Článkové radiátory Zehnder Charleston – tradícia, ktorá drží krok s modernými trendmi

Napriek veľmi dlhej tradícii dnešné dizajnové článkové radiátory Zehnder Charleston nezaspali na vavrínoch a vďaka svojej variabilite zapadnú prakticky do každého priestoru. Zoznámte sa s jednotlivými parametrami, ktoré z nich tvoria „chameleóna“ vo svete vykurovacích telies.

Aj keď sa vyrábajú už takmer 100 rokov, majú oceľové článkové radiátory Zehnder Charleston stále čo ponúknuť.

„Skutočnosť, že sú tieto radiátory na trhu už tak dlho, len podčiarkuje ich jedinečnosť. Aj keď sa ich dizajn takmer nezmenil, článková konštrukcia, ktorá im zabezpečuje transparentný vzhľad, je stále veľmi obľúbená a vyhľadávaná. Vďaka svojej variabilite sa totiž hodí skutočne do každého interiéru – od klasickejších inštalácií bežných budov až po moderné interiéry,“ opisuje na úvod Ing. Miroslav Váša, vedúci predaja dizajnových radiátorov Zehnder.

Nízke vyhotovenie radiátora Zehnder Charleston s nožičkami.
Nízke vyhotovenie radiátora Zehnder Charleston s nožičkami. | Zdroj: © Zehnder Group

Variabilné a modulárne

Široká škála hĺbok, výšok, dĺžok, tvarov, spôsobov pripojenia a kotvenia či farebných vyhotovení umožňuje, že radiátory možno optimálne prispôsobiť prakticky každému interiéru, priestoru i požiadavkám na tepelný výkon.

„Článkové radiátory Zehnder Charleston ponúkame v piatich hĺbkach od 62 do 210 mm a vo viac ako 35 štandardných výškach od 26 centimetrov do troch metrov. Na vyžiadanie, samozrejme, zvládneme vyrobiť aj atypické modely,“ opisuje Ing. Miroslav Váša zo spoločnosti Zehnder, a pokračuje, „vieme vyrobiť radiátory takmer v akejkoľvek dĺžke, jediným limitom je minimálny počet štyroch článkov, teda dĺžka 184 mm, a to, čo dovolí hydraulika vykurovacieho systému. Navyše, vďaka bohatej histórii ponúkame viac ako 30 možností pripojenia. Veľmi obľúbené je napríklad stredové pripojenie vyskytujúce sa najmä pri vysokých telesách či pripojenie Completto s integrovaným ventilom.“

Atraktívne oblúkové vyhotovenie radiátora Zehnder Charleston v povrchovej úprave Technoline.
Atraktívne oblúkové vyhotovenie radiátora Zehnder Charleston v povrchovej úprave Technoline. | Zdroj: © Zehnder Group

Už dávno neplatí, že radiátor musí byť rovný. „Možné je aj oblúkové vyhotovenie či rohové riešenie, a to tak do vnútorných rohov, ako aj pre umiestnenie na tie vonkajšie,“ dopĺňa Ing. Miroslav Váša zo spoločnosti Zehnder, a dodáva, „čo sa týka farebného vyhotovenia, štandardne máme v portfóliu približne 50 farieb, ale na zákazku sa dá vyrobiť takmer akýkoľvek model – dokopy tak dokážeme aplikovať viac ako 700 odtieňov.“

A to vrátane modernej povrchovej úpravy Technoline, teda priesvitného laku, ktorý dá vyniknúť technológii výroby radiátorov a hodí sa predovšetkým do moderných interiérov v kombinácii s prírodnými materiálmi, ako je drevo či kameň.

