Ručné elektrické miešadlá na slovenskom trhu
Galéria(12)

Ručné elektrické miešadlá na slovenskom trhu

V stavebnej praxi sa človek stretne s mnohými výrobkami, najmä z oblasti stavebnej chémie, ktoré treba pred samotnou aplikáciou zmiešať z viacerých zložiek. Dôkladnosť premiešania prísad často rozhoduje o účinnosti prípravku, a tým aj o kvalite celej konštrukcie, na ktorú sa prípravok aplikuje. Preto viacerí výrobcovia stavebného náradia zaradili do svojho sortimentu i nástroje určené výhradne na zmiešavanie či už tuhých, alebo kvapalných látok.

Keďže terminológia samotných výrobcov nie je pri tomto druhu nástrojov celkom jednotná, treba hneď na začiatku ujasniť, že pre potreby tohto článku sa pod pojmom miešadlo rozumie celý prístroj pozostávajúci z dvoch hlavných častí – miešacieho stroja a miešacej metly. Miešacie stroje nižších výkonnostných kategórií tvarovo pripomínajú vŕtačky. Namiesto skľučovadla však majú závit, väčšinou vnútorný veľkosti M14, na ktorý sa naskrutkuje miešacia metla. Tieto stroje sa najčastejšie vyrábajú ako jednorýchlostné a počet otáčok za minútu závisí od intenzity zovretia spúšte. Navyše sú zväčša vybavené aj elektronickou reguláciou otáčok, ktorá zabraňuje napr. rozstreknutiu zmesi na začiatku zmiešavania.

Miešacie stroje vyšších výkonnostných kategórií sú viac prispôsobené na držanie vo vertikálnej polohe, čo sa dosahuje vhodným umiestnením rôznych prídavných držadiel. Robustnejšia konštrukcia nástrojov ich predurčuje skôr na miešanie stredne hustých až tuhých zmesí. Niektoré z miešacích strojov tejto kategórie sú dvojrýchlostné, elektronická regulácia otáčok sa stáva už štandardnou výbavou. Metly sa na ne najčastejšie upínajú takisto pomocou závitu.

Každý výrobca väčšinou ponúka k svojim miešacím strojom viacero typov miešacích metiel, ktorých tvar a použitie závisí od druhu a hustoty zmiešavaných prísad. Okrem spomínaných nástrojov oboch výkonnostných kategórií možno medzi miešadlá okrajovo zaradiť aj rôzne univerzálne náradie, napr. uhlové vŕtačky a pod., ktorého tvar z praktického hľadiska vyhovuje takémuto spôsobu použitia.

Model GRW 11 E je jediným miešadlom značky Bosch. Tento dvojrýchlostný nástroj s príkonom 1 150 W váži 4,2 kg a miešacie metly sa naň upínajú pomocou závitu veľkosti 5/8“ – 16 UNF. Pri prvej rýchlosti, určenej na miešanie mált, lepidiel a iných zmesí tuhšej konzistencie, sa dosahuje pri krútiacom momente 105 Nm okolo 280 otáčok za minútu. Druhá rýchlosť s krútiacim momentom 50 Nm a počtom otáčok 640 za minútu je vhodná na miešanie farieb, lakov a ďalších redších materiálov. Rýchlosti možno synchronizovane zapínať a prispôsobiť tak otáčky miešaným látkam. Otáčky sa regulujú elektronicky, vďaka otočnej prídavnej rukoväti môžu nástroj používať praváci i ľaváci. Na miešadlo možno upínať metly s priemerom hlavice až do 200 mm. So skľučovadlom sa dá stroj použiť aj ako vŕtačka.

Takisto jediným zástupcom, tentoraz od spoločnosti Metabo, je model RWE 1100. Toto jednorýchlostné miešadlo s príkonom 1 100 W váži bez prívodného kábla 3,4 kg. Na uchytenie miešacej metly maximálneho priemeru hlavice do 160 mm slúži vnútorný závit veľkosti M14. Pri voľnobežnom chode stroj dosahuje 700 otáčok za minútu a pri zaťažení 480 otáčok za minútu, s krútiacim momentom 45 Nm. Nástroj je určený na miešanie hustých materiálov (malta, sadra, lepiace hmoty), ale aj redších materiálov (farby, glazúry a pod.). Miešadlo je vybavené elektronickým systémom Variospeed na nastavenie požadovaných otáčok miešania. V rámci príslušenstva k nemu možno zohnať adaptér na rýchlu výmenu miešacích metiel.

Firma Makita ponúka dve miešadlá a viacero univerzálnych strojov, vhodných aj na miešanie. Prvým miešadlom je UT120. Jednorýchlostný nástroj s príkonom 1 150 W váži 4,3 kg a podľa stupňa zaťaženia dosahuje otáčky od 250 do 580 za minútu. Miešacia metla s maximálnym priemerom hlavice do 140 mm sa na stroj uchytáva pomocou vnútorného závitu M14. Miešadlo je vybavené elektronickou reguláciou otáčok a poistkou proti preťaženiu. Naraz dokáže spracovať až 50 kg materiálu, ako sú farby, omietky, malty, lepidlá, samonivelačné hmoty, tmely, stierky a pod.

UT2204 je ľahké, kompaktné miešadlo s príkonom 850 W. Jednorýchlostný nástroj s hmotnosťou 3,7 kg dosahuje pri voľnobežnom chode 550 otáčok za minútu. Miešacie metly s maximálnym priemerom hlavice do 220 mm sa na stroj upínajú pomocou vnútorného závitu M12. Ochranu pracovníka i nástroja zvyšuje funkcia LED indikácie poruchy na kábli, ktorá v prípade mechanického poškodenia kábla alebo skratu okamžite preruší prívod elektrickej energie do nástroja.

