Partner sekcie:
  • Heluz
  • Vaillant

Testovali sme ručné okružné píly

image 89809 25 v1

Sú neoceniteľným náradím pri tesárskych a montážnych prácach. Vďaka nim možno rozmietať – pozdĺžne rezať a skracovať dosky, rezať v hranoloch čapy, píliť na mieru plošný materiál a zrezať čokoľvek, čo pri montáži pretŕča. Výkon sa cení viac ako presnosť, rozovierací klin je symbolom všestrannosti.

čo by ste mali VEDIEŤ

1 Vyhadzovanie pilín

Nízko položený vyhadzovací otvor na piliny môže byť drobnou nepríjemnosťou v situáciách, keď na vedenie píly slúži už omietnutá fošňa alebo hranolček. Ak sa upcháva, píla stráca časť výkonu a kotúč sa tupí rýchlejšie.Možnosť pripojiť vysávač na odsávanie triesok ku každej píle nie je štandardom. Vyhadzovacie otvory mávajú neštandardný tvar a nie v každom balení nájdete redukciu na okrúhle ústie hadice.

2 Otvárací kryt

Silná pružina a nevhodné tvarovanie výklopného krytu sú nepraktické pri rezaní hrubších materiálov. Ak treba pred každým rezom kryt odklápať ručne, začiatok rezu sa odchyľuje a ani bezpečnosť nie je úplne taká, ako by sa žiadalo. Niektoré píly majú problém s vracaním krytu pri pílení pod veľkým, 45-stupňovým sklonom. Ak zostáva kryt otvorený a nepriviera sa automaticky, pílu nemožno na zem položiť skôr, ako zastane.

3 Hĺbka rezu

Hĺbka rezu sa priamo odvíja od priemeru kotúča. Ak má pílový kotúč priemer 185 mm, každý výrobca z neho dokáže vytiahnuť 66 až 68 mm hĺbku rezu. Kým na prácu s plošnými materiálmi majú dostatočnú kapacitu píly s 53 mm hĺbkou rezu, pre masív a tesárske práce sú vhodnejšie modely so 66 mm ponorom. Ak však príde na vrstvené izolačné panely alebo veľké tesárske projekty, nájdu sa modely so 73 a 80 mm hĺbkou rezu, pri 90-stupňovom náklone píly.

4 Pílový kotúč

Tak ako pri reťazových pílach, aj tu dokáže pílový kotúč výrazne obmedziť výkon píly. Čím je počet zubov menší a pílový kotúč tenší, o to viac píla reže. Bez ohľadu na to, či ide v masíve o priečne alebo pozdĺžne rezy. Veľký počet zubov je garantom čistých hrán pri plošných materiáloch, avšak iba ak sa os píly príliš neuchyľuje. Nie je pravidlom, že výrobcovia osadia pílu kotúčom, ktorý ju nebude brzdiť.

5 Kábel

Dlhý napájací kábel dáva pri práci voľnosť a odďaľuje situácie, pri ktorých sa predlžovačka zachytáva o prekážky a vypadáva počas rezu. Najlepšie z káblov majú gumovú izoláciu, ktorá si zachováva svoju pružnosť pri všetkých teplotách. Znamená to, že ani v mrazivých dňoch sa pri montáži nestane, že kábel tuhne, izolácia praská a všetko je akési neforemné. Pri značkových strojoch je takáto výbava zaužívaným štandardom.

6 Hmotnosť

Vďaka kompaktnejším motorom sú niektoré z píl ľahšie, preto sa s nimi lepšie pracuje vo výškach, nepohodlných polohách a pri takých prácach, kde píla nie je podopretá celou svojou základňou. Najčastejšie ide o rezy podľa vodiacej dosky či rysky na okraji materiálu. Lepšia manévrovateľnosť takýchto píl odďaľuje únavu a zvyšuje bezpečnosť pri práci. Ergonómia je pre mnohých výrobcov nerozlúsknutým orieškom.

