penetracny nater
Galéria(7)

Veľký prehľad hĺbkových penetračných náterov

Partneri sekcie:

Hĺbkové penetračné nátery účinkujú hĺbkovo v hornej hrane podkladovej stavebnej konštrukcie a zvyšujú ich pevnosť.

01Penetracie Grund 25 kg
02Penetracia CT17 profi SK
03Penetracie Primer G 5kg
04Penetracie ST line HLBKOVA PENETRACIA
05Penetracie Tiefengrund LF 14
06Penetracie Hloubkova penetrace NANO 5l 57451Q

Pred zhotovením povrchových úprav podkladových stavebných konštrukcií je vo väčšine prípadov potrebné zjednotiť vlastnosti povrchu. Predovšetkým v prípade nasiakavých alebo veľmi nasiakavých podkladov. Vhodným prostriedkom na to sú penetračné nátery. Penetračný náter je potrebné vyberať v závislosti od druhu podkladovej konštrukcie. Okrem úpravy nasiakavosti sú penetračné nátery určené na spevnenie podkladov a vytvorenie kontaktného mostíka.

Pred nanesením musí byť podklad nosný, dostatočne pevný, bez uvoľňujúcich sa častí, prachu, náterov a zvyškov odformovacích prípravkov. Čerstvé potery by mali byť dostatočne vyzreté. Anhydridové potery s odlupujúcim sa povlakom alebo krehkými okrajmi sa musia obrúsiť alebo očistiť kefou a povysávať. Na veľmi nasiakavé podklady uvádzajú jednotliví výrobcovia maximálny pomer miešania, inak sa vo väčšine prípadov aplikuje neriedený.

Penetračný náter sa aplikuje celoplošne pomocou maliarskej štetky alebo valčeka. Rovnomerne sa rozotiera na podklad tak, aby sa netvorili kaluže. Ak je povrch po zaschnutí penetračného náteru ešte nasiakavý, je potrebné naniesť ďalšiu vrstvu. Medzi jednotlivými vrstvami sa musí dodržať predpísaná technologická prestávka.

Prehľad hĺbkových penetrácií

Baumit Grund

Baumit Grund

Vlastnosti a použitie
Penetračný náter na báze disperzie bez obsahu rozpúšťadiel. Penetračný náter je pripravený na okamžité použitie s vysokou schopnosťou vsiaknuť sa do podkladu. Je vhodný na bežné stavebné podklady, cementové a anhydridové potery, betónové dosky. Je určený ako základný náter na spevnenie povrchov, vyrovnanie nasiakavosti podkladov a ako kontaktný mostík pred aplikáciou poterov, samonivelačných poterov a stierok, ako aj lepiacich cementových mált. Je vhodný aj na potery s podlahovým vykurovaním a na steny. Určený na použitie v interiéri aj v exteriéri.

Balenie
Plastová nádoba, 5 a 25 kg

Spotreba
Približne 0,15 kg/m2 (v závislosti od nasiakavosti podkladu)

Orientačná cena
Plastová nádoba 5 kg – 25,89 € (cena sa môže líšiť v závislsoti od predajcu)

Výrobca
Baumit

Ceresit CT 17 Profi

Ceresit CT 17 Profi

Vlastnosti a použitie
Hĺbkový rýchloschnúci penetračný náter určený na spevnenie všetkých nasiakavých podkladov (steny, podklady, stropy) v interiéri aj exteriéri pred lepením keramických obkladov a dlažieb, pred vyrovnávaním podláh, stierkovaním, tapetovaním, maľovaním, natieraním a lepením tepelnoizolačných dosiek. Neobsahuje rozpúšťadlá. Vhodný na všetky nasiakavé podklady ako omietky, betóny, potery, sadrové, anhydridové a pórobetónové podklady, drevotriesky a sadrokartón.

Balenie
Plastová nádoba, 2, 5 a 10 l

Spotreba
Približne 0,1 až 0,5 l/m2 (v závislosti od nasiakavosti podkladu)

Orientačná cena
Plastová nádoba, 5 l – 15,15 €

Výrobca
Henkel

Mapei Primer G

Mapei Primer G

Vlastnosti a použitie
Penetračný náter na báze syntetickej živice vo vodnej disperzii s veľmi nízkym obsahom organických prchavých látok (VOC). Určený na zjednotenie nasiakavosti cementových alebo sadrových podkladov a zlepšenie priľnavosti vyrovnávajúcich mált na podklady z cementu, asfaltu, sadry, keramiky či mramoru.