Príkladom univerzálneho nástroja vhodného aj na miešanie je dvojrýchlostná uhlová vŕtačka DA6301. S príkonom 810 W dosahuje pri prvej rýchlosti 300 a pri druhej rýchlosti 1 200 voľnobežných otáčok za minútu. Miešacie metly a iné nástroje do hrúbky 13 mm možno upínať pomocou skľučovadla. Vŕtačka s hmotnosťou 4,3 kg je zabezpečená klznou spojkou a podľa výrobcov je vhodná na miešanie viskóznych a húževnatých materiálov. Rôzne variácie uchopenia umožňuje predná prídavná rukoväť, ktorá sa dá prestaviť o 90°.

Švajčiarska spoločnosť Perles vyrába široké spektrum miešadiel, na slovenský trh však zatiaľ dorazili len tri z nich. Viaceré zdroje pri nich uvádzajú rôzne hodnoty technických parametrov, preto treba brať nasledujúce údaje len orientačne. Model PM 5-720E predstavuje ľahké, jednorýchlostné miešadlo s príkonom 720 W a elektronickou reguláciou otáčok. Pri krútiacom momente 18,8 Nm dosahuje 650 otáčok za minútu. Na nástroj sa upínajú miešacie metly s priemerom hlavice do 120 mm pomocou vnútorného závitu M14. Miešadlom s hmotnosťou 3,2 kg možno spracovávať kvapalné i tuhé zmesi do 20 kg. Takmer zhodné technické parametre dosahuje aj miešadlo PM 6-1000E, ktoré sa – okrem dizajnu – líši vyšším príkonom (1 000 W) a schopnosťou spracovať naraz až 40 kg materiálu.

Zástupcom dvojrýchlostných miešadiel od firmy Perles je model ME 703E. Pri hmotnosti 4,6 kg a príkone 1 150 W dokáže naraz spracovať 50 kg materiálu. Prvá rýchlosť s krútiacim momentom 143 Nm dosahuje 310 otáčok za minútu. Druhá rýchlosť disponuje krútiacim momentom 73 Nm a počtom otáčok 580 za minútu. Aj toto miešadlo má elektronickú reguláciu otáčok. Miešacia metla s priemerom hlavice do 160 mm sa na nástroj upína pomocou vnútorného závitu veľkosti M14. Nástroj sa používa na miešanie látok redšej (farby, laky atď.) i tuhšej (omietkové zmesi, malty atď.) konzistencie.  

Rad nástrojov značky Protool prináša na slovenský trh až šesť miešadiel, spomedzi ktorých sa zameriame na tri nástroje. Najľahším z nich je model MXP 800 E. Pri hmotnosti 3,2 kg a príkone 780 W dosahuje 340 až 900 voľnobežných otáčok za minútu. Miešacie metly s priemerom hlavice do 120 mm sa upínajú pomocou vnútorného závitu veľkosti M14. Elektronická regulácia otáčok zabezpečuje pre každý materiál adekvátnu rýchlosť miešania a pozvoľný rozbeh metly zabraňuje rozstreknutiu zmesi pri spustení stroja.

Robustnejšie jednorýchlostné miešadlo MXP 1200 EQ s príkonom 1 200 W váži 5,7 kg. Voľnobežné otáčky sa pohybujú od 300 do 650 za minútu. Miešacie metly s priemerom hlavice do 160 mm sa na nástroj upínajú pomocou vnútorného závitu veľkosti M14. Okrem funkcie elektronickej regulácie otáčok a pozvoľného rozbiehania miešacej metly má miešadlo aj ergonomicky tvarovanú rukoväť s veľkým pákovým ramenom na pohodlnejšie vedenie nástroja. Nástroj možno použiť na miešanie tekutých, hustých i pastovitých materiálov, či už organického, alebo minerálneho pôvodu.

Najrobustnejším miešadlom značky Protool je dvojrýchlostný nástroj MXP 1602 EQ DUO. Jeho príkon 1 500 W roztáča dve paralelné miešacie metly s priemerom hlavíc 110 mm, ktoré sa na nástroj upínajú pomocou systému FastFix. Prvý rýchlostný stupeň dosahuje 100 až 250 otáčok za minútu, druhý stupeň 130 až 350 otáčok za minútu. Nástroj je tiež vybavený funkciou elektronickej regulácie otáčok. Keďže miešadlo má hmotnosť 7,9 kg, k jeho lepšej ovládateľnosti prispieva aj vzájomne protismerné otáčanie miešacích metiel. Takto riešené otáčanie totiž eliminuje tendenciu nástroja vyvíjať odpor proti miešanému materiálu, ktorý je badateľný pri všetkých miešadlách s jednou metlou.

Všetky miešadlá radu Protool majú držadlá navrhnuté tak, aby zároveň chránili telo nástroja pred prípadnými nárazmi. Miešanie si možno uľahčiť aj použitím rôzneho príslušenstva, napr. miešací stojan MSP 57 s bezpečnostným spínačom umožňuje stabilné umiestnenie náradia nad nádobou. Človek obsluhujúci miešadlo má tak obe ruky voľné a môže ľahšie pridávať ďalšie prísady do zmesi.

TEXT: Milan Bohunický
FOTO: Makita, Metabo, Narex, Mechanik SK, Bosh