klimatizacia obytnych priestorov
Galéria(7)

Klimatizácia obytných priestorov

Partneri sekcie:

Klimatizácia je proces, pri ktorom sa odsáva vzduch z interiéru a po ochladení, resp. ohriatí, sa vháňa späť do miestnosti. Väčšina moderných klimatizačných zariadení vzduch aj odvlhčuje. Ojedinelosťou nie sú ani iónové osviežovače, kyslíkové sprchy alebo generátory, ktoré navyše eliminujú škodlivé látky z ovzdušia.

001 daikin vnutorna ftx(k)s big image
07 a daikin ururu int ftxr5 big image
04 a microwell lg art cool  big image
03 a microwell lg obrazovka big image
02 b daikin altherma erhq01 big image
02 a daikin ururu ext rxr 2 big image
klimatizacia obytnych priestorov 5215 big image

klimatizácia,chladenie,klíma,klimatizácieOchrana vnútorných priestorov mechanickými tieniacimi prvkami pred horúčavami nemusí byť vždy postačujúca. Ostré slnečné lúče a sálavé teplo z okolitých budov v letných dňoch treba často eliminovať účinnejším spôsobom. A tým môže byť klimatizácia, ktorá sa skladá z jedného celku alebo viacerých prvkov.

Princíp fungovania klimatizácie s viacerými technickými komponentmi je nasledovný – vnútorná jednotka klimatizácie odoberá teplo zo vzduchu v klimatizovanom priestore a ochladzuje ho. Vonkajšia jednotka klimatizácie odvádza prebytočné teplo do exteriéru na základe kompresie a kondenzácie pracovnej látky. Pracovná látka je médium, ktoré odoberá teplo z vnútornej jednotky a odovzdáva ho vonkajšej jednotke. Kompresor zabezpečuje transport pracovnej látky a jej kondenzáciu. Regulácia umožňuje riadenie klimatizačného zariadenia v závislosti od nadstavených hodnôt. Na správne využitie klimatizácie, ktoré prospieva aj ľudskému organizmu, je dôležité vhodné nadstavenie parametrov. Neprirodzene veľké ochladzovanie vzduchu, ako aj príliš silné teplotné výkyvy môžu spôsobiť prechladnutie, nádchu, vysušovanie slizníc alebo bolesti hlavy. Nepodceňujte preto odporúčania odborníkov a teplotu v interiéri nastavujte maximálne o 6 až 8 °C nižšiu, než je teplota ovzdušia v exteriéri. Zo zdravotného hľadiska je rovnako dôležitým momentom aj sila a smerovanie prúdu chladného vzduchu. Nástenné klimatizačné jednotky by mali byť v minimálnej výške 2 m od podlahy a podstropové asi v 3,5-metrovej výške. Ak nechcete vďaka klimatizácii trpieť bolesťami stuhnutých svalov alebo hlavy, venujte zvýšenú pozornosť aj nastaveniu lamiel. Tie orientujte tak, aby prúd studeného vzduchu nebol nasmerovaný priamo na osoby v miestnosti.

klimatizácia,chladenie,klíma,klimatizácieVýber klimatizácie
Na trhu sú k dispozícii mobilné klimatizácie, ako aj vnútorné a vonkajšie klimatizačné jednotky, ktoré možno nainštalovať do domácností bez väčších stavebných zásahov. Vnútorné sa obvykle montujú pod strop, sú to tzv. horizontálne jednotky, alebo pod okno, ktoré sa nazývajú vertikálne jednotky. Vonkajšie možno umiestniť na balkón, terasu alebo priamo na fasádu domu či jeho strechu. Kanálové klimatizačné jednotky fungujú aj ako vetracie zariadenia interiéru, pretože využívajú potrubný systém vzduchotechniky. Sú však stavebne náročnejšie. Potrubia sú vedené v podhľadoch alebo v medzipodlaží. Z estetického hľadiska však majú veľkú výhodu, nakoľko sú napokon v miestnosti vidieť na stene alebo strope iba nasávacie a výfukové mriežky. Ak váš dom disponuje inteligentným systémom elektroinštalácie, môže aj klimatizáciu riadiť počítač, ktorý automaticky nastaví a reguluje jej výkon podľa vášho želania.

