Samohybné nožnicové plošiny
Galéria(5)

Samohybné nožnicové plošiny

Koncom 90. rokov sa na slovenských stavbách začal objavovať dovtedy u nás takmer neznámy typ pracovných plošín. Privážali si ho vo svojom vybavení zahraničné firmy, ktoré tu realizovali stavby väčšieho rozsahu. Samohybnú nožnicovú plošinu dokázal priamo z pracovného koša obsluhovať jeden človek, čo predstavovalo výraznú zmenu v rýchlosti a efektívnosti práce oproti pohyblivému lešeniu, ktoré si vyžadovalo asistenciu dvoch až troch ľudí. Nožnicové plošiny však vo svete nie sú žiadnou novinkou a za 30 rokov svojho vývoja prešli viacerými zmenami.

Nožnicovú plošinu tvorí podvozok, zdvíhací mechanizmus a pracovný kôš. Podvozok zabezpečuje pohyb plošiny po podklade, preto musí byť dostatočne manévrovateľný, no pritom i dostatočne ťažký, aby pracovná plošina bola aj vo vysunutom stave stabilná a bezpečná. Zdvíhací mechanizmus pozostáva zo sústavy na seba nadväzujúcich pák, ktoré uvádza do pohybu hydraulický systém. Charakteristické spojenie pák v strede a na koncoch pripomína rad navzájom pospájaných nožníc, čo podnietilo vznik názvu týchto plošín. Veľkosť pracovného koša spravidla závisí od robustnosti a dosahu konkrétneho stroja. Typy s väčším dosahom i nosnosťou plošiny sú zväčša vybavené pracovným košom, ktorého podlaha sa dá podľa potreby rozšíriť buď na jednu, alebo na obe strany.

Plošina sa ovláda priamo z pracovného koša pomocou joysticku, ktorým sa riadi jednak pohyb po teréne, jednak výška koša nad terénom. Dosah nožnicovej plošiny sa udáva tzv. pracovnou výškou, ktorá sa ráta 2 m nad úrovňou podlahy pracovného koša, teda v miestach, kam dosiahne rukami človek stojaci na maximálne zdvihnutej plošine. Podľa druhu pohonu sa samohybné nožnicové plošiny delia na elektrické a dieselové.

Dieselové nožnicové plošiny

Pracovná výška dieselových nožnicových plošín sa pohybuje v rozpätí od 10 do asi 27 m. Keďže unikajúce výfukové splodiny znemožňujú prácu v uzavretých priestoroch, tieto stroje sa využívajú výhradne v exteriéri, čomu sú aj patrične prispôsobené. Pri spotrebe do 2 l nafty na hodinu pracovného nasadenia a pri objeme nádrže 40 až 80 litrov sú schopné nepretržitej prevádzky na tri zmeny.

Pohon všetkých štyroch kolies uľahčuje priechodnosť náročnejším terénom a stabilitu vo svahu zabezpečujú samonivelizačné podpery. Tie na nerovnom povrchu automaticky nadvihnú podvozok tak, aby vytvoril rovinu, na ktorej stúpa pracovný kôš kolmo nahor. Dieselové nožnicové plošiny síce strácajú pri spustených samonivelizačných podperách schopnosť pohybu po teréne, toto obmedzenie však kompenzuje možnosť ich využitia na nerovnom povrchu.

Elektrické nožnicové plošiny

Pohon elektrických nožnicových plošín zabezpečuje elektrická energia sústredená v akumulátoroch. Plošiny s väčšou nosnosťou i pracovnou výškou poháňa väčší počet výkonnejších akumulátorov než plošiny s menšou nosnosťou. Celá plošina sa pred použitím nabíja zo štandardnej elektrickej siete 8 až 12 hodín, čo stačí na 8 až 12 hodín prevádzky. Dĺžka prevádzky závisí od spôsobu využívania plošiny, ale aj od kvality akumulátorov a úrovne údržby stroja. Akumulátory sa musia pravidelne (asi každého jeden a pol roka) meniť za nové.

