Okná presvetľujú priestor a poskytujú krásne výhľady do okolia. 03
Galéria(13)

Technické inovácie v oblasti okien a dverí

Partneri sekcie:

Hodia sa hliníkové okná aj na drevostavbu? Chceme mať veľké okno, ale pasívny dom, ide to dokopy? Každý z nás túži vpustiť si do domu čo najviac slnka a zároveň byť ekologicky aj ekonomicky zodpovedný. Pozreli sme sa na niekoľko noviniek v sektore okien a aj na pár inšpiratívnych príkladov z praxe.

Inteligentné dvere a zelené okná

„Okrem klasických zámkov na kľúč sú čoraz populárnejšie biometrické zámky na odtlačok prsta. Zámok na kľúč ostáva vždy nadradený, aby ste sa dostali do domu, aj keby vypadol elektrický prúd,“ hovorí Ľubomír Svetlík, zástupca spoločnosti Mirador.

Najväčšou výhodou biometrického zámku je, že sa môže namontovať na akékoľvek novovyrábané vchodové dvere. Biometrické otváranie dverí predstavuje moderný prvok s vysokým komfortom ovládania, umožňuje uložiť až sto jedinečných odtlačkov prstov a pamätá si ich aj po dlhšie trvajúcom výpadku elektrického prúdu.

Spoločnosť MIRADOR zákazníkom ponúka nadštandardné riešenia komfortného otvárania a zatvárania dverí. Po inštalácii špeciálneho systému sa dvere po nasnímaní odtlačku prsta samy otvoria a po nastavenom čase sa so zvukovým upozornením samy zatvoria.

Sú vybavené postupným otváraním v prípade prievanu alebo silného vetra. Okenný profil Mirador 923 je momentálne najhrubšie vyrábané drevené okno na Slovensku. Je určené veľmi náročným zákazníkom so zmyslom pre šetrenie energiami a ochranu životného prostredia.

S použitím izolačného trojskla a trojitého tesnenia dosahuje excelentné tepelnoizolačné vlastnosti. Pridanou hodnotou dreva v interiéri je jeho nízka ekologická náročnosť – od výroby cez používanie až po jeho likvidáciu.

„Drevo, ktoré používame na výrobu našich okien, pochádza zo slovenských obnoviteľných zdrojov, najmä z okolia Rajeckej doliny a Čierneho Balogu,“ vysvetľuje Ľubomír Svetlík. „Samozrejmosťou je pre nás aj recyklácia pôvodných okien. V prípade, ak pri výmene okien zákazník nemá možnosť pôvodné drevené okná recyklovať sám, urobíme to zaňho,“ dodáva.

Otváranie dverí pomocou odtlačku prsta je pohodlné a bezpečné dokonca aj pri výpadku prúdu. 03
Otváranie dverí pomocou odtlačku prsta je pohodlné a bezpečné dokonca aj pri výpadku prúdu.  |
Zdroj, foto: Mirador
Kompozitný materiál dovoluje architektom pracovať s veľkorysými rozmermi okien. 01
Kompozitný materiál dovoluje architektom pracovať s veľkorysými rozmermi okien. 02
Kompozitný materiál dovoluje architektom pracovať s veľkorysými rozmermi okien. 03
Okná presvetľujú priestor a poskytujú krásne výhľady do okolia. 01
Okná presvetľujú priestor a poskytujú krásne výhľady do okolia. 02
Okná presvetľujú priestor a poskytujú krásne výhľady do okolia. 03
Otváranie dverí pomocou odtlačku prsta je pohodlné a bezpečné dokonca aj pri výpadku prúdu. 01
Otváranie dverí pomocou odtlačku prsta je pohodlné a bezpečné dokonca aj pri výpadku prúdu. 02

Pasívny dom s dávkou minimalizmu, Kozlovice

Dom v Kozloviciach s krásnym výhľadom na blízke vrchy zapadá do okolitej krajiny a nijako ju nezaťažuje. Pri jeho stavbe a zariaďovaní interiéru sa majiteľ s manželkou inšpirovali v časopisoch o bývaní a celý dom vznikol podľa ich vlastného návrhu. Ide o prízemný rodinný dom s plochou strechou postavený v pasívnom štandarde.

Je vybavený tepelným čerpadlom voda-vzduch, rekuperačným systémom aj kvalitnými plastovými oknami a posuvnými dverami, ktoré obstáli aj počas blower door testu. Namiesto dlažby sa na podlahách aj v kúpeľniach použili moderné betónové stierky zafarbené do rôznych odtieňov sivej, ale aj bielej kávy.

Neprehliadnite: Montáž eurookien (pracovný postup)

„Máme radi určitý minimalizmus, preto nikde v dome nenájdete žiadne poličky, vešiaky a držiaky všetkého možného. Radšej sa pre sprchovací gél zohnem, než by som mal niekde nalepený držiak,“ vysvetľuje majiteľ domu. Dominantou interiéru a miestom na rodinné stretnutia je priestranná obývačka s kozubom.