Pri výbere klimatizácie vychádzajte z reálnych parametrov interiéru, dôležité sú objem miestností, veľkosti okien a ich orientácia na svetové strany. Typ a výkon konzultujte s odborníkmi v špecializovaných predajniach. Principiálne sa však orientujte na spoľahlivé, účinné a úsporné modely. Nepodceňte ani samotnú montáž zariadenia a realizáciu zadajte profesionálnej firme, ktorá vám zabezpečí aj záručný a pozáručný servis. Pri výbere vhodnej klimatizácie môžete tiež využiť rôzne nezávislé porovnania, ako je táto odborná recenzia mobilných klimatizácií.

Účinná pomoc pred horúčavami v interiéri je aj v tepelnoizolačných vlastnostiach a akumulačných schopnostiach obvodových stien domu. Ak chcete efektívne eliminovať prehrievanie interiéru aj iným spôsobom, ako je klimatizácia, chráňte pred priamym slnkom najmä okná, a to vhodnou vonkajšou i vnútornou tieniacou technikou.

Typy klimatizácie
Mobilná klimatizácia je kompaktné zariadenie a všetky jej technické prvky sú súčasťou jedného celku. Inštalácia spočíva v jednoduchom zapojení do elektrickej siete a vyvedení potrubia s priemerom asi 15 cm mimo interiér, napríklad cez okno.

Pri jej fungovaní v miestnosti vznikajú dva cirkulačné okruhy. Výmenník nasáva vzduch a po ochladení ho vtláča späť do interiéru. Kondenzátor odčerpané teplo odvádza cez potrubie do exteriéru. Na ochladzovanie kondenzátora sa však používa vzduch z klimatizovanej miestnosti, čím sa prirodzene znížuje efekt a účinnosť samotného procesu.

Mobilné kompaktné klimatizačné jednotky sú známe svojou vyššou hladinou hlučnosti a častým zapínaním a vypínaním kompresora. Obvykle sa využívajú iba na príležitostné použitie alebo v priestoroch, kde nie je vhodné alebo možné realizovať stavebné úpravy.

Delené splitové klimatizačné jednotky sa skladajú z vnútornej a vonkajšej časti. Úlohou vnútornej jednotky je odčerpávať teplý vzduch z miestnosti a ochladený priviesť späť. Vonkajšia jednotka zabezpečuje odvádzanie prebytočného tepla do exteriéru.

Pri činnosti vnútornej jednotky vzniká kondenzát, ktorý treba odvádzať, napríklad cez odtok v kuchyni alebo kúpeľni. Pri inštalácii sa potrubie na odvádzanie kondenzátu obvykle zaseká do omietky alebo sa vedie lištami. Kondenzát z vonkajšej jednotky sa zvykne odvádzať do dažďového odkvapu, prípadne sa nechá voľne odkvapkávať do exteriéru. Nakoľko je kompresor súčasťou vonkajšej jednotky, hlučnosť delených splitových klimatizačných zariadení v porovnaní s mobilnými je nepomerne nižšia. Tieto jednotky sú navyše aj účinnejšie a praktickejšie.

