Byty v Číne

Ceny nových domov v Číne v októbri klesli najprudšie za sedem rokov

Prispela k tomu dlhová kríza v sektore nehnuteľností aj spomaľovanie ekonomiky v dôsledku blokád na zastavenie ochorenia COVID-19. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Bloomberg.

Trh s nehnuteľnosťami bol dlho motorom hospodárskeho rastu v Číne vďaka stúpajúcej životnej úrovni a vysokému dopytu v krajine, kde sa vlastníctvo domu považuje za predpoklad manželstva. Ale neistoty spojené s ochorením COVID-19, ktoré ochladili dopyt a zaťažili príjmy domácností, prišli v čase, keď má niekoľko veľkých realitných skupín v Číne finančné ťažkosti.

Cena nových domov sa v októbri 2022 medziročne znížila o 1,6 %. Október bol už šiesty mesiac v rade, keď ceny nových domov klesli. Dokonca najviac od augusta 2015, čo ukázali v stredu údaje čínskeho Národného štatistického úradu (NBS).

Ceny nehnuteľností klesli v 58 mestách, uviedol NBS, ktorý sleduje priemernú cenu v 70 mestách po celej Číne. Len ceny domov v Pekingu a Šanghaji tomuto trendu odolali.

Tito údaje boli zverejnené po tom, čo čínsky bankový regulátor minulý týždeň predstavil rozsiahle opatrenia na záchranu sektora nehnuteľností. Patrí medzi ne úverová podpora pre zadlžených staviteľov bytových domov, finančná podpora na zabezpečenie dokončenia a odovzdania projektov vlastníkom bytov a pomoc pri úveroch s odloženou splátkou pre kupujúcich.

Nehnuteľnosti a stavebníctvo tvoria približne štvrtinu hrubého domáceho produktu Číny. Niekoľko developerov dlhy ochromili natoľko, že nedokážu splácať úvery. Iní majú problémy získať hotovosť. Analytici majú obavy, že kríza v realitách by sa mohla rozšíriť do finančného sektora v čase, keď tvrdá politika nulovej tolerancie ochorenia COVID-19 v Číne obmedzila rast ekonomiky.