Čaká nás zaujímavá sezóna (profil spoločnosti Stavivá Trenčín s. r. o.)
Galéria(6)

Čaká nás zaujímavá sezóna (profil spoločnosti Stavivá Trenčín s. r. o.)

Do nezvyčajne úzkeho a dlhého areálu pri železničnej trati v Trenčíne na Kasárenskej ulici 361 chodia zákazníci už desaťročia. Tradičné miesto predaja stavebného materiálu sa stalo základnou baštou pani Anny Paulínyovej pri realizácii odvážneho plánu postupnej expanzie do nových lokalít. Majiteľka spoločnosti Stavivá Trenčín s. r. o. vie, ako si treba udržať zákazníka i to, ako udržať firmu v procese realistického, no nekompromisného napredovania. Svoj optimistický pohľad na najbližšie roky v slovenskom stavebníctve nám priblížila v nasledujúcom rozhovore.

Tento rok oslavujete už desiate výročie založenia spoločnosti. Akou cestou ste odvtedy museli prejsť až do dnešných čias?

Začala by som možno ešte hlbšie v minulosti. Na mieste, kde teraz sídli naša spoločnosť, sa predával stavebný materiál už dlhé roky. Stavivá, š. p., Praha, neskôr Stavivá Bratislava, a. s., však spravovali celú sieť predajní a mňa ako tunajšiu vedúcu predajne dosť mrzelo, že do malej trenčianskej pobočky sa investuje oveľa menej než do „dôležitejších“ prevádzok v iných mestách. Preto som v roku 1998 uvítala možnosť spolu s obchodným partnerom odkúpiť predajňu do súkromného vlastníctva, čím vznikla spoločnosť Stavivá Trenčín, s. r. o. Začiatky však neboli ľahké. Mali sme k dispozícii jednu maličkú halu, garáž a starú administratívnu budovu a investície do areálu boli zložité, pretože pozemok patril Železniciam Slovenskej republiky. Našťastie sa nám podarilo pozemok odkúpiť a začať pracovať na dôstojnejších priestoroch pre naše podnikanie. Neskôr som sa osamostatnila aj od spoločníka a od 1. januára 2007 vediem firmu spolu s dcérou.

Veľmi ma zaujal podlhovastý tvar vášho areálu. Kým človek prejde od brány až k administratívnej budove, získa prehľad o celom sortimente, ktorý ponúkate (smiech).

Tvar pozemku je vzhľadom na polohu tesne vedľa železničnej trate celkom pochopiteľný. Ľudia sú sem zvyknutí chodiť, pretože na tomto mieste sa stavebný materiál predáva už desaťročia, takže nám táto poloha celkom vyhovuje. Do vzhľadu areálu sa však chystáme investovať, takže keď sem prídete o rok, možno to tu nespoznáte (smiech). Čo sa týka predávaného sortimentu, ponúkame širokú škálu materiálov na stavbu celého domu – od základov cez hrubú stavbu až po dokončovacie práce. Vo väčšom rozsahu je to predaj vrecovaných mate­riálov, keramickej a betónovej strešnej krytiny, hydroizolácií, murovacích materiálov, zatepľovacích systémov, omietok, betónových dlažieb a záhradných prvkov. Sanite a obkladovým materiálom sme sa doteraz venovali pomenej, pretože tento špecifický tovar potrebuje zákazník vidieť a „ohmatať“ si ho. Preto je jednou z plánovaných investícií aj rekonštrukcia vzorkovne, ktorá určite podporí predaj tohto sortimentu, predávaného zatiaľ len na objednávku. Okrem toho je súčasťou nášho areálu aj stredisko miešania a predaja exteriérových a interiérových farieb, ktoré ponúka aj rôzne stavebné doplnky a náradie.

Ste spokojní s uplynulou stavebnou sezónou?

Na základe zvyšujúceho sa obratu a veľmi povzbudivých hospodárskych výsledkov za rok 2007 môžem povedať, že sme s uplynulou sezónou spokojní. V našom regióne prepukol stavebný boom v roku 2006 a minulý rok ešte len začal naberať obrátky. Tak ako všetci predajcovia aj my sme pocítili celoslovenský nedostatok niektorých základných stavebných materiálov, najmä cementu, murovacích a tepelnoizolačných materiálov, ktoré v hojnej miere odčerpával aj poľský trh. Naša spoločnosť je členom Slovenskej obchodnej aliancie stavebnín SOAS, ktorá disponuje najväčšou ponukou stavebných materiálov na Slovensku, takže sme dokázali našim zákazníkom vyhovieť aj v sortimente nedostatkového tovaru. Dúfajme, že na tento rok sa už výrobcovia dostatočne pripravili a budú kapacitne stíhať pokryť požiadavky trhu.

Spomenuli ste členstvo v SOAS-e. Čo pre vás toto členstvo znamená?

Stavivá Trenčín sú zakladajúcim členom Združenia obchodníkov so stavebninami Slovenska, ktoré neskôr dalo podnet na vznik aliancie SOAS. V tejto aliancii pôsobím tak isto od začiatku ako jeden zo zakladajúcich akcionárov. SOAS zastrešuje spolu 16 spoločností s takmer 60 predajňami stavebnín, takže hoci máme zatiaľ len jednu prevádzku, dokážeme v konkurenčnom boji obstáť aj proti veľkým predajným sieťam s pobočkami po celom Slovensku. Členstvo v SOAS-e nám zabezpečuje kvalitný nákupný servis, marketingovú podporu, novú dimenziu rozvoja a v konečnom dôsledku aj zaujímavé nákupné ceny. Aj vďaka tomu sa nebojíme pozrieť do budúcnosti optimisticky.