Motor

Vysoké otáčky a mocný krútiaci moment sú zárukou, že píle nebude chýbať v reze výkon ani vytrvalosť. Príkon udaný na štítku vo wattoch je iba orientačnou pomôckou.

Pílový kotúč

Práve od neho závisí, či bude pri omietaní píla v 50 mm fošni píliť drevo na mieste alebo sa bude hnať dravo vpred. Kvalitný kotúč pomôže aj lacnej hobby píle.

Základňa

Na rozdiel od stolárskych píl, tesárske používajú základne takmer výhradne z ohýbaného plechu. Bez ohľadu na to, či je valcovaný z ocele alebo z hliníka.

Klin

Rozovierací klin dáva bezpečnosť pozdĺžnym rezom v masíve. Bráni tomu, aby pnutia v dreve spôsobili zovretie kotúča a následne spätný vrh píly.

Laser

Pomôže v interiéri pri montážnych prácach, na voľnom priestranstve je však sotva viditeľný. I to je dôvod, prečo je výbavou iba malej časti modelov.

Ako sme testovali

Stavba základne pre záhradný domček, budovanie drevenej terasy, príprava materiálu na zábradlie a omietanie dosiek, ktoré vysychali na dvore niekoľko rokov, dokážu preveriť každú z píl spoľahlivo. Pri práci sme sa snažili zmapovať nielen ich výkon a chuť do rezu, ale aj ergonómiu a únavu pri práci. Hoci sme v teste skombinovali píly z viacerých kategórií, pri každej z nich sme sa presvedčili, že nájdu svoje uplatnenie. Ich využitie závisí od toho, na čo sa chystáte.

Hodnotenie

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami zistené vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných vý­sledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

+++++
Líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie.

++++
Jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++
Svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++
Svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu však zveriť všetky úlohy.

+
Neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Výkon a kvalita výrazne zaostávajú.

STOLOVÁ PÍLA NA POČKANIE

Hoci je prednosťou ručných kotúčových píl ich všestrannosť a mobilita pri práci v teréne, často vznikajú situácie, pri ktorých by stacionárna píla uľahčila a zrýchlila prácu. Premena ručnej píly na stolovú je otázkou niekoľkých minút. Stačí len páčkou pridvihnúť kotúč na maximum, vytiahnuť rozovierací klin a štvoricou skrutiek upevniť základňu k tabuli plošného materiálu. Vo chvíli, keď pri spustenej píle zanoríte kotúč tak, aby prešiel vo svojej plnej kapacite, stacionárna píla je na svete.

Otočiť panel pílou nadol, položiť ho na kozy a z laty a zvierok vyrobiť dočasný paralelný doraz. Pílenie v takejto zostave síce uberie z kapacity píly hrúbku tabule, vznikne však šikovné pracovisko pre presnejšie a opakované rezy. Rozmietanie dosiek na latky či rezanie plošného materiálu na lamely je omnoho pohodlnejšie ako pri použití paralelného dorazu píly. Rezy sú navyše presné a neuhýbajú od kolmice.

Výsledky testu

Ferm FDCS-185L

Ferm FDCS-185L

+++ (tri)
Motor:
1 200 W, 5 000 ot./min., bez regulácie
Rezný kotúč: 185 × 2,4 × 20 mm, 24 zubov
Možnosti rezu: 65 mm, 0 až 45°
Hmotnosť: 5,30 kg

V rukách víkendového domáceho majstra nájde táto píla uplatnenie na stavbe, pri renováciách a vo dvore, ak treba kopu surového dreva premeniť na malú hospodársku stavbu. S vysokým krútiacim momentom sa motor ženie do výkonu, pre silnejšie vibrácie píly nie sú rezy v plošných materiáloch natoľko čisté, ako by sa niekedy žiadalo.

