Tepelnoizolačná omietka na pórobetón (Pracovný postup)

Partneri sekcie:

Na vytvorenie vonkajšej omietky, ktorá slúži na zvýšenie tepelnoizolačných vlastností muriva z bieleho pórobetónu, je možné použiť tepelnoizolačnú jednovrstvovú omietku vystuženú sklovláknitou mriežkou.

Info o materiáli

» Tepelnoizolačná jednovrstvová omietka na ručné aj strojové spracovanie, ľahko spracovateľná, vystužená sklovláknitou mriežkovou tkaninou; vhodná aj na použitie ako opravná malta; do exteriéru a interiéru.

Čo budete potrebovať

  • Vonkajšia tepelnoizolačná omietka: Ytong vonkajšia omietka tepelnoizolačná, spotreba: približne 4 kg/m2 (hrúbka vrstvy 5 mm), papierové vrece, 20 kg 21,42 €
  • Výstužná sklovláknitá mriežka: Ytong výstužná tkanina, šírka: 1,1 m, kotúč, 50 m 68,74 €
  • Náradie a pomôcky: plastová nádoba, nízkootáčkové elektrické miešadlo, zubové hladidlo so zubom 10 × 10 mm.

Okrem zvýšenia tepelnoizolačných vlastností zároveň obmedzuje hluk, šírenie požiaru a vďaka hydrofóbnym a paropriepustným vlastnostiam pomáha odstrániť vlhkosť, čím zamedzuje vzniku rias a plesní na povrchu stien a vnútri stavebnej konštrukcie.

Podklad musí byť pred aplikáciou omietky pevný, čistý, suchý, nezamrznutý, bez prachu, oleja a podobných nečistôt, ktoré by mohli znížiť priľnavosť omietky. Na murivo nie je potrebné nanášať penetračný náter. Omietku sa neodporúča spracovávať pri teplote vzduchu a muriva nižšej ako +5 °C.

Krok 1: Zmiešanie omietky s vodou

Do čistej nádoby sa naleje predpísané množstvo vody (7,5 až 8 l vody/20 kg vrece), do ktorej sa pridá za stáleho miešania suchá zmes omietky. Na miešanie sa použije samospádová miešačka alebo nízkootáčkové elektrické miešadlo.

01 Zmiešanie omietky s vodou
01 Zmiešanie omietky s vodou |

Krok 2: Opätovné premiešanie

Suchá zmes sa s vodou mieša, až kým nevznikne homogénna zmes s optimálnou konzistenciou. Takto zmiešaná zmes sa nechá 5 min. odležať a opätovne sa dôkladne premieša.

02 Opätovné premiešanie
02 Opätovné premiešanie |

Krok 3: Nanesenie omietky

Čerstvá zmes omietky sa nanesie na stenu ručne zubovým hladidlom (so zubom s rozmermi 10 × 10 mm) alebo strojovo v hrúbke približne 5 až 6 mm a prečeše sa zubovým hladidlom. Hladidlo sa pri nanášaní a prečesaní omietky ťahá pod uhlom 45°.

03 Nanesenie omietky
03 Nanesenie omietky |