ARTEVO® nový štandard pre okenné systémy v modernej architektúre

Väčšie, úspornejšie, štýlovejšie: Okná Artevo

Stavebníctvo prešlo za posledných desať rokov intenzívnym vývojom. Zmenila sa architektúra, technologické postupy, materiály a predovšetkým požiadavky zákazníkov. Zmenil sa aj význam tém. Najdôležitejšie sú dnes úspory energie, komplexnosť riešení, oveľa dôležitejší je dizajn a čoraz väčší význam má udržateľnosť.

Okrem toho rastie tlak na individualitu, ktorý sa prejavuje nielen pri komerčných budovách, ale čoraz viac aj u súkromných investorov. A keďže okenné systémy sú v súčasnosti jedným z prvkov, ktoré spoluvytvárajú architektúru budov, venuje sa im náležitá pozornosť. Zrkadlom všetkých týchto myšlienok je novo vyvinutý okenný profil ARTEVO® od nemeckej spoločnosti REHAU.

Variabilita a rozmerové možnosti ARTEVO® oslovujú náročných zákazníkov
Variabilita a rozmerové možnosti ARTEVO® oslovujú náročných zákazníkov |

Elegantný dizajn a kompozitný materiál

Obdĺžnikové geometrické línie, ostré hrany a jemný dizajn. To sú atribúty, ktorými sa ARTEVO® zameriava na najnáročnejších zákazníkov a architektov. ARTEVO® je súčasným predstaviteľom minimalizmu a novým hráčom na trhu, ktorý môže bez ostychu konkurovať hliníkovým profilom, ktoré zákazníci vyhľadávali pre ich rozmerové možnosti, ako aj pre ich štíhle proporcie. ARTEVO® je však veľmi zdatným konkurentom a drží s ním krok vo všetkých ohľadoch. Okrem prirodzenej elegancie ponúka aj vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, vysoký útlm hluku, a to všetko za výhodnejšiu cenu ako jeho hliníkový konkurent. K tomuto cieľu viedli dve cesty. Kompozitný materiál RAU-FIPRO X, z ktorého sú profily vyrobené, a nová konštrukcia profilu (vrátane umiestnenia komôr), ktorá okrem iného prispela k lepšej torznej tuhosti a rozmerovej stabilite.

Novinka: plošne lícujúce krídlo a špeciálna Low-E fólia v konštrukcii profilu nahrádza klasický tepelný modul
Novinka: plošne lícujúce krídlo a špeciálna Low-E fólia v konštrukcii profilu nahrádza klasický tepelný modul | Zdroj: REHAU

Profily bez výstuže a maximálne rozmery

Profily okien ARTEVO® majú spoločnú platformu s profilmi SYNEGO, čo okrem iného viedlo k zjednodušeniu výroby. To samozrejme koncového zákazníka nezaujíma, čo však ocení, je výsledná stavebná hĺbka 80 mm (na rozdiel od predchádzajúceho radu GENEO s 86 mm). Maximálna hrúbka zasklenia pri klasickej verzii je 56 mm, ale systém ponúka aj druhý variant, ktorý sa vyznačuje plošne lícujúcom krídlom a hrúbkou zasklenia až 72 mm.

Nová konštrukcia kompozitných profilov a lokálne zosilnené komory umožňujú vyrábať okná určitých rozmerov bez potreby zosilnenia. Rozsah týchto prvkov je teraz väčší ako v predchádzajúcom sortimente GENEO. Okno je zároveň ľahšie, čo uľahčuje manipuláciu s ním. Samozrejme, všetko závisí aj od typu zasklenia (trojsklo, dvojsklo a typ skla), čo následne ovplyvňuje ďalšie vlastnosti okien.

Drevený dekor a farebné profily vytvárajú elegantný dojem
Drevený dekor a farebné profily vytvárajú elegantný dojem | Zdroj: REHAU

Významnú úlohu zohráva hmotnosť zasklenia (limity sú vyššie ako pri GENEO), či ide o farebný alebo biely profil a či je sklo lepené alebo nie. V prípade lepeného skla sú rozmerové možnosti okenných krídel bez výstuže väčšie, ale maximálne rozmery možno dosiahnuť len kombináciou lepeného zasklenia a zosilneného profilu. Ak napríklad zákazník požaduje absolútne najväčší rozmer krídla, v ponuke ARTEVO® je možné vyrobiť krídlo s rozmermi až 1700 x 2700 mm. Musia však brať do úvahy, že okno bude mať statickú výstuž, sklo nalepené okolo a hmotnosť skla nesmie presiahnuť 30 kg/m2.