Trochu nám prekážali drobné krídlové matice, ktoré výrobca použil namiesto páčok pri aretovaní uhla, zato je príjemnou výbavou laser, ktorý pri hrubom reze plošných materiálov pomáha pri vedení po líniách. Či treba krátiť dosky na debnenie, opíliť zopár dosiek, vyrobiť výplň plotového rámu, alebo nahrubo položiť spodnú vrstvu podlahy, táto píla má dostatočný potenciál. Výrobca si dal záležať na jej vyvážení.

„Ak ste si ju vyhliadli na svoju stavbu, počítajte s tým, že jej chýba rozovierací nôž za kotúčom. Pnutie v doskách treba pri zacviknutí zvládnuť silou svojich rúk.“

+ výkon
– drobné krídlové matice

Pre svojpomocných stavebníkov, ktorí k rekonštrukcii či na stavbu hľadajú pílu, ktorá bez nárokov na presnosť spraví svoju prácu vo všetkých podmienkach.

110,90 €
www.promask.sk

Villager VLP605

Villager VLP605

+++- (tri a pol)
Motor:
1 600 W, 4 500 ot./min., bez regulácie
Rezný kotúč: 185 × 2 × 20 mm, 24 zubov
Možnosti rezu: 62 mm, 0 až 45°
Hmotnosť: 6,03 kg

Má základňu z hrubého hliníkového plechu, mohutný motor a netradične riešenú rukoväť, vďaka ktorej možno nad touto ťažkou pílou získať mocnými rukami dôslednú, avšak únavnú kontrolu. Výkon v reze tejto píle rozhodne nechýba, spoľahlivo a pevne sú riešené všetky jej detaily. Určená je pre hrubé práce s masívom, po výmene rezného kotúča sme bez námahy robili pozdĺžne rezy v 55 mm fošniach.

Svoje uplatnenie nájde na nejednom stavenisku či svojpomocnej drevostavbe, kde sa treba na zemi popasovať s kopou materiálu pri nízkom rozpočte. Ľahký chod spodného krytu s dobre tvarovanou nábehovou hranou dáva v reze istotu aj začiatočníkom, pevný je aj rozovierací klin, ktorý je zladený s osou pílového kotúča. Ak využívate aj vodiaci laser, prikúpte si dvojicu AA batérií.

„Pri surovom dreve sa stáva, že triesky upchajú vyhadzovací otvor na piliny, ktorý je delený dvoma radmi priečok. “

+ robustnosť
– manévrovateľnosť

Pre staviteľov a domácich majstrov, ktorí hľadajú odolnú a výkonnú pílu do nepohody, pri ktorej im nebude prekážať vysoká váha.

146 €
www.ibo.sk

Lidl Parkside PHKSA 18-Li A1

Lidl Parkside PHKSA 18-Li A1

++++ (štyri)
Motor:
18 V, 3 800 ot./min., bez regulácie
Rezný kotúč: 150 × 1,6 × 20 mm, 18 zubov
Možnosti rezu: 48 mm, 0 až 45°, laser
Hmotnosť: 2,47 kg

Všestrannosť predurčuje túto ľahkú akumulátorovú pílu na montážne práce, pri ktorých treba krátiť na mieru tenké obkladové lamely, lišty a panely. So základňou z ľahkej zliatiny dosahuje pri vedení vysokú presnosť, pri aretácii výborne drží nastavený uhol sklonu. Ide o stroj jemný, vybavený laserom s dobrou výdržou batérie, ktorý vie pri svojej mušej váhe ponúknuť výbornú ergonómiu.

Pílou sme rezali dekoratívne obkladové panely, zarezávali preglejky s hrúbkou 12 mm, pílili pero-drážkové obklady z riedkeho smrekového masívu, formátovali izolačné tabule. Uspeli sme aj pri zanorovacích rezoch a drážkovaní. Na všetky tieto práce má píla dostatok výkonu a zanecháva za sebou čistý, hladký rez. V citlivej ruke stolára dokáže v teréne podať očakávaný výkon.

