Lepenie tepelnej izolácie na plochú strechu PUR lepidlom
Jedným zo spôsobov, ako nalepiť tepelnoizolačné dosky na podklad z asfaltovaných pásov pri zatepľovaní strechy, je použiť PUR lepidlo. Povrch, na ktorý sa lepidlo bude aplikovať, musí byť bezprašný a suchý. Nasiakavé podklady, ako sú cementovláknité dosky, treba pred lepením penetrovať vhodným náterom. Dôkladne penetrovaný a zaschnutý povrch sa už nevlhčí.
Pri nízkych teplotách sa neodporúča penu alebo podklad nahrievať a aplikovať ju na podklady pokryté inovaťou či snehom. Pri uskladnení pri nízkych teplotách sa odporúča dózu pred použitím hodinu temperovať pri izbovej teplote. Vhodnosť podkladu a jeho súdržnosť treba individuálne overiť. Zároveň je potrebné posúdiť maximálnu priľnavosť a vplyv sania vetrom podľa polohy budovy v teréne a jej výšky vypracovaním statického návrhu, prípadne sa okrem lepidla použijú na upevnenie tepelnej izolácie aj rozperky.
Aplikácia PUR lepidla
PUR lepidlo sa predáva v dózach. Na jeho aplikáciu preto treba použiť vhodnú aplikačnú pištoľ s NBS závitom. Pred naskrutkovaním na pištoľ je potrebné dózu dôkladne pretrepať (minimálne 30-krát). Následne sa aretačnou skrutkou nastaví požadované dávkovanie. Ústie trubice pištole sa pri aplikácii nesmie klásť priamo na podklad alebo tepelnú izoláciu. Je potrebné ho držať asi 1 cm nad tepelnoizolačnou doskou. Pri lepení polystyrénových dosiek sa pena nanáša v pruhoch so šírkou približne 3 cm so vzájomným rozstupom 25 až 30 cm a približne 15 cm od okraja dosky. Na jeden štvorcový meter postačuje naniesť tri pruhy. V otvorenej krajine s intenzívnym vetrom, kde hrozí väčšie sanie vetrom, je potrebné zvýšiť množstvo lepiacej peny na okrajoch a v rohoch lepenej plochy.
Lepenie tepelnej izolácie
Povrch je potrebné pred aplikáciou PUR lepidla dôkladne odmastiť a musia sa odstrániť nesúdržné časti. Prašný podklad znižuje priľnavosť lepidla. Povrch sa už nevlhčí. Tepelnoizolačná doska sa prikladá na podklad približne dve minúty po aplikácii PUR lepidla, pritlačí sa a zrovná pomocou dvojmetrovej laty. Dlhšia prestávka medzi aplikáciou PUR peny a priložením tepelnoizolačnej dosky na podklad znižuje priľnavosť, čo je dôsledkom tvorby nelepivej vrstvy, a to približne po piatich minútach po aplikácii akéhokoľvek druhu PUR peny. Zvláštnu pozornosť treba venovať prvej doske, ktorá sa umiestňuje do rohu plochej strechy. Treba dodržať rovnobežnosť hrán dosky s atikou tak, aby sa škáry nerozchádzali. Ako pomôcku možno použiť vodiaci motúzik natiahnutý z kúta naproti. Dosky sa musia klásť vedľa seba čo najtesnejšie, aby sa eliminovali tepelné mosty. Medzi doskami nesmú vznikať schody a musí sa dodržať spád strechy. Rovinnosť povrchu dosiek možno korigovať maximálne do 20 minút po ich nalepení v závislosti od okolitej teploty vzduchu a podkladu. PUR lepidlo je vhodné aplikovať pri teplote 0 až +35 °C. Po ďalších dvoch hodinách po aplikácii možno ukladať ďalšiu vrstvu tepelnej izolácie. Druhú vrstvu treba ukladať tak, aby sa prekryli styčné škáry izolačných dosiek, čím sa eliminuje vznik tepelných mostov. Nalepené tepelnoizolačné dosky sa môžu zaťažiť ukladanou hydroizolačnou vrstvou – asfaltovaným pásom. Nevytvrdnutú penu možno vyčistiť čističom na PUR peny, vytvrdnutá pena sa dá odstrániť už len mechanicky.
