ASBgala2023

Poznáme nominácie na ocenenie ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva 2023

Opäť sa chystáme oceňovať významné osobnosti, ktoré sú prínosom pre slovenské stavebníctvo a architektúru. Nominačná komisia aj v tomto roku v tajnom hlasovaní vybrala päť nominácií, ktoré sa uchádzajú o cenu za rok 2023.

Prehľad nominácii na ocenenie ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva 2023:

Pavol Kollár (1961), IN VEST

Pavol Kollár
Pavol Kollár | Zdroj: ASB

Je architektom a predsedom predstavenstva IN GROUP, ktorá zastrešuje spoločnosti zo Slovenska, z Česka a Maďarska. Skupina zamestnáva takmer 2 000 zamestnancov a jej obrat za rok 2022 prekročil 650 miliónov eur.

Do skupiny patria spoločnosti ako STAVMAT STAVEBNINY, predajca stavebných materiálov na Slovensku, v Česku a Maďarsku, výrobca betónových dlažieb CITY STONE DESIGN, dodávateľ stavieb a prefabrikovaných konštrukcií INVEST, developer STY-X a ďalšie.

Zoltán Müller (1973), LUCRON

Zoltán Müller
Zoltán Müller | Zdroj: ASB

Narodil sa v Bratislave, od 13 rokov žil a študoval v Nemecku. V roku 2005 spoluzakladal developerskú skupinu LUCRON, v ktorej od jej vzniku zastáva pozíciu CEO a predsedu predstavenstva. Tá stojí za bratislavskými projektmi Nesto, Vydrica, Rakyta, Urban Residence, Malé Krasňany a za trnavským projektom Arboria.

Imrich Pleidel (1960), PLEIDEL ARCHITEKTI 

Imrich Pleidel
Imrich Pleidel | Zdroj: ASB

Zakladajúci člen Slovenskej komory architektov, v ktorej dlhoročne pôsobil ako člen predstavenstva a ako predseda. Je zakladateľom a architektom vo svojom ateliéri PLEIDEL ARCHITEKTI a pôsobí tiež ako zmluvný architekt mesta Šaľa.

Je autorom a spoluautorom mnohých projektov v oblasti bytovej a občianskej výstavby, verejných priestorov a interiérov a spracovateľom viacerých územnoplánovacích dokumentácií miest, obcí a zón. Aktívne sa zapájal do prípravy novej stavebnej legislatívy. Je spolutvorcom koncepcie reformy územného plánovania.

Štefan Polakovič (1963), GUTGUT

Štefan Polakovič
Štefan Polakovič | Zdroj: ASB

Architekt, urbanista a spoluzakladateľ ateliéru GutGut v súčasnosti pôsobí ako hosťujúci profesor aj na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Dlhodobo sa venuje aktivitám podporujúcim presahy architektúry do verejného života. V roku 2010 spoluzakladal festival DAAD (Dni architektúry a dizajnu) v Bratislave.

Zuzana Zacharová (1968) a Martin Paško (1967), DF CREATIVE GROUP

Zuzana Zacharová a Martin Paško
Zuzana Zacharová a Martin Paško | Zdroj: ASB

Architekti, zakladatelia architektonického a realizačného štúdia DF CREATIVE GROUP. Ich špecializáciou sú nielen konverzie industriálnych stavieb, ale aj moderná architektúra.

V roku 2005 založili kreatívne centrum Design factory a začali sa venovať prezentácii architektúry, dizajnu a umenia. Ich najznámejšími dielami sú Jurkovičova Tepláreň, Bory Home I., Elektrárňa Piešťany, Refinery Gallery, Dve sýpky v Jarovciach a mnohé iné. Sú laureátmi viacerých ocenení.

 

Slávnostný galavečer 17. ročníka udeľovania cien sa uskutoční 28. septembra 2023 v DoubleTree by Hilton Bratislava.

Z účastníkov hlasovania verejnosti vyžrebujeme šiestich výbercov ročného predplatného niektorého z časopisov ASB, Pekné bývanie, Pravdivá história, Urob si sám, Záhrada, Zázračná planéta podľa vlastného výberu:

asb gala 2023 casopisy vyhry1