„Presné a delikátne vyhotovenie tejto píly je priam vzorové. Akoby výrobca nerád ponechával priestor na kompromisy.“

+ presnosť
+ vyhotovenie

Na ľahké montážne práce a delenie tenkých materiálov, kde sa cení čistota rezu, presnosť a výborná ergonómia v teréne.

59,90 €
www.lidl.sk

Makita 5705R

Makita 5705R

++++ (štyri)
Motor:
1 400 W, 4 800 ot./min., bez regulácie
Rezný kotúč: 190 × 2 × 30 mm, 12 zubov
Možnosti rezu: 66 mm, 0 až 45°
Hmotnosť: 5,7 kg

Robustná a pevná píla má nielen výkon, ktorý sa od nej očakáva pri tesárskych prácach, ale je aj veľmi dobre vyvážená, vďaka čomu sa s ňou pohodlne narába. Páčilo sa nám kolískové vyhotovenie spúšte, ale aj spoľahlivosť polohovacieho mechanizmu. Len kábel by mohol byť o čosi dlhší, hoci je vyhotovený z kvalitných materiálov. S touto pílou sme robili rezy v plošných materiáloch a v masíve s hrúbkou 32 mm.

Pílový kotúč, ktorý je súčasťou dodávky, pílu obmedzuje, preto sa vyplatí investovať do lepšieho, aby plne odomkol potenciál píly. Výrobca počíta aj s príslušenstvom na vedenie píly po systémovej vodiacej lište, čomu zodpovedá aj riešenie odnímateľného vyhadzovača triesok na pripojenie odsávania. Ide o stroj, ktorý znesie dlhodobé zaťaženie bez prehrievania.

„Vymeňte pôvodný 12-zubový kotúč za poriadnu konštrukčnú pílu s vyhadzovacími zubami a odomknete jej plný potenciál.“

+ robustnosť
+ vyváženie

Spoľahlivá a odolná píla na stredné a hrubšie tesárske práce, pri ktorých sa cení viac robustnosť píly a jej vyváženie ako jej manévrovateľnosť.

179 €
www.makita.sk

Dewalt DWE560-QS

Dewalt DWE560-QS

++++- (štyri a pol)
Motor:
1 350 W, 5 500 ot./min., bez regulácie
Rezný kotúč: 184 × 1,8 × 16 mm, 24 zubov
Možnosti rezu: 65 mm, 0 až 48°
Hmotnosť: 3,7 kg

Táto kompaktná píla dokáže ponúknuť pri práci s masívom ohromný výkon a hoci na to príliš nevyzerá, hravo stíha bez prestávky rozmietať jednu 55-milimetrovú fošňu za druhou. Je to stroj dravý, výborne ovládateľný, pri ktorom únava neprichádza nikdy skôr, ako ju očakávate. Akoby ju výrobca vyladil pre prácu vo výškach pri stavbe strechy či na dolaďovanie detailov pri budovaní pergoly, záhradného domčeka alebo drevenej rámovej konštrukcie.

Rukoväte sú vymerané tak, aby sa v reze nenaklápala, jediným jej obmedzením je nízko položený vyhadzovací otvor na piliny, ktorý nám pri vysokej vodiacej lište chvíľkami strpčoval prácu. Výrobca pílu dodáva s kvalitným kotúčom na rezy v konštrukčných materiáloch. Píla však nemá rozovierací klin.

„Je úžasné mať za sebou pracovnú zmenu, pozrieť sa na pílu a povedať si, že hoci je doslova drobčekom, z výkonu jej nechýba ani milimeter.“

+ výkon
+ ergonómia

Ľahká a výkonná píla na tesárske práce všetkého druhu, kde sa očakáva vytrvalý a spoľahlivý rez všetkými materiálmi.

155,95 €
www.dewalt.sk

Text: Milan Gigel
FOTO: archív výrobcov

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 1/2016.