Rýpadlá – mobilné pracovné stroje
Galéria(4)

Rýpadlá – mobilné pracovné stroje

Človek v procese svojho vývinu hľadal možnosti, ako si uľahčiť prácu pri rozrušovaní zeminy, jej nakladaní a manipulácii s rôznymi druhmi bremien. Na zabezpečenie pracovných technológií začal používať rozličné pomôcky a neskôr aj stroje. Tie sa postupne zdokonaľovali, až vznikli stroje, ktoré boli schopné realizovať i jednotlivé pracovné technológie. Do skupiny mobilných pracovných strojov, ktoré v praxi prostredníctvom vhodného typu pracovného zariadenia (alebo prídavného pracovného zariadenia) zabezpečujú realizáciu širokého spektra pracovných technológií, patria aj rýpadlá.

Súčasné požiadavky na mechanizáciu stavebných technológií vyžadujú výkonné, kvalitné, spoľahlivé a bezpečné stroje, pomocou ktorých možno zvládnuť všetky práce spojené s realizáciou stavebných diel. Rozdelenie mobilných pracovných strojov do tried podľa výkonu, hmotnosti alebo nosnosti je určované ekonomickými ukazovateľmi prevádzky.

Základné typy mobilných pracovných strojov sú:

  • stroje na ťažbu (lyžicové a korčekové rýpadlá, dozéry, skrejpery, rozrývače, zemné frézy),
  • stroje na manipuláciu a dopravu (nakladače, manipulátory, skrejpery),
  • zhutňovacie stroje.

Rýpadlá

Svojou konštrukciou a vybavením sú tieto stroje určené na rozrušovanie zeminy, jej ťažbu a manipuláciu. Vzhľadom na rozsah vykonávaných prác existuje široká škála veľkostí rýpadiel – od tzv. skupiny minirýpadiel (objem lyžice do 0,02 m3) až po tzv. nadrozmernú skupinu označovanú XXL (objem lyžice až 134 m3). Okrem veľkostných tried ich možno rozdeliť aj podľa hlavných konštrukčných rysov.

Podľa spôsobu práce sa rýpadlá delia na:

  • stroje pracujúce nepretržite,
  • stroje pracujúce cyklicky (kolesové veľkorýpadlá, korčekové a sacie rýpadlá).

Podľa druhu podvozku rozlišeme rýpadlá:

  • s pásovým podvozkom (s dvomi alebo viacerými pásmi pre málo únosné terény),
  • s kráčajúcim podvozkom (pre náročné a ťažko dostupné terény),
  • s kolesovým podvozkom (s oceľovými kolesami na použitie v abrazívnych terénoch alebo s pneumatikovými kolesami na bežné nasadenie rýpadiel a ich prepravu po cestných komunikáciách),
  • so železničným podvozkom (pre pracovné technológie pri výstavbe a údržbe železničných tratí),
  • s automobilovým podvozkom (pri častom premiestňovaní rýpadla na väčšie vzdialenosti),
  • s plávajúcim podvozkom (pri korčekových rýpadlách určených na ťažbu štrkopieskov),
  • s kombinovaným podvozkom (použiteľný napr. na prácu v bežnom teréne a na železnici).

Podľa druhu pohonu môžu byť rýpadlá:

  • s mechanickým pohonom,
  • s hydrostatickým pohonom,
  • s hydrodynamickým pohonom.

Konštrukcia rýpadiel

Lyžicové rýpadlá sú mobilné stroje, ktoré počas pracovného cyklu výškovou alebo hĺbkovou lyžicou zeminu oddeľujú, naberajú a pomocou pracovného zariadenia a otočnej nadstavby dopravujú na transportný prostriedok (nákladný automobil, damper, vagón a pod.) alebo ju len premiestňujú. Základnými stavebnými prvkami sú teda podvozok, horná otočná náprava a pracovné zariadenie.

Konštrukcia podvozku zabezpečuje spoľahlivú prevádzku stroja v určených prevádzkových podmienkach, stabilitu stroja ako celku a tiež jeho manévrovateľnosť. Rýpadlá pracujú väčšinou v teréne, v stiesnených priestoroch, prekonávajú stúpania a pohybujú sa aj v teréne s priečnym sklonom. Pre atypické podmienky nasadenia rýpadla vznikli špeciálne podvozky, ako napr. kráčajúci podvozok. Počas pracovného cyklu sa z dôvodu zabezpečenia stability používa rýpadlo sklopné alebo teleskopické stabilizačné podpery.

