Regionálne centrum SAŽP

Kvôli spusteniu výzvy na obnovu domov otvoria cez víkend všetky regionálne kancelárie SAŽP

Už od zajtra 15. októbra môžete elektronicky podať žiadosť o príspevok na obnovu rodinného domu z Plánu obnovy a odolnosti SR. Na zvýšený záujem ľudí ministerstvo zareagovalo mimoriadnymi otváracími hodinami regionálnych kancelárií počas tohto víkendu.

Blíži sa termín, keď domácnosti môžu podať prvé žiadosti na obnovu starších rodinných domov prostredníctvom stránky www.obnovdom.sk. Pri príležitosti spustenia prihlasovania bude výnimočne počas celého víkendu otvorených všetkých 10 regionálnych kancelárií Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).

V sobotu 15. a v nedeľu 16. októbra 2022 budú otvorené regionálne kancelárie v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Nitre, Banskej Bystrici, Trnave, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši a Lučenci, a to v čase od 9:00 do 17:00.

Ich pracovníci žiadateľom poskytujú podporu vo forme odborného poradenstva a informácií o výzve. Vzhľadom na očakávaný zvýšený záujem verejnosti pri podávaní žiadostí na obnovu domov, budú regionálne centrá otvorené nielen tento prvý víkend. Neskôr budú kancelárie otvorené v pracovné dni od 9:00 do 17:00 a v sobotu od 10:00 do 14:00. V prípade zvýšeného záujmu sa budú otváracie časy meniť podľa potreby.

Projekt obnovy rodinných domov za vyše 500 miliónov eur zastrešuje SAŽP, ktorá je podriadenou organizáciou Ministerstva životného prostredia SR. Podľa ministra Jána Budaja ide u unikátny projekt, ktorý má ambíciu stať sa symbolom Plánu obnovy a odolnosti SR, pomôcť životnému prostrediu a ľuďom ušetriť peniaze v čase energetickej krízy.

„Začal sa prechod Slovenska k nezávislosti od fosílnych zdrojov energie. Najbližšie dni preverenia pripravenosť projektu www.obnovdom.sk, ktorý má významný environmentálny a sociálny rozmer. Renovácia starších rodinných domov pomôže ľuďom výrazne znížiť náklady na energie a zároveň ich ochrániť pred hrozbou energetickej chudoby a nadmernej závislosti slovenského hospodárstva na fosílnych zdrojoch nakupovaných z Ruskej federácie,“ zdôraznil minister Budaj.

MŽP SR, red