Schüco a E.ON chcú vytvoriť ekonomickejšiu fotovoltiku
Dom, ktorý si vyrába vlastný prúd priamo zo slnečného svetla získaného prostredníctvom okien, strechy a fasády – fascinujúca myšlienka. Doteraz však fotovoltika trpí tým, že získané množstvo energie nie je dostačujúce a náklady na fotovoltické zariadenie sú tak vysoké, že štát musí zariadenia* finančne podporovať, aby to bolo pre užívateľa ekonomicky návratné.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
* na Slovensku štát vykupuje získanú energiu tento rok za cenu 8,20 KW/h, v roku 2008 to bude 8,40 KW/h.
Už v polovici roka 2008 by sa malo začať s vlastnou výrobou tenkovrstvových amorfných článkov v lokalite Sachsen-Anhalt. Výrobné zariadenia sú od Applied Materials, firmy s vedúcim postavením na celosvetovom trhu s riešeniami pre nanotechnológiu a výrobu polovodičových čipov, plochých monitorov, solárnych článkov a modulov. Príslušná zmluva s Applied Materials už bola uzatvorená. Výskum a vývoj výrobných procesov sa usídlil v Bielefelde (Nemecko). Podiel spoločností Schüco a E.ON vo firme Malibu je po 50 percent.
„Potenciálom technológie tenkovrstvových amorfných článkov je stať sa, pri rozumnom pomere nákladov k úžitku, pevnou súčasťou fasády každej budovy. Stále viac architektov sa zaoberá s týmito novými estetickými možnosťami, ale aj klimaticky neutrálnym prínosom solárnej energie. Som si istý, že solárne zariadenia budú už v blízkej budúcnosti patriť k prirodzenému vzhľadu budovy,“ vyjadrenie Dirk U. Hindrichsa, CEO spoločnosti Schüco International KG.
Zdroj: Schüco International KG