sindle, asfalt

Asfaltované šindle

Partneri sekcie:

Nie sú žiadnou novinkou. Ako iné stavebné materiály, aj asfaltované šindle prešli svojim vývojom, ktorý umožňuje ich jednoduchšiu aplikáciu. O vhodnosti a spôsobe ich použitia sme sa porozprávali s Ing. Pavlom Pekarom, produktovým manažérom Icopal a.s.

Na aké strechy sú asfaltované šindle určené?

Asfaltované šindle sú vhodné pre novostavby aj rekonštrukcie starších striech so sklonom od 15° do 90°. Povrchová úprava šindľov zlepšuje odolnosť asfaltovej vrstvy proti poveternostným vplyvom. Šindle sú odolné proti vlhkosti, UV žiareniu, dobre znášajú sneh a ľad, ale na druhej strane aj letné horúčavy. Zároveň sú charakteristické optimálnymi akustickými vlastnosťami. Nebudete počuť bubnovanie dažďových kvapiek na streche, nemusíte mať strach z krupobitia, ani zo silných nárazov vetra. Jednou z významných vlastností asfaltovaných šindľov je aj ich tvarovateľnosť a prispôsobenie sa tvaru a povrchu každej strechy.

Do akých oblasti sú/nie sú určené?

Šindle patria k obľúbeným materiálom aj vďaka svojej zaujímavej cene. Sú vhodné do každého ročného obdobia, vrátane zimy, keď je strecha vystavená silnému vetru a snehu. Tento spôsob zastrešenia možno použiť v rôznych teplotných pásmach, v severnejších, ale aj južnejších oblastiach Slovenska. Sú obľúbené aj pre svoju nižšiu hmotnosť, menšie zaťaženie krovu, ale aj pomerne dlhú životnosť.

Ako náročná je ich aplikácia?

Aj šindľov – ako ľahkej strešnej krytiny – sa týkajú inovácie. Vďaka najnovším vylepšeniam niektoré druhy šindľov umožňujú rýchlu, veľmi praktickú a nenáročnú montáž. Najnovšie druhy sú totiž vylepšené o samolepiaci povrch umiestnený na spodnej strane šindľov, ktorý zabezpečuje účinnejšie spojenie jednotlivých šindľov medzi sebou. Veľké lepiace plochy značne urýchľujú montáž krytiny a prispievajú k ľahšej aplikácii na strechu. Montáž je vďaka tomu jednoduchá a zaberie minimum času.

Ak sa aplikujú šindle so samolepiacimi plochami, počas aplikácie je potrebné strhnúť ochrannú fóliu a aktivovať tak lepiace plochy.

Na aký podklad sa šindle kladú?

Ukladajú sa na celoplošné debnenie z dreva, vodovzdornej preglejky, alebo OSB dosák. A to tak, aby vrchný rad čiastočne prekrýval ten spodný. Ak aplikujete šindle so samolepiacimi plochami, počas aplikácie je potrebné strhnúť ochrannú fóliu a aktivovať tak lepiace plochy. Šindle sa prichytávajú pozinkovanými, alebo hliníkovými klincami určenej dĺžky. Pri šikmej streche so sklonom väčším ako 60° zvyčajne platí, že sa počet klincov na jednom šindli musí vždy zdvojnásobiť.

Na čo treba pri aplikácii dávať pozor?

Osobitnú pozornosť treba venovať spojeniu strešnej krytiny s detailmi či prestupujúcimi konštrukciami na streche (komín, strešné okno, štítové murivo…). Spoje musia byť maximálne vodotesné. Hoci montáž asfaltovaných šindľov nie je náročná ani zdĺhavá, musí sa vložiť do rúk odborne vyškolenej realizačnej firmy a vždy treba postupovať podľa aplikačného návodu výrobcu. Do rekonštrukcie šikmej strechy sa v žiadnom prípade nepúšťajte osobne. Väčšina firiem má na svojich webových stránkach kontakty na vyškolené a osvedčené realizačné firmy. Najčastejšou chybou je aj šetrenie tam, kde sa šetriť nemá. Radím nevyberať si vždy najlacnejšiu možnosť, čo sa týka skladby strechy. Pozor si treba dať najmä na materiály s nedostatočnými parametrami.

Asfaltované šindle sa ukladajú na celoplošné debnenie z dreva, vodovzdornej preglejky, alebo OSB dosák a to tak, aby vrchný rad čiastočne prekrýval ten spodný.

TEXT: wad
FOTO: Icopal