Hornú otočnú nadstavbu tvorí rám, na ktorom je upevnené pracovné zariadenie, hnacie agregáty s príslušenstvom a stanovište obsluhy s riadiacimi a ovládacími prvkami. Nadstavba sa vzhľadom na podvozok môže otáčať prostredníctvom pohonu otoče. Všetky zaťaženia od vlastnej hmotnosti otočnej nadstavby a pracovného zariadenia naplneného zeminou a tiež vonkajšie zaťaženia vznikajúce pri pracovnej činnosti rýpadla sú prenášané na podvozkovú časť prostredníctvom veľkorozmerového ložiska. Pracovné zariadenie klasických rýpadiel tvorí výložník, násada a pracovný nástroj (výšková alebo hĺbková lyžica).

Rýpadlá s veľkosťou nástroja do 1 m3 sa obyčajne zhotovujú ako univerzálne. Základnú lyžicu však možno nahradiť inými typmi (skalná, drenážna, roštová, profilová a pod.) alebo inými druhmi pracovného zariadenia (drapák, paletizačné vidly, vidly na guľatinu, hydraulické rozrušovacie kladivo atď.), čo umožňuje lepšie technologické a časové využitie stroja. Rýpadlá s väčšími nástrojmi sú konštruované ako jednoúčelové, po opotrebení sa nástroj vymení za nový.

Rýpadlá napr. na automobilovom podvozku využívajú pracovné zariadenie, ktoré tvorí teleskopický výložník s mechanizmom ovládania a nástroj. Výložník rýpadla môže byť celistvý alebo delený, násada celistvá, teleskopická alebo so zmenou bodu závesu, vďaka čomu môže rýpadlo podľa potreby meniť dosahy, rypné sily a rypné rýchlosti. Nástroj možno vybaviť vymeniteľnou reznou hranou alebo vymeniteľnými zubami.

Prevádzka a využitie rýpadiel

Bezpečnosť v systéme človek – stroj – environment je rozhodujúcim kritériom pre využitie mobilných pracovných strojov v praxi. Konštruktéri v spolupráci s výrobcami zabezpečujú pre jednotlivé etapy využitia stroja dôležitú dokumentáciu (návod na obsluhu a údržbu stroja). Tá upozorňuje na zostatkové riziká (ktoré už nemožno technicky odstrániť, napr. z dôvodu straty funkčnosti stroja), predpisuje správne postupy použitia strojov a ich údržby, ako aj opatrenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Neoddeliteľnou súčasťou tohto systému sú pravidelné školenia zainteresovaných pracovníkov a ich ďalšie odborné vzdelávanie. Dodržiavaním týchto zásad možno systémovo predchádzať a zamedziť v praxi pomerne často sa vyskytujúcim negatívnym javom (havárie strojov a pracovné úrazy vznikajúce ako dôsledok technologickej nedisciplinovanosti pri obsluhe strojov, nedodržiavania pravidiel bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, prípadne v dôsledku nesprávnych rozhodnutí riadiacich pracovníkov), následkom ktorých môžu byť škody na majetku a často aj na zdraví pracovníkov.

Výber vhodného typu rýpadla musí používateľ zvážiť s ohľadom na druh a charakter prác, ktoré bude v rámci svojich podnikateľských zámerov v budúcnosti vykonávať. Základnými technickými parametrami rýpadla, ktoré sú pre používateľa dôležité nielen pri rozhodovaní a nadobúdaní rýpadla, ale aj z hľadiska jeho praktického nasadenia, sú: navŕšený objem nástroja, veľkosť rypnej a vylamovacej sily, maximálny výškový, horizontálny a hĺbkový dosah, výkon motora, rázvor, rozchod, minimálny polomer zatáčania, spotreba a pohotovostná hmotnosť.

Z praktických dôvodov, ktoré súvisia s časovým a výkonovým nasadením stroja, sú pre používateľa dôležité tiež údaje o využiteľnosti nosiča pri iných pracovných technológiách a s tým súvisiaci dispozičný sortiment prídavných pracovných zariadení.

Text: doc. Ing. Ladislav Gulan, PhD.
Foto: archív autora

Autor je vedúcim Katedry častí strojov na Strojníckej fakulte STU v Bratislave.