LIMODOR AirClean: Rekuperácia – ideme ďalej

Partneri sekcie:

Individuálne energeticky úsporné a tiché vetranie s rekuperáciou pre byty a iné priestory aj vo výškových budovách. Spoločnosť LIMOT vyvinula a od roku 2009 úspešne dodáva pre byty a kancelárske priestory s vyšším štandardom decentrálny kontrolovaný systém vetrania s rekuperáciou energetickej triedy A, bez potreby zvislého stúpačkového potrubia. Znižuje tak náklady na splnenie požiarnych opatrení, šetrí energie, zvyšuje komfort a zdravotné podmienky vnútorného prostredia.

Hlavne zdravie je zaujímavé. Viete, že máme tretí najhorší vonkajší vzduch v EU? Že nám hrozí jednanie pred európskym súdom? Že na Slovensku na zlý vzduch predčasne zomiera 5.500 ľudí ročne? Každý tisíci človek? To sú fakty.
Ten istý vzduch dýchame aj v byte pri vetraní otvoreným oknom… Čo s tým?

LIMODOR AirClean 180 – vnútri lepší vzduch ako vonku. Ako to funguje?
Vydýchaný, vyhriaty, vlhký a inak znehodnotený vzduch systém odčerpáva z kúpeľne, WC a z kuchyne. Na to slúžia tri stálobežné úsporné radiálne ventilátory LIMODOR FM AirClean 60/30 alebo 60/40. Nižší stupeň zabezpečuje stále minimálne vetranie bytu.

Každý z týchto ventilátorov je možné samostatne prepnúť na vyšší stupeň na krátke intenzívne vetranie podľa potreby. Sú vhodné aj na odvetrávanie priamo z miest, kde znehodnotený vzduch vznikol – pachy z WC-misy, bezpečne pary aj zvnútra sprchovacieho kúta, alebo kuchynské výpary od digestora. Prach, mastnoty a iné bytové nečistoty sa zachytávajú na filtroch ventilátorov.

Teplý bytový vzduch v protiprúdovom výmenníku tepla bezkontaktne odovzdá teplo s výťažnosťou nad 80% čerstvému vzduchu zvonku. Ochladený vnútorný vzduch je odvádzaný von vodorovným potrubím, zakončeným na fasáde krycou mriežkou so sieťkou proti hmyzu.

Vonkajší vzduch vstupuje do systému na fasáde cez druhú kryciu mriežka so sieťkou proti hmyzu. Prechádza cez špeciálny protipeľový alebo protialergický filter, kde sa zbaví nečistôt, peľov alergénov a podobne. Už čistý prevezme teplo v protiprúdovom výmenníku od odchádzajú vzduchu z bytu. Čerpanie vonkajšieho vzduchu zabezpečuje úsporný radiálny ventilátor umiestnený v kazete za výmenníkom.

Množstvo načerpaného vzduch zvonku je regulované riadiacou jednotkou. Zodpovedá aktuálnemu množstvu odvádzaného vzduchu z bytu. Maximálny výkon je 180m3/hod. Čistý, tepelne upravený vzduch pokračuje priamo alebo cez tlmič hlučnosti (opcia) a rozvádzač do regulovateľných výustkov LFWR v spálňach, obývačkách, kuchyni, kanceláriách a pod.

Systém je ovládaný riadiacou jednotkou umiestnenou najlepšie v rozvodnej skrinke. V lete – ak sú vonkajšie vzduchové podmienky vhodné pre prirodzené vetranie oknom alebo balkónovými dverami – je možné šetriť energiu naviac.

AirClean 180 set

Na riadiacej jednotke sa dá jednoducho vypnúť čerpania vonkajšieho vzduchu ventilátorom a stále minimálne vetranie ventilátormi LIMODOR FM AirClean. Tie sú v kľude, ale dajú sa podľa potreby zapínať na plný výkon. Systém pracuje bez potreby externého servisu. Dôležité je zvoliť také miesto, ktoré je prístupné na jednoduchú svojpomocnú prácu s filtrom a kontrolou čistoty potrubia.

AirClean 180 schéma
AirClean 180 schéma |

Komfort systému je možné vylepšiť tlmičom hluku, letnou kazetou, priechodkou z oválneho na kruhové vedenie vzduchu, ako aj ovládacími prvkami zapínania a vypínania – s oneskorením, reakciou na pohyb, na vlhkosť, s intervalovým vetraním, diaľkovým ovládaním. A to v rôznych vzájomných variantoch.
Vsaďte na vetracie systémy LIMODOR – čas potvrdí Vaše dobré rozhodnutie

Viac na www.limodor.sk

J.M.TRADE spol. s r.o.
+421 903 788 256
Prevádzka: Dvojkrížna 47, Bratislava

ZDROJ: PR článok spoločnosti J.M.TRADE spol. s r.o.