Elektrické nožnicové plošiny sa používajú väčšinou v interiéri, preto oproti dieselovým plošinám dosahujú menšiu nosnosť i pracovnú výšku – tá sa pohybuje približne od 7 do 20 m. Charakteristickým znakom elektrických plošín sú kolesá s bielymi, plnými, oteruvzdornými pneumatikami, ktoré nezanechávajú stopy a neznehodnocujú tak povrch podláh v interiéri. Samonivelizačné podpery už netvoria štandardnú výbavu plošín, preto sa s nimi dá pracovať väčšinou len na podklade so sklonom do 2 až 3°.
 

Bezpečnosť

Všetky plošiny sú štandardne vybavené bezpečnostnými senzormi, ktoré neustále kontrolujú ich polohu, napr. náklon v pozdĺžnom či priečnom smere. V prípade, že sa pracovný kôš začne nebezpečne vychyľovať, plošina sa automaticky vypne. Pri klesaní plošiny nadol kôš nedosadne hneď do svojho najnižšieho bodu, ale zastane v takej polohe nad zemou, aby prípadným nepozorným okolostojacim ľuďom nehrozilo pricviknutie končatiny medzi pákami zdvíhacieho mechanizmu. Až keď sa pracovník presvedčí, že je všetko v poriadku, môže klesanie plošiny dokončiť.

Nožnicová plošina sa automaticky vypína pri preťažení a v ďalších situáciách, keď stúpa riziko poškodenia stroja. Ak dôjde k poruche plošiny v momente, keď sa nachádza vo vysunutom stave, dá sa priamo z pracovného koša otvoriť ventil, ktorý vypúšťa kvapalinu z hydraulických piestov, takže sa pracovník dostane bezpečne na zem. Samohybné nožnicové plošiny zodpovedajú príslušným európskym bezpečnostným štandardom a raz ročne prechádzajú revíznou kontrolou, ktorej úspešné absolvovanie je nevyhnutnou podmienkou na ďalšie používanie plošiny.

Výrobcovia

Pred 30 rokmi sa v USA začali vyrábať prvé nožnicové plošiny, ktoré ešte neboli samohybné a posúvali sa ručne. Postupne sa však technológie vyvíjali a museli reagovať na aktuálny dopyt trhu. Zaviedol sa samohybný podvozok, biele kolesá na akumulátorové plošiny, samonivelizačné podpery, a vývoj sa ani dnes nekončí.

V súčasnosti vyrába samohybné nožnicové plošiny vo svete asi 25 výrobcov. Najširší trh sa vytvoril v USA, odkiaľ tieto stroje pochádzajú a kde sa vyprofilovali traja najväčší výrobcovia nožnicových plošín. V celosvetovom meradle im dokáže konkurovať len jediný výrobca z Francúzska. Možno však konštatovať, že slovenský zákazník sa v jednotlivých značkách samohybných nožnicových plošín ešte príliš neorientuje. Podstatná je preňho cena, dosah, nosnosť stroja a dostupnosť servisných služieb. Práve veľké spoločnosti sú v otázke servisu flexibilnejšie, pretože dokážu v priebehu 24 hodín dodať ktorýkoľvek náhradný diel, čo umožňuje opraviť plošinu do dvoch dní. Cena nožnicových plošín sa pohybuje od 700-tisíc do asi 5 mil. Sk, preto menšie spoločnosti volia skôr prenájom než kúpu týchto strojov.

Samohybné nožnicové plošiny nájdu uplatnenie vo všetkých profesiách, ktoré sa vykonávajú vo výškach – či už je to inštalácia vzduchotechniky, elektrických, vodných a plynových rozvodov atď. Čoraz viac sa využívajú napr. pri montáži hál v priemyselných parkoch. V súčasnosti však po nich začínajú siahať aj menšie firmy, pretože to, čo investujú do obstarávacích a prevádzkových nákladov, sa im vracia v podobe časovej i personálnej úspory.

Text: Milan Bohunický
Foto: Felbermayr Slovakia, KLC, maltech Slovakia
Odborná spolupráca: Ing. Peter Syrový, maltech Slovakia, s. r. o.