03 | Nanesenie lepidla
Lepidlo sa nanáša v pruhoch so šírkou približne 3 cm vo vzájomných rozstupoch 25 až 30 cm a približne 15 cm od okraja dosky. Na jeden štvorcový meter postačuje naniesť tri pruhy. Ústie trubice pištole sa nesmie klásť priamo na podklad alebo tepelnú izoláciu, ale je potrebné držať ho asi 1 cm nad povrchom.
04 | Prvá doska
Tepelnoizolačná doska sa prikladá na podklad približne dve minúty po aplikácii lepidla, pritlačí sa a zrovná pomocou dvojmetrovej laty. Prvá doska sa umiestňuje do rohu plochej strechy. Treba dodržať rovnobežnosť hrán dosky s atikou tak, aby sa škáry nerozchádzali. Ako pomôcku možno použiť vodiaci motúzik natiahnutý z kúta naproti.
07 | Vnútorný kút
Vo vnútorných kútoch v mieste styku atiky s vodorovnou konštrukciou strechy sa väčšinou vytvára fabión (oblúkový prechod medzi zvislou a vodorovnou stenou) alebo 45-stupňový nábeh, aby sa hydroizolácia v tomto mieste neprelamovala. Priestor, ktorý vznikol medzi atikou a tepelnoizolačnou doskou, sa vyplní jedným pruhom lepidla.
11 | Druhá vrstva
Po ďalších dvoch hodinách po aplikácii možno ukladať ďalšiu vrstvu tepelnej izolácie. Lepidlo sa nanáša v pruhoch so šírkou približne 3 cm vo vzájomných rozstupoch 25 až 30 cm a približne 15 cm od okraja dosky. Ústie trubice pištole je potrebné držať asi 1 cm nad povrchom dosiek, ktoré tvoria prvú vrstvu.
15 | Kontrola rovinnosti
Ak sa tepelnoizolačné dosky kladú na malú strešnú plochu, napríklad na rodinnom dome so stredovým strešným žľabom, kde je jedna strana v rovine, treba kontrolovať, či sú
v príslušnom spáde.
16 | Vyplnenie medzery
Medzera, ktorá vznikla medzi atikou a tepelnoizolačnými doskami, ako aj škáry medzi jednotlivými nalepenými tepelnoizolačnými doskami sa opätovne vyplnia PUR lepidlom pomocou aplikačnej pištole. Nalepené tepelnoizolačné dosky sa môžu po vytvrdnutí lepidla zaťažiť hornou hydroizolačnou vrstvou – asfaltovaným pásom.
Info o materiáli:
- Jednozložkové nízkoexpanzné polyuretánové lepidlo, špeciálne vyvinuté na lepenie ľahkých, tepelnoizolačných materiálov z expandovaného (EPS) a extrudovaného (XPS) polystyrénu
- Vhodné na lepenie tepelných izolácií striech na podklady z modifikovaných asfaltovaných pásov, takzvaných elastomérov, s SBS kaučukom a na oxidované asfaltové pásy s pieskovaným povrchom
Čo budete potrebovať:
- PUR lepidlo Den Braven Thermo Kleber Roof ; výdatnosť dózy 12 až 20 m2 (šírka pruhu 3 mm) pištoľová dóza, 750 ml
- Penetračný náter (v prípade nasiakavých podkladov); Den Braven Prímes stavebných zmesí S2802A; výdatnosť > 10 m2/l, plastový kanister, 5 kg
- Tepelnoizolačné dosky na báze EPS
- Asfaltovaný hydroizolačný pás
- Náradie; aplikačná pištoľ s NBS závitom, hliníková vodováha alebo lata, vodiaci motúz, metla alebo priemyselný vysávač, ostrý nôž
TEXT + FOTO: Den Braven SK
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné Materiály.