Ako teda vyzerá váš optimistický pohľad na sezónu 2008?

Stavebný boom bude pokračovať minimálne dva či tri nasledujúce roky. Chystá sa mnoho projektov, niektoré sa už realizujú, takže určite sa tu na okolí bude veľa stavať. Na druhej strane, je tu aj mnoho konkurentov, ale zatiaľ je práce dosť pre všetkých. V súvislosti s prechodom meny zo slovenskej koruny na euro očakávame väčší predaj stavebného materiálu, tak uvidíme, či sa nám to potvrdí. Od výrobcov zasa očakávame naplnenie výrobných kapacít, aby sa neopakovala situácia z minulého roka. Ako som už spomínala, plánujeme zrekonštruovať priestory našej predajne, kancelárie i vzorkovne a najmä neustále skvalitňovať služby pre zákazníka. Chystáme sa rozšíriť predaj stavebného materiálu o novú predajňu v obci Soblahov pri Trenčíne, kde momentálne prebieha masívna výstavba, takže miestni stavebníci isto ocenia pobočku priamo v tejto lokalite. V novej predajni budeme okrem ponuky stavebného materiálu predávať i miešať interiérové a exteriérové farby a omietky.

S akými zákazníkmi prichádzate najčastejšie do styku?

Pre nás sú rovnako dôležití individuálni investori i realizačné spoločnosti. Realizačné firmy predstavujú asi 60 % našich zákazníkov a objednávajú si oveľa väčšie množstvá materiálu než individuálni stavebníci. Nakupujú však väčšinou na faktúru a nie vždy majú takú platobnú disciplínu, akú by sme si predstavovali. Individuálni stavebníci nakupujú síce menej, platia však v hotovosti, preto u nich nevznikajú problémy so splatnosťou pohľadávok. Obe skupiny zákazníkov sú teda pre nás dôležité a my si uvedomujeme, že by sme ani bez jedných, ani bez druhých neprežili. Preto sa im snažíme vychádzať v ústrety rôznymi užitočnými službami a kvalitným servisom.

Čo všetko teda ponúkate svojim zákazníkom?

Veľký dôraz kladieme na kvalitu služieb a poradenstvo. Naši skúsení a odborne vyškolení pracovníci sú zárukou návrhu kvalitných a úsporných riešení, ktoré sadnú zákazníkovi presne na mieru. Samozrejmosťou je výhodná individuálna cenová ponuka a v prípade úspešného uzavretia obchodu aj dovoz stavebných materiálov priamo na stavbu autom s hydraulickou rukou. Zákazníka si však treba vedieť aj udržať. Preto naši obchodní zástupcovia stavebníkov stále navštevujú, zisťujú, čo chýba, prichádzajú s novými ponukami, privezú materiál na počkanie… Dopravu na stavbu či vypracovanie cenovej ponuky vám už dnes ponúknu všetci predajcovia. Ak si teda ­chceme zákazníka udržať, musíme mu vedieť poskytnúť kvalitný komplexný servis. A my taký servis poskytnúť vieme.

Orientujete sa pri predaji stavebného materiálu len na trenčiansky región alebo sa vás územné obmedzenia netýkajú?

Súvisí to trošku aj s tým, čo som práve povedala – svojich zákazníkov si chceme udržať. Keď teda realizačná firma, s ktorou dlhodobo spolupracujeme, dostane zákazku povedzme v Bratislave, dodáme tovar aj tam. Takto sme našich spolupracovníkov zásobovali aj v Prievidzi, Piešťanoch, Trnave, Limbachu či na Orave. Nerobilo by nám však problém dodávať materiál hoci aj do Košíc. Dnes sa už kamiónové odbery riešia dovozom priamo od výrobcu až na stavbu a menšie množstvá materiálu vieme zabezpečiť vlastnou dopravou. Takže vzdialenosti už v súčasnosti nepredstavujú neprekonateľný problém a našou snahou je práve získanie čo najširšieho trhu v rámci celého Slovenska.

Otvárate novú predajňu, trúfate si zásobovať svojich zákazníkov po celom Slovensku… Koľko zamestnancov vám pomáha plniť vaše obchodné a strategické vízie?

Naša spoločnosť má v súčasnosti 11 zamestnancov, no v súvislosti s otvorením novej predajne tento počet ešte narastie. Zohnať pracovníka podľa našich predstáv, teda človeka s patričným vzdelaním a dobrými odbornými znalosťami, je však v súčasnosti dosť ťažké. V Trenčíne je nízka miera nezamestnanosti, takže voľných schopných a spoľahlivých ľudí s profesionálnym vystupovaním a vysokým pracovným nasadením je vskutku málo. Personálne obsadenie novej predajne sa však napokon podarilo vyriešiť, takže termín jej otvorenia nie je ohrozený.

Zastaví sa rozširovanie vašej spoločnosti otvorením tejto novej predajne alebo uvažujete aj o ďalších pobočkách?

Nová predajňa určite nepredstavuje koniec rozširovania spoločnosti. Mám v pláne postupne otvoriť aj ďalšie pobočky, momentálne je však prioritou dobudovanie a zveľadenie nášho pôvodného areálu. Dúfam, že sa nám všetky plány vydaria. Zatiaľ je všetko na dobrej ceste. Rastieme, expandujeme a upevňujeme si pozíciu, takže ak nebudú priveľké problémy s platobnou disciplínou zákazníkov či nedostatkom stavebných materiálov ako minulý rok, čaká nás zaujímavá a úspešná sezóna.

Milan Bohunický
Foto: Stavivá Trenčín s. r. o., autor