Po aplikácii na akýkoľvek podklad vysychá a vytvára pružný, súdržný a lesklý film spevňujúci povrch. Tiež zlepšuje priľnavosť vyrovnávacích mált, náterov, lepidiel na tapety, lepidiel na obkladové prvky a omietkových mált na podklad. Na sadrovom alebo cementovom povrchu zabraňuje tvorbe solí „etringit“, ktoré spôsobujú oddeľovanie obkladových prvkov od sadrových povrchov.

Balenie
Plastová nádoba, 5, 10 a 25 kg

Spotreba
Približne 0,1 až 0,2 kg/m2 (v závislosti od nasiakavosti podkladu)

Orientačná cena
Plastová nádoba, 5 kg – 27,47 €

Výrobca
Mapei

ST line Hĺbková ­penetrácia

ST line Hĺbková ­penetrácia

Vlastnosti a použitie
Kopolymérna disperzia na báze vinyl­acetátu – akrylát vo vodnom prostredí. Emulzný systém zložený z neionogénneho a anionaktívneho emulgátora. Biologicky odbúrateľná disperzia určená na penetráciu nerovnomerne poréznych a veľmi nasiakavých podkladov (cementové podklady, nový betón a pod.). Vhodná aj na sadrové a sadrokartónové podklady. Vhodná pod tenkovrstvové alebo liate potery, stierky, tenkovrstvové minerálne a akrylátové omietky, maľovky, obklad a dlažbu. Možné aplikovať v interiéri aj exteriéri a na podklady s podlahovým vykurovaním.

Balenie
Plastová nádoba, 1, 5 a 10 l

Výdatnosť
Približne 15 až 25 m2/l (v závislosti od nasiakavosti podkladu)

Orientačná cena
Plastová nádoba, 5 kg – 8,60 €

Predajca
STAVEBNINY STAVMAT

Murexin Hĺbkový základ LF 14 – koncentrát

Murexin Hĺbkový základ LF 14 – koncentrát

Vlastnosti a použitie
Vodouriediteľný hĺbkový penetračný náter na báze miešaných akrylátových polymérov. Bez obsahu rozpúšťadiel. Veľmi výdatný a šetrný k životnému prostrediu. Určený na spevnenie pieskujúcich podkladov a zrovnomernenie nasiakavosti podkladov starších a nových omietok, tehlového muriva, ľahko zvetraných disperzných náterov a syntetických omietok, ako aj všetkých podkladov s obsahom sadry. Zvyšuje priľnavosť následných vrstiev na báze disperzií. Určený na použitie v interiéri aj v exteriéri.

Balenie
Plastová nádoba, 1, 2,5 a 10 kg

Spotreba
Približne 0,15 až 0,2 l/m2 (v závislosti od nasiakavosti podkladu)

Orientačná cena
Plastová nádoba, 2,5 kg – 17,76 €

Výrobca
Murexin

Den Braven Hĺbková penetrácia NANO

Den Braven Hĺbková penetrácia NANO

Vlastnosti a použitie
Jednozložková nízkoviskózna kvapalina s hĺbkovým penetračným účinkom na nasiakavé podklady. Vodouriediteľná kompozícia na báze modifikovaného styrén-akrylátového kopolyméru. S obsahom povrchovo aktívnych látok, odpeňovacích a konzervačných prostriedkov. Bez obsahu ťažkých kovov.

Vhodná na nekonštrukčný betón, anhydrid, murivo, omietky, sadrokartónové a cementovláknité dosky a minerálne podklady. Určená na spevnenie a zjednotenie nasiakavosti podkladu a pôsobí ako adhézny mostík na ďalšie materiály, ako sú vodouriediteľné nátery, lepidlá, akrylátové fasádne nátery, syntetické omietky, tmely, vyrovnávacie a sanačné materiály na báze polymérnych disperzií alebo redispergovateľných polymérových práškov a cementov.

Balenie
Plastová nádoba, 1 a 5 l

Spotreba
Približne 0,04 až 0,25 l/m2 (v závislosti od nasiakavosti podkladu)

Orientačná cena
Plastová nádoba, 5 l – 10,16 €

Výrobca
Den Braven

TEXT: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
FOTO: archív firiem, Milan Gigel

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 6/2017.