Podlahové vykurovanie s malou výškou (Pracovný postup)

Partneri sekcie:

Plošný podlahový systém vykurovania na suchý zips vďaka svojej výške už od 21 mm predstavuje riešenie vhodné pri rekonštrukciách. Dierované rohože na suchý zips je možné klásť na nosné a suché podklady, ako sú napr. existujúci poter na izolácii, keramické podlahové krytiny alebo drevené podlahy v budovách.

Info o materiáli

» Systém podlahového vykurovania na suchý zips v kombinácii s tenkostenným rúrkovým systémom podlahového kúrenia na použitie pri sanácii budov; celková výška konštrukcie 21 mm; montáž možná na rôzne únosné podklady.

Čo budete potrebovať

Systém Rautherm Speed Plus Renova

 • Systémové komponenty:
  Rohož Rehau Rautherm Speed Plus Renova
  Rúrky Reahu Rautherm Speed K, priemer: 10 mm, hrúbka steny: 1,1 mm.
  Spojka priama, rozmer: 10,1 × 1,1 mm.
  Násuvná objímka Rehau Rautherm Speed.
  Skrutkový spoj so svorným krúžkom pre rúrku REHAU RAUTHERM SPEED 10,1 × 1,1 K.
  Prechod, vonkajší závit 1/2“, rozmer: 10,1 × 1,1 mm.
 • Fixačná páska: Fixačná páska Rautherm Speed
 • Okrajová izolačná páska: Okrajová izolačná páska Rehau, výška: 80 mm, dĺžka pätky fólie: 50 mm.
 • Profil na dilatačné škáry
 • Penetračný náter
 • Náradie a pomôcky: priemyselný vysávač, maliarsky valček na dlhej rúčke, odvíjacie zariadeniel, rozpera do dverí, ochranné rukavice, rúrkový vodiaci oblúk, merací bod na meranie zvyškovej vlhkost.

Plošný podlahový systém vykurovania na suchý zips vďaka svojej výške už od 21 mm predstavuje riešenie vhodné pri rekonštrukciách. Dierované rohože na suchý zips je možné klásť na nosné a suché podklady, ako sú napr. existujúci poter na izolácii, keramické podlahové krytiny alebo drevené podlahy v budovách.

Systém je určený na použitie ako rúrkové podlahové kúrenie a chladenie v kombinácii s tenkovrstvovými kompozitnými potermi. Ukladanie systému zvládne jedna osoba bez špeciálneho náradia. Systém je pochôdzny už po piatich hodinách od montáže. Pri inštalácii sa netvoria bubliny a nerovnosti. Zároveň nie je potrebné prelepovať škáry – pri zhotovení sa nepoužíva nič, čo by mohlo do škár zatiecť.

Príprava a kladenie

Systém plošného vykurovania možno použiť iba na dôkladne očistených plochách, vopred upravených penetračným náterom. Ako prvé sa uložia flísové rohože bez použitia náradia, príchytiek či ďalšieho lepidla. Zo spodnej strany rohože stačí len odstrániť fóliu, pod ktorou je už od výroby nanesené veľmi silné lepidlo. Jednotlivé rohože sa kladú vedľa seba bez prekrytia.

Po dokonalom pritlačení rohože na podklad je možné začať s montážou rúrok. Rúrky sa väčšinou kladú do tvaru špirály. Na systémovej rohoži držia vďaka technológii suchého zipsu, v prípade potreby možno rúrku odrhnúť a položiť na iné miesto. Rúrky sa kladú prednostne medzi viditeľné perforácie rohože.

V prípade potreby je možné rúrku zabezpečiť fixačnou páskou zo suchého zipsu, ktorej koniec sa dôkladne pritlačí na rohož. Pri montáži na rozdeľovač je potrebné uvoľniť upínaciu pásku asi na piatich centimetroch rúrok. Na takto pripravenú rúrku sa nasunie spoj s upínacím krúžkom a upevní sa až nadoraz.

Krok 1: Úprava podkladu

Podklad sa dôkladne očistí od nečistôt, prachu a iných separačných prvkov. Na očistený podklad sa nanesie vhodný penetračný náter v závislosti od druhu podkladu a nechá sa zaschnúť.

01 Úprava podkladu
01 Úprava podkladu |

Krok 2: Okrajová izolačná páska

Na mieste styku steny a podlahy sa pripevní okrajová izolačná páska. Z rubovej strany pásky sa stiahne ochranná vrstva z PE. Izolačná páska sa uloží pätkou fólie smerom do miestnosti. Nápis Rehau smeruje nahor.

02 Okrajová izolačná páska
02 Okrajová izolačná páska |

Krok 3: Zaistenie okrajovej izolačnej pásky

Pätka fólie sa nalepí pomocou lepiacej pásky na podklad. Na stykoch sa musí páska uložiť s presahom min. 50 mm.

03 Zaistenie okrajovej izolačnej pásky
03 Zaistenie okrajovej izolačnej pásky |

Krok 4: Príprava rohože

Systémová dierovaná rohož sa vyrovná a z rubovej strany sa čiastočne odstráni zadná ochranná fólia.

04 Príprava rohože
04 Príprava rohože |