Z nej sa vstupuje úzkou chodbou do spálne manželov s vaňou, ale aj samostatnou kúpeľňou. V tejto časti domu sa nachádza aj moderne zariadená kuchyňa. V druhom krídle je izba pre deti, hostí, pracovňa a ďalšia kúpeľňa. V každej miestnosti sú veľkoformátové okná alebo zdvižno-posuvné dvere s PVC profilmi Inoutic Eforte (zvnútra biele, zvonku antracitové).

Tieto profily majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, a to vďaka 6-komorovému systému a prídavnému tesneniu, čo ich predurčuje na použitie v pasívnych domoch. Okná efektívne presvetľujú miestnosti a poskytujú aj krásny výhľad do záhrady.

Okná presvetľujú priestor a poskytujú krásne výhľady do okolia. 02
Okná presvetľujú priestor a poskytujú krásne výhľady do okolia. |
Zdroj: Inoutic/Deceuninck, foto: Martin Vejrosta

Kompozitné okná

Spoločným prvkom súčasnej architektúry sú veľké zasklené plochy. Svoje miesto majú v nových domoch, ale aj pri rekonštrukciách starších stavieb. Pred desiatimi rokmi sa na trhu objavil kompozitný materiál na báze PVC a sklených vlákien RAU-FIPRO od spoločnosti REHAU, ktorý eliminoval všetky neduhy veľkých formátov a umožnil vyrábať okná alebo dvere v rozmeroch, ktoré boli možné iba v prípade hliníkových profilov.

Teraz REHAU predstavuje novú generáciu kompozitného materiálu RAU-FIPRO X. Má o 53,8 % vyšší podiel sklených vlákien, výsledkom je väčšia stabilita a tvarová stálosť veľkých formátov. Nízka hmotnosť okenných prvkov vďaka absencii oceľovej výstuhy uľahčuje manipuláciu a následnú inštaláciu.

Zostali zachované všetky pozitíva prvej generácie: výborné tepelnoizolačné vlastnosti a hlukový útlm až do 47 dB. Dôležitý je takisto faktor bezpečnosti, pretože okná GENEO sú odolnejšie proti vlámaniu. Hlavnou výhodou je ale konštrukčná pevnosť, ktorá dovoľuje veľkorysé dimenzie.

Nevystužené krídlo v bielej farbe môže byť s kompozitným materiálom navrhnuté až do výšky 2,4 m a šírky 1,45 m. V prípade vystuženého profilu s bielym dizajnom výška vzrástla až na 2,8 m a šírka na 1,6 m. Pri iných farebných nástrekoch sa v prípade lepeného skla „musíte zmieriť“ s výškou 2,5 m a šírkou 1,5 m. Krídlo z kompozitného materiálu unesie sklo s hmotnosťou až 100 kg.

Kompozitný materiál dovoluje architektom pracovať s veľkorysými rozmermi okien. 01
Kompozitný materiál dovoluje architektom pracovať s veľkorysými rozmermi okien. |
Zdroj, foto: REHAU

Rodinná rezidencia, Malacky

Moderná architektúra si dáva záležať na čistote riešení. Okná, dvere, posuvné systémy ani tieniaca technika nie sú výnimkou. Hliníkové okná je možné upraviť práškovou farbou tak, aby farebnosťou aj textúrou zapadli do akéhokoľvek prostredia.

Hliníkové okná od KALYPSO sa svojimi charakteristikami bez problémov vyrovnajú s požiadavkami na pasívne a nízkoenergetické domy. Okná Kalypso AL EVO 77 vynikajú predovšetkým výnimočnými tepelnotechnickými parametrami (Uf = 0,95 W/(m2 . K) a Uw od 0,72 W/(m2 . K)), ktoré dosahujú vďaka inteligentnému spojeniu premyslenej geometrie a vysokej kvality materiálu.

V kombinácii so zdvižno-posuvným systémom HS Portal 77 SLK urobia z každého priestoru neodolateľné miesto. Charakteristickým znakom tohto radu je aj malá konštrukčná hĺbka rámu 77 mm a 89 mm krídla pri zachovaní energetických hodnôt.

V štandarde je v sklách použitý „teplý“ rámik SWISSPACER®, ktorý eliminuje rosenie okien v interiéri. Hliník ako materiál pôsobí veľmi elegantne, je trvácny, nenáročný na údržbu a svojou pevnosťou dovoľuje vytvárať posuvné systémy a zasklenia s veľkými rozmermi.

Systém prichádza s bezrámovými vyhotovením posuvu, ktorý nevytvára žiadnu prekážku pri prechádzaní z miestnosti na terasu. Aj pri väčších rozmeroch je manipulácia s krídlom jednoduchá, takže ju poľahky zvládnu aj deti. Dverné aj okenné siete proti hmyzu sú stále funkčné, ale minimalizované tak, aby nerušili estetický dojem.

Pri návrhu okien treba myslieť aj na príslušenstvo ako žalúzie či sieťky proti hmyzu. 01
Pri návrhu okien treba myslieť aj na príslušenstvo ako žalúzie či sieťky proti hmyzu. |
Zdroj, foto: KALYPSO
Redakčná úprava: Karolína Barényi

Článok  bol uverejnený v časopise ASB 4/2019.