Ilustračné foto

Vyššia cena za inštaláciu, no nižšie náklady. Aké sú (ne)výhody podlahového vykurovania

Partneri sekcie:

Podlahové vykurovanie funguje na princípe sálania – najskôr ohrieva podlahu po celej jej ploche a tá potom vydáva sálavé teplo do interiéru.

Na rozdiel od bežného vykurovania radiátormi a konvektormi, ktoré zohrievajú priamo vzduch v bezprostrednej blízkosti vykurovacieho telesa a tento vzduch potom zohrieva vzduch v celej miestnosti, pri sálavom spôsobe vykurovania to nie je vzduch, ale teplá podlahová krytina, ktorá vzduch zohrieva. Takýmto spôsobom sa eliminuje prúdenie vzduchu a prašnosť v miestnosti.

Okrem prašnosti sa podlahové vykurovanie líši ďalšími dôležitými faktormi:

  • nehrozí pocit studených nôh pri chôdzi naboso,
  • umožňuje vykurovať na teplotu o 2 až 3 stupne nižšiu ako v prípade vykurovania konvekčnými telesami,
  • teplo akumulované v podlahe zohrieva miestnosť ešte po určitý čas od vypnutia kúrenia.Pozrime sa na celkový výpočet výhod a nevýhod podlahového vykurovania, o ktorých by sme mali vedieť ešte pred jeho inštaláciou.

Áno podlahovému vykurovaniu!

Podlahové vykurovanie je vhodné pre alergikov a astmatikov. Rovnako dobre pomáha udržať optimálnu vlhkosť vzduchu v miestnosti – hodnota rozdielu medzi podlahovým a radiátorovým vykurovaním môže byť až 15 % vzdušnej vlhkosti. Vykurovanie prebieha prostredníctvom veľkej vykurovanej plochy a miestnosť sa vykuruje oveľa rovnomernejšie ako v prípade radiátorov či konvektorov, čo vedie k potrebe nižšej vykurovacej teploty a k úspore energií. Navyše, v prípade odbornej montáže kvalitných výrobkov je kúrenie prakticky bezúdržbové.

Hlavné výhody:

  • menší prievan a prašnosť, t. j. vhodné pre alergikov a astmatikov,
  • udržuje lepšiu relatívnu vlhkosť vzduchu,
  • nižšia teplota vykurovania = nižšie náklady,
  • nezaberá miesto v interiéru,
  • vhodné pod väčšinu podlahovín,
  • prakticky bezúdržbové, poruchy iba vzácne.

Pozor! Podlaha si musí na vykurovanie zvyknúť

Podlaha sa môže pri nesprávnom nastavení vykurovania deformovať. Na začiatku vykurovacej sezóny (alebo pri inštalácii novej podlahoviny) by si mala podlaha zvyknúť. To sa najlepšie dosiahne postupným zvyšovaním teploty vykurovania maximálne o 5 °C za 24 hodín zapnutého vykurovania.

Na čo dať pozor?

Nástup vykurovania miestnosti je oveľa pomalší ako v prípade radiátorov a konvektorov – najprv sa totiž musí ohriať podlaha, aby sa začala ohrievať miestnosť. Najväčšou nevýhodou podlahového vykurovania je nutnosť starostlivého rozmiestnenia nábytku. Čím viac nábytku, tým menej tepla v miestnosti. Ak by väčšinu plochy podlahy zaberali skrine, stoly, debničky a pod., teplo by do miestnosti prenikalo menšou plochou a priestor by ostal nedostatočne vykúrený.

Hlavné nevýhody:

  • vyššia nákupná cena, vyššia cena za inštaláciu,
  • pomalší nástup ohrievania miestnosti (nevhodné pre chaty, chatky a chalupy),
  • nevhodné pre priestory s potrebou vykurovania v krátkych intervaloch (napr. prednáškové sály),
  • vyžaduje si premyslené rozmiestnenie nábytku,
  • pri poruche je potrebné rozobrať podlahu.

A akú vybrať podlahu?

Čím má podlahovina menší tepelný odpor, tým lepšie funguje s podlahovým vykurovaním – čím môžeme rovno vyradiť napríklad koberce, ktoré s podlahovým vykurovaním nefungujú prakticky vôbec.

Dlažba má jeden z najnižších tepelných odporov, čo z nej, v kombinácii s jej studeným povrchom, robí najlepšieho kandidáta na nášľapnú vrstvu nad podlahovým vykurovaním. Podlahové vykurovanie nielenže vykúri interiér, ale ešte zohreje i samotnú podlahu.

Vinylová podlaha taktiež disponuje jedným z najnižších tepelných odporov a na rozdiel od dlažby navyše neochladzuje chodidlá – čo oceníte najmä mimo vykurovacej sezóny. Ide teda o rovnako vynikajúcu voľbu k podlahovému vykurovaniu!

Laminátová podlaha vyžaduje výber podlahového vykurovania s dostatočným výkonom, pretože čím je vrstva laminátu hrubšia, tým väčší je problém dostať teplo až do miestnosti.

Drevená a korková podlaha je síce k podlahovému vykurovaniu využiteľná, ale jej tepelný odpor je príliš vysoký a vykurovanie veľmi neefektívne.

Skrátka a dobre: s vinylovými a keramickými podlahami je podlahové vykurovanie najefektívnejšie, dosiahne najlepšie výsledky a úsporu energií.

TEXT: Redakcia
FOTO: Shutterstock