TIP: Vysoká kvalita (nielen) vďaka laserovému zváraniu

V priebehu vývoja sa síce dizajn článkových radiátorov príliš nezmenil, technológia výroby však pomerne významne. Vďaka laserovému zváraniu je spoj kvalitnejší a má dlhšiu životnosť. „Po zvarení jednotlivých článkov i celej zostavy sa vždy uskutočňuje tlaková skúška, aby sme mali istotu, že nikde nedôjde k priesakom vykurovacieho média,“ hovorí Ing. Miroslav Váša za Zehnder, a dopĺňa, „životnosť radiátorov predlžuje aj kvalitné dvojvrstvové lakovanie. Ide vždy o základný antikorózny kúpeľ, po ktorom sa antistaticky nanáša prášková farba, ktorá sa vypaľuje v peci, vytvrdzuje a tvorí výsledný efekt.“

Riešenie pre nízkoteplotné systémy

Vďaka článkovej konštrukcii umožňujú radiátory vyšší prenos sálavého tepla, ktoré pôsobí rovnako príjemne ako napríklad slnečné lúče či sálajúci kozub. Sú tiež veľmi vhodné pre nízkoteplotné sústavy.

Vyššie vyhotovenie radiátora Zehnder Charleston je vhodným riešením pre nízkoteplotné systémy.
Vyššie vyhotovenie radiátora Zehnder Charleston je vhodným riešením pre nízkoteplotné systémy. | Zdroj: © Zehnder Group

„Pri vykurovaní kondenzačnými kotlami a tepelnými čerpadlami nie je voda v radiátoroch ohrievaná na takú vysokú teplotu. Článkové radiátory Zehnder Charleston vďaka svojej výnimočnej konštrukcii a rozmerovej variabilite ponúkajú možnosť optimalizovať veľkosť používaného telesa a napomáhajú tak dosiahnuť žiadané úspory pri spotrebe tepelnej energie,“ opisuje Ing. Miroslav Váša, a dodáva, „produkujú totiž až 35-percentný podiel sálavého tepla. Predovšetkým pri vyšších modeloch je zaistené lepšie prúdenie a teplá voda sa môže lepšie rozvrstviť aj pri nižších teplotách, čím vzniká príjemné teplo.“ Pri riešení výmeny starého kotla za ten kondenzačný či tepelné čerpadlo sú vykurovacie telesá článkovej konštrukcie správnou voľbou.

TIP: Ako vybrať radiátor?

Okrem možnosti osloviť priamo výrobcu, ktorý poradí a vysvetlí potrebné a navyše vytvorí špecifikáciu vrátane technických detailov pre konkrétnu stavbu, sú i ďalšie možnosti.

„Pre projektantov sú k dispozícii podklady v projekčných programoch ProTech a TechCON a navyše sú na našom webe k dispozícii na stiahnutie dokumenty s technickými údajmi pre správnu montáž a všetky typy pripojenia. Pri výbere vhodného telesa možno využiť aj možnosti online konfigurátora,“ radí Ing. Miroslav Váša. Po zadaní všetkých potrebných parametrov na rozmer a výkon sa vyfiltrujú telesá, pri ktorých už treba vybrať len potrebný dizajn, aby do konkrétneho objektu čo najlepšie pasovali.

Príklady konkrétnych realizácií:

Do moderných, industriálne ladených interiérov povrchová úprava Technoline článkového radiátora Zehnder Charleston perfektne sadne.
Do moderných, industriálne ladených interiérov povrchová úprava Technoline článkového radiátora Zehnder Charleston perfektne sadne. | Zdroj: © Zehnder Group
Matné čierne vyhotovenie radiátora Zehnder Charleston v drevenom interiéri rodinného domu
Matné čierne vyhotovenie radiátora Zehnder Charleston v drevenom interiéri rodinného domu | Zdroj: © Zehnder Group
Povrch Technoline radiátora Zehnder Charleston vynikne i v zámockých historických priestoroch.
Povrch Technoline radiátora Zehnder Charleston vynikne i v zámockých historických priestoroch. | Zdroj: © Zehnder Group

Viac informácií nájdete na webinári Prečo rastie záujem o článkové radiátory Charleston.

Zdroj: PR článok Zehnder Group Czech Republic s.r.o.