Partneri sekcie:

Pracovný postup: Škárovanie dlažby epoxidovou maltou

Škárovacie malty na báze epoxidových živíc sú vhodné na škárovanie dlažieb a obkladov vystavených vode, chemickým látkam a kyselinám.

Info o materiáli

Dvojzložková kyselinovzdorná, epoxidová škárovacia malta na škárovanie keramických obkladov, dlažieb a prírodného kameňa v interiéri a exteriéri, pre šírku škáry min. 3 mm triedy R2T; možné použiť ako lepidlo na lepenie keramických obkladov, mramorových dverných prahov, okenných parapetov a pod.

Čo budete potrebovať

Epoxidová škárovacia malta: Kerapoxy,  spotreba: 0,3 až 2,4 kg/m2 (v závislosti od veľkosti dlažby a šírky škáry), plastová nádoba 2, 5 a 10 kg (zložka A a zložka B), 10 kg od 128,59 €

Roztok na čistenie epoxidových škárovacích mált: Kerapoxy Cleaner, fľaša s rozprašovačom 750 ml, plastová nádoba 5 kg, 750 ml 27,04 €

Čistiaca stierka: Scotch Brite

Penetračný náter: Primer FD, spotreba: 0,1 kg/m2, fľaška 0,2 až 0,9 kg, 0,2 kg má cenu 23,15 €

Mapesil AC, výdatnosť: 0,4 až 12 m/kartuša (v závislosti od rozmeru škáry),1,5 až 25 m/kartuša (trojuholníková škára, v závislosti od rozmeru škáry), kartuša 310 ml, od 9,13 €

Tesniaci povrazec: Mepefoam, priemer x dĺžka: 6 x 2 500 mm, 10 x 550 mm, 15 x 550 mm, 20 x 350 mm, 25 x 200 mm a 30 x 160 mm, m od 0,384 €

Náradie a pomôcky: nízkootáčkové elektrické miešadlo, murárska lyžica, neoprénové hladidlo, molitanová hubka, ochranné rukavice, plastová nádoba s nadstavcom na žmýkanie špongie, špongiová stierka, priemyselný vysávač, štetec,  aplikačná pištoľ.

Škárovacie malty sú určené na škárovanie obkladových prvkov podláh a stien v potravinárskom priemysle, obchodných priestoroch s požadovanou hygienickou neškodnosťou, priemyselných podláh a stien, plaveckých bazénov aj so slanou vodou, nádrží a zásobníkov s obsahom agresívnych chemikálií, ale aj na lepenie keramických obkladov na rozličné stavebné podklady.

Príprava škár

Škáry musia byť pred aplikáciou epoxidovej škárovacej malty suché, čisté, bez prachu a vyškrabané min. do 2/3 hrúbky obkladu. Je potrebné sa uistiť, že lepidlo použité pri lepení obkladových prvkov je vytvrdnuté a uvoľnilo väčšinu svojej vlhkosti. Škáry nesmú byť počas prác vlhké.

Príprava a aplikácia škárovacej malty

Zložka B (tužidlo) sa vleje do nádoby so zložkou A a mieša sa, až kým vznikne hladká pasta. Mieša sa elektrickým miešadlom s nízkymi otáčkami na zabránenie prehrievaniu zmesi, čo by mohlo spôsobiť skrátenie spracovateľnosti škárovacej malty. Pastu je potrebné spracovať do 45 min. od zamiešania.

Škárovacia malta sa nanáša neoprénovou škárovacou stierkou s krátkou hranou. Pomocou stierky sa dôkladne vtlačí do škár tak, aby boli úplne vyplnené. Nadmerné množstvo škárovacej malty sa odstráni začerstva stierkou ťahanou v diagonálnom smere na škáry. Ihneď, ešte pred vyschnutím škárovacej malty, sa dlažba vyčistí.

Vyškárovaný povrch sa dôkladne navlhčí vodou a špeciálnou čistiacou stierkou vyrobenej z nylónového vlákna presýteného zmesou živice a brúsneho materiálu sa odstránia zvyšky rozplavenej epoxidovej škárovacej malty. Pritom je potrebné sa ubezpečiť, že škárovacia malta sa nevymýva zo škár. Pri čistení stien by sa mala použiť špeciálna čistiaca stierka úplne nasiaknutá vodou. Nadmerné množstvo vody sa odstráni pomocou tvrdej špongie s obsahom celulózy, ktorú treba vymieňať, keď je zašpinená od živice. Na finálne dohladenie povrchu škáry sa použije rovnaký typ špongie. Špongiu je potrebné často vymývať vo vode, aby po finálnom vyhladení neostala na povrchu žiadna škárovacia malta.

Ak po dočistení ostane na povrchu dlažby biely „závoj“ epoxidovej škárovacej malty, je možné ho odstrániť aj špeciálnym roztokom vhodným na čistenie epoxidových škárovacích mált. Čistiaci prostriedok sa nanesie na znečistení povrch a nechá sa niekoľko minút pôsobiť. Potom sa povrch vyčistí pomocou špeciálnej čistiacej stierky a dôkladne sa opláchne vodou.

Podlahy sú pochôdzne po 24 hodinách a úplne zaťažiteľné po 4 dňoch po vyškárovaní.

Krok 1: Zmiešanie zložky A a B

Zložka B (tužidlo) sa vleje do nádoby so zložkou A a mieša sa, až kým vznikne hladká pasta.

01 Zmiešanie zložky A a B
01 Zmiešanie zložky A a B
KategórieDlažba