Murovací robot Wallter
Galéria(7)

Slovensku chýbajú stavbári, nových pribúda stále menej a menej. Nastal čas robotizácie?

Partneri sekcie:

Viacero profesií na trhu pociťuje nedostatok pracovníkov a také stavebníctvo rozhodne nepatrí k výnimkám. Situácia je vážna až do takej miery, že by niektoré remeslá mohli na odborných školách v dohľadnej dobe zaniknúť. Aj keď robotizácia nemá poskytnúť stavebníctvu ucelené riešenie a kompletne nahradiť ľudskú silu, prichádza s cieľom zefektívnenia výkonu na stavbe i šetrenia času.

Za posledných 10 rokov klesol počet vyučených murárov na stredných odborných školách o viac ako polovicu. Podľa údajov Centra vedecko-technických informácií SR dokončilo minulý rok murársky odbor iba 199 žiakov, zatiaľ čo v roku 2013 ich bolo 469.

„Trend zanikania niektorých remesiel už na stredných školách nastal. Aj u nás sa úplne vytratili remeslá ako klampiar alebo čalúnnik. Hoci pred tromi rokmi sme sa snažili opätovne odbor klampiar otvoriť, aj napriek vynaloženej snahe sa nám nikto do odboru neprihlásil,“ hovorí Andrej Kubala, zástupca riaditeľky pre odbornú výchovu na Strednej odbornej škole stavebnej v Nitre.

Počet absolventov v odbore murár za posledných 10 rokov
Počet absolventov v odbore murár za posledných 10 rokov | Wienerberger

V kurze nie je ani murárske remeslo. V súčasnosti totiž nie je veľmi atraktívne manuálne pracovať. Mladí ľudia považujú murárske remeslo za špinavé, namáhavé a určené skôr pre tých, ktorí nenašli uplatnenie inde. Odborné učilištia sú medzi verejnosťou často považované za školy pre žiakov s horším prospechom.

„Snažíme sa neustále zdôrazňovať, že murárska profesia je mimoriadne žiadaná, poukazovať na zaujímavé finančné ohodnotenie aj vysoké uplatnenie absolventov daného odboru na trhu práce. Problém však je, že napriek tomu veľa našich žiakov, čo štúdium ukončí, nemá záujem danú profesiu vykonávať ďalej,“ dopĺňa Kubala.

Murovací robot Wallter 6 (foto Wienerberger)
Murovací robot Wallter | Zdroj: Wienerberger

Riešenie či pomôcka?

Jediný na Slovensku, raritný v Európe. Spoločnosť Wienerberger dnes predstavila nástroj, ktorým sa snaží odstrániť určitú ťažkú a menej atraktívnu prácu zo staveniska. Ide o murovacieho robota WLTR (Wallter), ktorý dokáže zvýšiť produktivitu, veľmi presne zachovať nastavenú kvalitu či znížiť stavebné náklady.

„WLTR dokáže svojím ramenom dosiahnuť do výšky 3,25 metra a vyburovať bez prestávky od 7,5 do 10 m2 za hodinu. Záleží na komplikovanosti steny. Aj tak to znamená, že muruje dvakrát rýchlejšie ako  bežná partia stavbárov,“ zdôrazňuje Dušan Koháry Head of productv spoločnosti Wienerberger.

Odhaduje sa, že by takýto robot mohol zastúpiť v priemere 2 až 4 murárov, čo predstavuje výrazné šetrenie pracovnej sily. I keď zo začiatku pracovnej zmeny sa jeho výkonu dokáže vyrovnať aj ľudská sila, s pribúdajúcim časom robot ťaží z toho, že je neunaviteľný, presný a konzistentný. V práci mu nebráni ani jemný dážď či teploty klesajúce k nule. Nízka hlučnosť mu tiež dovoľuje, aby v murovaní pokračoval aj v nočných hodinách.

Obsluhu tvoria dve osoby: operátor (stavbár) a pomocný murár. Kým jeden dohliada a nastavuje parametre murovania, druhý sa stará o pomocné práce alebo dokladanie materiálu. Rameno robota uchopí tehly z palety za špeciálne vyvinuté a patentované drážky, následne materiál opláchne a nanesie naň murovaciu penu. Potom už len osadí tehlu na požadované miesto.

Murovací robot je podľa firmy v súčasnosti vhodný najmä na výstavbu dlhých rovných stien s minimom otvorov, do budúcnosti sa však plánuje jeho ďalší vývoj. Uplatnenie nájde predovšetkým pri stavbe priemyselných budov, výrobných a skladovacích objektov či obchodných domov, škôl alebo nemocníc.

Murovací robot Wallter 5 (foto Wienerberger)
Murovací robot Wallter 6 (foto Wienerberger)
Murovací robot Wallter 1 (foto Wienerberger)
Murovací robot Wallter 2 (foto Wienerberger)
Murovací robot Wallter 3 (foto Wienerberger)
Murovací robot Wallter 4 (foto Wienerberger)