Pri balkónovom profile však môže mať krídlo rozmery až 1800 x 2970 mm, pričom ostatné podmienky sú rovnaké. Maximálna hmotnosť skla pri menších prvkoch je potom do 120 kg. Čo je pre zaujímavosť o 15 % viac ako v prípade staršieho radu kompozitných profilov GENEO. Z toho vyplýva, že rozmerová variabilita nového systému má teraz širšie hranice ako predtým.

Dizajn, ale aj tepelná izolácia a útlm hluku sú výnimočné
Dizajn, ale aj tepelná izolácia a útlm hluku sú výnimočné | Zdroj: REHAU

Dômyselná fólia namiesto termomodulu

Jedinečnou novinkou kompozitného profilu ARTEVO® je špeciálna Low-E fólia (alebo skôr páska), ktorá sa do profilu vkladá namiesto doteraz používaného polystyrénového termomodulu (profily GENEO). Aká je výhoda tohto riešenia? Táto fólia je vyrobená z PVC a na povrchu má pokovovanú vrstvu. To znamená, že na rozdiel od polystyrénu je fólia recyklovateľná, a tým prispieva k lepšiemu životnému prostrediu. Fóliu je možné vložiť do profilu už pri výrobe, čo je výhodné predovšetkým pre výrobcov okien, pretože sa tým urýchľuje výroba a eliminujú sa tepelné mosty na zvaroch (pri zváraní prvkov sa polystyrén v rohoch čiastočne deformuje, na rozdiel od fólie, ktorá sa zvára).

A to najdôležitejšie. Pokovená vrstva odráža (pôsobí ako priehľadné zrkadlo) až 95 % tepelného žiarenia v oboch smeroch. Nízkoemisná fólia teda znižuje únik tepla a konvekciu v profilových komorách. Predchádzajúci tepelný modul v skutočnosti pôsobil len ako izolácia. Jednoducho povedané, ARTEVO® s Low-E fóliou dnes dosahuje maximálnu energetickú účinnosť. Zákazník túto skutočnosť pocíti prostredníctvom nižších nákladov na vykurovanie. Preto sa okná s novými profilmi odporúčajú a certifikujú pre pasívne domy. Pre úplnosť uvádzame, že hodnota súčiniteľ prechodu tepla profilu (nemýliť si s Uw celého okna) je Uf = 0,81 W/m2K.

Na výber je viac ako 400 dekorov a vzorov
Na výber je viac ako 400 dekorov a vzorov | Zdroj: REHAU

Kompaktný tvar a prepracované detaily

Vrátime sa k návrhu ARTEVO®. V dizajne nového profilu si môžeme všimnúť niekoľko detailov, ktoré prispievajú k jeho elegancii. Patria k nim mimoriadne tenké presahy na vonkajšej strane rámu a krídla s malými polomermi a nízkym uhlom sklonu. Zasklievacie lišty sú si vizuálne podobné, vďaka čomu pôsobí celok harmonicky. Ďalšou novinkou je druhá alternatíva v podobe plošne lícujúceho krídla. Okno potom pôsobí nielen štíhlo, ale aj kompaktne. Výhodou profilov ARTEVO® je aj množstvo farebných kombinácií a vzorov vrátane drevodekorov. Profily je možné doplniť aj hliníkovou lištou.

Zdroj: REHAU

Prémiový okenný systém ARTEVO® predstavuje nový štandard z hľadiska dizajnu, výkonu, udržateľnosti, účinnosti, variability a komfortu. Jeho vývojom sa dosiahla predtým nemožná rovnováha medzi energetickou bilanciou, rozmerovými možnosťami a udržateľnosťou. ARTEVO® možno preto považovať za nový smer v okenných systémoch pre modernú architektúru.

Pre záujemcov – nový okenný systém ARTEVO® si môžete pozrieť na tradičnom veľtrhu FENSTERBAU FRONTALE 2024 v stánku REHAU (hala 4A, stánok 123) od 19. do 22. marca.

www.rehau.sk

Zdroj: REHAU s.r.o.