Obľúbené a preferované sú tzv. multisplitové klimatizačné jednotky, ktoré zabezpečujú možnosť napojenia viacerých vnútorných jednotiek na jednu vonkajšiu. Ide o atraktívne klimatizovanie mnohých miestností z jedného miesta, ktoré vám zabezpečí úsporu a komfort. Bežným štandardom modernej klimatizácie je obsluha pomocou diaľkového ovládania.

klimatizácia,chladenie,klíma,klimatizácieKanálové klimatizačné jednotky okrem ochladzovania interiéru zabezpečujú aj výmenu vzduchu – plnia tiež funkciu vetracieho zariadenia. S potrebným potrubným systémom vzduchotechniky na kanálovú klimatizáciu je dobré rátať vopred už pri projektovaní a výstavbe domu. Realizácia až v ukončenej stavbe znamená vyššiu finančnú náročnosť. Energetická efektívnosť klimatizačných zariadení sa posudzuje koeficientom COP (coeficient of performance), ktorý posudzuje vloženú a získanú energiu. Energetická efektívnosť sa teda vypočíta ako podiel výkonu Q a príkonu P. V súčasnosti sa kanálové klimatizačné jednotky budujú najmä v novostavbách, a to napríklad v pasívnych domoch.

Inou alternatívou vzduchotechniky je ochladzovanie obytných priestorov pomocou tepelného čerpadla. Vzduch sa vháňa do ventilačného systému budovy a ochladzuje tepelnými čerpadlami, ktoré fungujú na podobnom princípe ako chladnička. Studená voda cirkuluje v rohožiach z plastových trubiek, ktoré sú v interiéri umiestnené pod stropom alebo v stenách. Systém v letných mesiacoch umožňuje ochladzovanie miestností a v zime môžete prostredníctvom teplej vody interiér vykúriť.

Jednoduchým zariadeným na vyvolanie pocitu ochladenia sú aj ventilačné systémy. Nedosiahnete nimi síce reálne ochladenie priestoru, ale núteným spôsobom vyvoláte rozprúdenie vzduchu a výmenu vzduchu v interiéri. Čím sú prenosné alebo závesné ventilátory umiestnené vyššie, tým dosahujú väčší efekt.

klimatizácia,chladenie,klíma,klimatizácieFiltre a prídavné funkcie
Moderné klimatizačné jednotky disponujú viacerými komponentmi, ktoré majú za úlohu eliminovať zo vzduchu rôzne chemické látky, prípadne choroboplodné zárodky. Z dôvodu ochrany zdravia sú v základnej výbave klimatizačných jednotiek mechanické filtre, ktoré odstraňujú prach a pevné častice zo vzduchu. Elektrostatické a uhlíkové filtre sú schopné zachytávať peľ a zabrániť množeniu baktérií i vírusov v interiéri. Fotokatalytické filtre dokážu okrem zneškodnenia mikroorganizmov odstrániť aj cigaretový dym a rôzne pachy. Špeciálne antibakteriálne filtre s protiplesňovými účinkami môžu vo vašich domácnostiach plniť nadštandardnú funkciu čističiek vzduchu. Na ozdravenie ovzdušia sú ďalej určené viaceré druhy bionizérov, ionizérov, generátorov kyslíka, vodíka, striebra a mnoho iných. Filtrom venujte náležitú pozornosť, najmä ich pravidelnému čisteniu a výmene, presne podľa pokynov výrobcov.

Pozor na spotrebu energie
Energetickú náročnosť klimatizácie si všímajte už pri jej výbere. V ponuke sú klimatizačné jednotky buď s invertorom, alebo bez invertora. Je to zariadenie, ktoré reguluje výkon klimatizácie podľa aktuálneho stavu. Ak nie je súčasťou klimatizácie, regulácia prebieha iba vypnutím a zapnutím riadiaceho agregátu. Takéto nárazové spustenie a zastavenie odberu elektrického prúdu je energeticky, a teda aj finančne, neporovnateľne náročnejšie, než plynulý prevádzkový odber. Okrem toho súvislý chod klimatizácie je šetrnejší k jednotlivým komponentom zariadenia a zabezpečí aj rovnomernú teplotu v interiéri bez zbytočných výkyvov.

Andrea Rozborová
Foto: ActivHouse, Daikin, Microwell