Štyri tipy na tepelné čerpadlá pre rodinné domy

Tepelne čerpadlo Vaillant flexoTHERM exclusive a jednotka aroCOLLECT 001

Šetrenie, pohodlné vykurovanie, chladenie, príprava teplej vody či flexibilné ovládanie na diaľku cez smartfón... Všetky tieto výhody prinášajú najmodernejšie tepelné čerpadlá.

Tieto zariadenia využívajú až 75 % energie z okolitého prostredia – zo vzduchu, podzemnej vody alebo zo zeme. Vďaka tomu sú považované za technológie budúcnosti.

Teplo, teplá voda, chladenie

Pre majiteľov domov, ktorí majú obavy z komplikovanej inštalácie, vyvinula značka Vaillant komplexný systém s jednoduchou montážou. Jeho základom je tepelné čerpadlo aroTHERM Split vzduch/voda (od
3 do 12 kW) s technológiou oddeleného chladivového okruhu. V spolupráci s interiérovým modulom uniTOWER dokáže zabezpečiť vykurovanie, chladenie aj prípravu teplej vody (190 l).

Vaillant aroTHERM Split
Vaillant aroTHERM Split |

Vhodné je pre novostavby i modernizácie, čo umožňuje výstupná teplota 63 °C. Ide o jedno z najtichších tepelných čerpadiel typu vzduch/voda na trhu, osvedčilo sa aj v susedstvách s hustejšou zástavbou. Systém vykurovania možno ovládať aj cez smartfón či tablet, cez aplikáciu multiMATIC a internetový komunikačný modul VRC 920.

Zásadným argumentom pre jeho využitie sú o 75 % nižšie účty za energiu a o tretinu menej emisií. Dokáže spolupracovať s ďalšími produktami značky Vaillant, ako solárne, fotovoltické systémy či centrálne riadené vetranie s rekuperáciou tepla.

Výnimočne šetrné zariadenia

Medzi výnimočne šetrné riešenia patria tepelné čerpadlá s označením Green iQ. Sú v maximálnej miere ekologické, inteligentné a univerzálne, dokážu využívať každý z alternatívnych prírodných zdrojov tepla – zem, vodu alebo vzduch. Je iba na používateľovi, pre ktorý zdroj sa nakoniec rozhodne. Majú zabudovaný internetový modul, ovládať ich možno aj na diaľku cez aplikáciu v smartfóne či tablete.

Jednoduchou inštaláciou je charakteristické najmä zariadenie flexoTHERM exclusive typu vzduch/voda (od 5 do 19 kW), ktoré sa využíva na vykurovanie i aktívne chladenie. Tepelné čerpadlo Green iQ, s názvom flexoCOMPACT exclusive (5, 8 a 11 kW) vďaka zabudovanému 185 l zásobníku dokáže zabezpečiť aj komfort teplej vody. Vhodné je do klasických i nízkoenergetických domov, má nízke prevádzkové náklady a dosahuje výstupnú teplotu až 65 °C.

Vaillant flexoCOMPACT exclusive

Najmodernejšie možnosti

Minimálnymi nárokmi na priestor sa vyznačuje vnútorné tepelné čerpadlo versoTHERM plus vzduch/voda s výkonom 3, 5 a 7 kW. Dokáže zabezpečiť vykurovanie, chladenie a v kombinácii s externým zásobníkom aj prípravu teplej vody.

TČ Vaillant versoTHERM plus

Nepotrebuje vonkajšiu jednotku a dôležité komponenty sú v ňom už predpripravené, čo výrazne uľahčuje montáž. Inštaluje sa dovnútra domu, s prieduchmi cez obvodovú stenu. Taktiež patrí medzi najtichšie vnútorné tepelné čerpadlá na trhu, jeho hlučnosť je porovnateľná s modernou chladničkou. Nízke prevádzkové náklady dosahuje vďaka vysokej účinnosti a hermeticky uzavretému chladivovému okruhu.

Systém sa môže ovládať pomocou inteligentného regulátora, prípadne aj cez aplikáciu v smartfóne. Zariadenie je zároveň pripravené na spoluprácu so zásobníkmi teplej vody, s fotovoltickými i vetracími systémami.

www.vaillant.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Vaillant Group Slovakia, s.r.o.

KategórieTepelné čerpadlá