Partner sekcie:
  • Stavmat
  • Vaillant
  • KM BETA

Exteriérové terasy: exotické dreviny vydržia aj 50 rokov

image 66621 25 v1

Estetická a voňavá, príťažlivá a nevtieravá, odolná a multifunkčná. Taká je exteriérová drevená terasa na báze exotických drevín. Samozrejme, aj tu platí, že nie je drevo ako drevo a každé si žiada to svoje. Vybrali sme päť zaujímavých typov vhodných do našich klimatických podmienok.

Základom každej dobrej terasy je pevný a stabilný podklad, na ktorý sa ukladá rošt z exotickej dreviny v rozstupoch od 35 do 50 cm (podľa typu vrchnej dosky). Podkladové hranoly sa bežne používajú v rozmeroch 40 × 60 mm alebo 42 × 70 mm. Vrchné terasové dosky sa upevňujú k podkladovému roštu špeciálnymi antikorovými skrutkami alebo pomocou úchytiek určených na skrytú montáž. Povrch terasových dosiek môže byť hladký alebo drážkovaný. Dosky z exotických drevín sa väčšinou vyrábajú v rozmeroch 21 × 145 mm a 25 × 145 mm (na klasickú montáž s viditeľnými skrutkami) alebo v rozmeroch 20 × 100 mm a 22 × 120 mm (na montáž na úchytky bez viditeľných skrutiek).

Drevo mukulungu pochádza zo strednej Afriky, má červenohnedé jadro, pričom prirodzená oxidácia spôsobená ultrafialovým svetlom spôsobuje, že podlahová krytina na povrchu zosivie. Na zachovanie prirodzenej farby dreva, ale taktiež na predĺženie jeho životnosti odporúčame použiť špeciálny olej na vonkajšiu drevenú krytinu, napr. transparentný ochranný olej. Pre vysokú mernú hustotu a tvrdosť je tento druh dreva vhodný na využitie v prímorskom prostredí alebo tam, kde sa dostane do kontaktu s brakickou vodou. Odhadovaná životnosť dreva mukulungu je 30 až 50 rokov a spoločnosť DLH Slovakia ho ponúka v rozmeroch 21 × 145 mm. Tie sa však môžu meniť pod vplyvom rozličných podmienok v okolí, kde sa drevo inštaluje – môže dochádzať k povrchovým prasklinám a deformovaniu dosky.

Drevo bangkirai má svoj pôvod v južnej a juhovýchodnej Ázii a má žltohnedé až tmavohnedé jadro. Charakteristickým znakom sú malé dierky s priemerom 0,5 až 1,5 mm spôsobené červotočmi, ktoré žijú iba v živom strome. Na zachovanie prirodzenej farby dreva, ale taktiež na predĺženie jeho životnosti odporúčame použiť špeciálny olej na vonkajšiu drevenú krytinu, napr. transparentný ochranný olej. Odhadovaná životnosť dreva bangkirai je 30 až 50 rokov a spoločnosť DLH Slovakia ho ponúka v rozmeroch 25 × 145 mm. Možno ho použiť v prímorskom prostredí alebo tam, kde sa dostane do kontaktu s brakickou vodou. Aj pri tomto dreve platí, že nejde o farebne jednotný materiál – každá doska z dreva má svoj vlastný charakter, v závislosti od lokality a podmienok rastu stromu, z ktorého pochádza. Aj keby dosky pochádzali z toho istého zdroja, môžu vykazovať rozdiely vo vláknach a farbe, a to aj v prípade jednej dosky.

Na terase pri rodinnom dome sú prémiové exotické dreviny vždy zárukou vysokej kvality a bezproblémového užívania. Drevom je možné obložiť každú plochu pri dome a terase, je vhodné na schody, sokle, lemy a hrany alebo na výrobu okrasných nádob na rastliny a dreviny na terasách. Exotické dreviny sú veľmi stabilné a odolávajú drevokazným škodcom, plesniam a hnilobe, ich životnosť je viac ako 30 rokov. Drevo, ktoré nie je ošetrené špeciálnymi olejmi, časom získava striebrosivú patinu, všetky jeho vlastnosti však zostávajú zachované a jeho životnosť sa tým neznižuje. Krásnu kresbu a farbu mu možno vrátiť dôkladným vyčistením a olejovým ošetrením.

Povrch terasových dosiek nie je klzký, a to ani vtedy, ak je drevo navlhčené. Dokonca nezáleží na tom, či sú dosky na povrchu jemne drážkované alebo sú úplne hladké. Táto vlastnosť vyslovene predurčuje drevo na použitie okolo bazénov, pri ktorých je bezpečný pohyb jedným z hlavných kritérií pri výbere vhodného materiálu a povrchu. Exotické dreviny CUMARU a IPE ponúkané spoločnosťou Najkrajšie terasy najlepšie odolávajú priamemu pôsobeniu vody a sú vhodné pri všetkých typoch bazénov – aj v prípade najmodernejších bazénov so slanou vodou –, pričom drevo si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Exotické drevo je vďaka svojej tvrdosti, hustote a pevnosti vhodné aj na použitie v priestoroch súkromných a verejných wellness, kde položenie a umiestnenie víriviek s veľkou hmotnosťou na drevenú terasu nemôže spôsobiť žiaden problém.

TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
Foto: NAJKRAJŠIE TERASY, DLH SLOVAKIA

Článok bol zverejnený v časopise ASB.

KategóriePodlaha