Stavebné materiály

Kryštalizovaná soľ či umelá koža. Prehľad 12 progresívnych ekomateriálov súčasnosti

Partneri sekcie:

K udržateľnej architektúre patria progresívne materiály. Najnovšie prírastky už tretí rok mapujeme v zelenom ASB. Nájdete tu napríklad konope namiesto oceľovej výstuže či kompozit z kravských výkalov.

CarbiCrete

CarbiCrete
CarbiCrete | Zdroj: Archív výrobcov

Betón využívajúci CO2namiesto cementu: Kroky vo výrobe Carbi Crete sú totožné s konvenčnou výrobou betónu, až na to, že v prípade materiálu Carbi Crete nahrádza cement oceľová troska, vedľajší produkt z výroby ocele. Troska sa mieša s ostatnými materiálmi. Potom sa zmes naleje do bežného stroja na výrobu CMU blokov.

Aby betón vytvrdol, musí sa umiestniť do špecializovanej absorpčnej komory, do ktorej je vstrekovaný CO2. Behom tohto procesu sa CO2 trvale zachytáva a premieňa na stabilné uhličitany vápenaté, ktoré vypĺňajú dutiny v matrici a vytvárajú hustúštruktúru dodávajúcu betónu pevnosť. Plnú pevnosť Carbi Crete dosiahne za 24 hodín.

Colorifix

Colorifix
Colorifix | Zdroj: Archív výrobcov

Farebný pigment produkovaný mikroorganizmami: Firma Colorifix produkuje farebné pigmenty s pomocou mikroorganizmov. Ako je to možné? Colorifix najprv vyhľadá presné gény používané na produkciu farebného pigmentu v prírode. Následne sa DNA zodpovedná za zvolenú farbu preloží do mikroorganizmu, ktorý potom dokáže produkovať pigment rovnako, ako je to v prírode.

Dungse

Dungse
Dungse | Zdroj: Archív výrobcov

Kompozitné materiály z kravských výkalov: Kravské výkaly súvyužívaným stavebným materiálom vo vidieckych oblastiach Indie. Dungse hľadá moderné využitie pre túto tradičnú techniku i prebytočný kravský hnoj v poľnohospodársky intenzívnom Holandsku. Z kravských výkalov vytvára kompozitné materiály, ktoré možnovyužiťna výrobu nábytku, fasád, stien alebo stropov, ale ajnamiesto keramiky a betónu. Tieto materiály sadajú ajtvarovať a tlačiť v3D tlačiarni.

GeCon

GeCon
GeCon | Zdroj: Archív výrobcov

Slovenský doskový stavebný materiál z odpadu: Doskový materiál od slovenskej firmy GreenConspracovávana dosky niekoľko druhov odpadových materiálov ako LDPE, PP, tetrapak, drevené triesky alebo vedľajšie produkty papierenského priemyslu. Doskový materiál GeCon existuje v zvukovoizolačnom, vodoodolnomalebo protipožiarnom nehorľavom variante i vo verziách s povrchovou úpravou na pohľadové použitie.

Giant Hogweed Wallpanels

Giant Hogweed Wallpanels
Giant Hogweed Wallpanels | Zdroj: Archív výrobcov

Nástenné panely z invázneho boľševníka: Je možné využiť invázne rastliny kreatívne a pridať im nový pozitívny význam? Ateliér Schaft verí, že áno. Pre boľševník obrovský, rýchlo sa šíriacu inváznu rastlinu, hľadá nové využitie. Z boľševníka vyrába nástenné obklady do interiéru.

Hemp Rebar

Hemp Rebar
Hemp Rebar | Zdroj: Archív výrobcov

Konopná alternatíva oceľovej výstuže: Priemyselné konope má najsilnejšie vlákna v rastlinnej ríši. Plodina vyniká aj v sekvestrácii atmosférického uhlíka, ktorý zachytáva dvojnásobne rýchlejšie ako stromy. Výskumníci z amerického Rensselae rPolytechnic Institute tieto vlastnosti využili. Konopné vlákno extrudujú spolu s termoplastmi. Vzniká tak pevný tyčový materiál, ktorý by mohol byť v budúcnosti výstužovou alternatívou do veľmi korozívneho prostredia.

Insulating Wood

Insulating Wood
Insulating Wood | Zdroj: Archív výrobcov

Izolačné drevo: Izolačné drevo od firmy InventWood eliminuje vďaka chemickému ošetreniu lignín a reorganizuje vlákna tak, aby boli zarovnané len jedným smerom. Výsledkom je pružný, ale pevný izolačný materiál s extrémne nízkou tepelnou vodivosťou (0,03 W/mK), ktorý zároveň izoluje proti prudkým otrasom.

