,“ konštatoval premiér.