Kaumera Nereda Gum

Kaumera Nereda Gum
Kaumera Nereda Gum | Zdroj: Archív výrobcov

Biopolymér z odpadovej vody: Biopolymér Kaumera sa získava z kalu odpadových vôd vo forme granúl pomocou inovatívnej technológie Nereda. Kaumera znamená v maorijčine chameleón, čo dobre vystihuje vlastnosti tohto materiálu. Môže vytvárať vodoodpudivé povlaky na textil a papier alebo byť, naopak, súčasťou produktov, ktoré absorbujú vodu. Kaumera je „medziprodukt“, ktorý sa dá rozmanito kombinovať s ďalšími látkami. Kaumeru možno použiť ako spojivo, spomaľovač horenia, ale aj ako tužidlo do betónu. Holandské štúdio Omlab napríklad využilo Kaumeru ako súčasť materiálu na 3D tlač v spojení s recyklovanou celulózou z odpadovej vody (Recell) a s kalcitom.

Recell

Recell
Recell | Zdroj: Archív výrobcov

Recyklovaná celulóza z odpadovej vody: Recell je regenerovaná celulóza získaná z odpadových vôd pomocou technológie Cellvation. Takto získaná celulóza môže tvoriť súčasť materiálov pre stavebníctvo, infraštruktúru, poľnohospodárstvo i ďalšie oblasti. Recell využilo už spomínané holandské štúdio Omlab ako jednu zozložiek materiálov pre 3D tlač v architektúre.

Saferock

Saferock
Saferock | Zdroj: Archív výrobcov

Geopolymérny betón: Výroba portlandského cementu je zodpovedná za 6 až 8% svetových emisií CO2. Geopolymérny betón Saferock predstavuje nízkouhlíkovú alternatívu. Pri výrobe geopolyméru nedochádza k vypaľovaniu materiálu, ako je to pri výrobe cementu. Vďaka tomu produkuje výroba Saferock o 70% menej emisií ako výroba bežného betónu. Saferock využíva odpadovú kamennú drvinu z ťažobného priemyslu, ktorá po zmiešaní s aktivátorom stvrdne ako bežný betón.

Salt Project

Salt Project
Salt Project | Zdroj: Archív výrobcov

Kryštalizovaná soľ v architektúre: Po stáročia sa slaná voda z delty Rhôny používala na výrobu soli. Projekt francúzskeho ateliéru LUMA skúma fyzické a estetické vlastnosti soli a možnosti jej využitia v architektúre a dizajne. Pomocou kryštalizácie vyrobili napríklad obkladové dlaždice do Frank Gehry’s Arles Tower.

Zoa

Zoa
Zoa | Zdroj: Archív výrobcov

Biofabrikácia umelej kože: Start-up Modern Meadow sa zaoberá biofabrikáciou. Pomocou geneticky modifikovaných kvasinkových mikroorganizmov vyrába v laboratóriu pestovanú kožu Zoa. Mikroorganizmy dostanú informáciu o tom, ako vytvárať kolagén. Vlákna kolagénu potrebujú len biopolymérnu sieť, na ktorú sa prichytia– podobne ako ľudská kože potrebuje kostru a svaly. Tento spôsob umožňuje vznik produktov s novými vlastnosťami– bezšvové výrobky, výroba bez odpadu alebo priame potreby farbenia.

Valérie Záhonová

V matériOPrague centre pre inovatívne materiály má na starosti spoluprácu s výrobcami materiálov, prípravu seminárov, rešerš a konzultácie. Špecializuje sa na environmentálnu udržateľnosť, ekodizajn a materiály z druhotných surovín. matériOPrague je súčasťou medzinárodnej siete matériO.

Od roku 2011 pomáha svojim klientom z radov výrobných podnikov, vysokých škôl, dizajnérskych architektonických štúdií a módnych návrhárov orientovať sa v problematike inovatívnych materiálov a technológií.

Súčasťou centra je viac ako 3-tisíc fyzických materiálových vzoriek. Spolu s ostatnými pobočkami vytvára aj online databázu, ktorá obsahuje viac ako 8 300 materiálov. Venuje sa usporadúvaniu seminárov, prednášok a výstav, od roku organizuje aj webináre so zameraním na environmentálny dosah produktov a nástrojov na ich posudzovanie.

Článok sme uverejnili v časopise ASB 11-12/2022